به گزارشافکارنیوز،اگر یکی از والدین شما کمردرد داشته یا دارد، احتمال اینکه شما نیز دچار مشکل کمردرد شوید، زیاد است. به دلیل اینکه شما نیز زمینه ژنتیکی ابتلا به مشکل دیسک‌های بین مهره‌ای را دارید. کافیست پای تان را در مطب پزشکان متخصص ارتوپد یا روماتولوگ یا متخصصان استخوان بگذارید تا متوجه شوید، علاوه بر مادرها و پدرها و البته مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، جوانان زیادی عکس رادیوگرافی در دست دارند و منتظر نشسته‌اند تا دلیلی برای کمردرد و شاید پادرد خود پیدا کنند. البته برای همه ما پیش می‌آید که گاهی به دلیل کار زیاد یا بلند کردن اجسام سنگین دچار این مشکل شویم، اما طولانی شدن این دردها نیاز به بررسی پزشکی دارد. اگر شما نیز اغلب یا به‌طور ناگهانی دچار مشکل کمردرد می‌شوید، باید بدانید که دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد. برخی از این عوامل کاملا ناشناخته هستند و در اغلب موارد نادیده گرفته می‌شوند. در این مطلب شش علت عجیب و غریب کمردرد را که به فکرتان هم نمی‌رسد، بیان می‌شود.

چون قد بلند هستید


بعضی وقت‌ها خوش تیپی دردسر می‌شود. داشتن قدی بسیار بلند باعثافزایش احتمال کمردرد می‌شود. می‌پرسید چرا؟ چون افرادی که قد بلندی دارند، معمولا به سمت جلو خم می‌شوند و این کار به ویژه به دیسک‌های بین مهره‌ای فشار می‌آورد. این افراد بیشتر در معرض کمردرد لومبالژی و انقباض عضلانی کمر قرار می‌گیرند.

چون در پاهای‌تان مشکلی وجود دارد


این مساله عجیب به نظر می‌رسد، اما ممکن است که علت کمردرد شما ریشه در مشکلات مربوط به پا داشته باشد. به گفته متخصصان فرانسوی، بدن چندین سنسور را به کار می‌اندازد تا در وضعیت متعادلی قرار داشته باشد. این سنسورها به ویژه در ناحیه پاها بیشتر هستند. اگر به عنوان مثال در پی فشار نامناسب به پاها، یک اختلال وضعیتی(پوسچرال) به وجود بیاید، این سنسورها بدن را مطلع می‌سازند. مغز و نخاع در اثر اسپاسم‌های عضلانی واکنش نشان می‌دهند که گاهی منبع کمردرد می‌شود.

چون بد غذا می‌خورید


با مصرف زیاد پروتئین و مواد غذایی چرب(به ویژه موادغذایی سرشار از چربی‌های اشباع) استخوان‌ها در معرض تخریب قرار می‌گیرند. همین اتفاق با عدم مصرف آب کافی یا در اولویت قرار دادن مصرف مواد غذایی صنعتی مانند سوسیس و کالباس و گوشت‌های چرب نیز رخ می‌دهد. دیسک‌ها، مفاصل، عضلات و لیگمان‌های کمر نیاز به موادغذایی مناسب و سالم دارند تا احیا شوند. مواد غذایی سالم اجازه نمی‌دهند که چربی این بافت‌ها را بگیرد و به اصطلاح «کبره» ببندند.

چون زن هستید


نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که خانم‌ها بیشتر از آقایان از کمر درد شکایت می‌کنند. به خاطر اینکه عضلات گردن و پشت آنها کمتر از عضلات آقایان عضلانی و قوی است. فرضیه دیگر این است که خانم‌ها بیشتر کارهای اداری انجام می‌دهند و بیشتر پشت میز می‌نشینند. قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیت نشسته نیز برای سلامت ستون فقرات مناسب نیست. همچنین خانم‌هایی که شغل‌هایی از قبیل پرستاری و غیره دارند، بار بیشتری حمل می‌کنند که خود دلیلی برای بروز کمردرد است.

چون والدین تان کمر درد داشته اند


اگر یکی از والدین شما کمردرد داشته یا دارد، احتمال اینکه شما نیز دچار مشکل کمردرد شوید، زیاد است. به خاطر اینکه شما نیز استعداد ژنتیکی ابتلا به مشکل دیسک‌های بین مهره‌ای را دارید. علاوه بر این، داشتن‌های عادت‌هایی مانند عادت والدین مانند نوع نشستن و برخاستن و غیره نیز در ابتلای افراد به کمردرد دخالت دارد.

چون سیگار می‌کشید


مصرف دخانیات به سلامتی کمر شما نیز رحم نخواهد کرد. دلیل اول این است که سیگار رگهای خونی کوچک (مویرگ ها) را به خطر انداخته و مانع از رسیدن مواد مغذی به دیسکهای بین مهرهای میشود. دلیل دوم این است که مصرف دخانیات باعث میشود شما بیشتر سرفه کنید. در نتیجه فشار بیشتری به عضلات شکم و کمر وارد شده و باعث تخریب دیسکها و فتق دیسک میشود. دلیل سوم این است که دخانیات با کاهش حمل مواد مغذی مانند کلسیم به مهرهها، بافت و توده استخوانی را در این بخشها کاهش میدهد.