به گزارش افکارنیوز، سید محمد راشدی معاونت امور مسافری راه آهن با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۲ قیمت بلیت قطار افزایش نداشته است؛ در زمینه شناور شدن قیمت بلیت قطار در برخی محورهای ریلی اظهار داشت: شرکت‌های بخش خصوصی مسافری به دنبال افزایش هزینه تمام شده بخش عمده ای از خدمات، مکرراً درخواست افزایش قیمت بلیت را داشته اند و پیرو این مسأله، راه‌آهن هفته گذشته با شناور شدن قیمت بلیت قطار در برخی محورها موافقت کرده است.

راشدی اضافه کرد: به دنبال شناور شدن قیمت بلیت قطار در برخی محورها متقاضیانی که با برنامه ریزی قبلی نسبت به تهیه بلیت اقدام کنند، هزینه کمتری را پرداخت خواهند کرد و با نزدیک‌تر شدن به زمان پیک و همچنین نزدیکی به زمان حرکت قطار این هزینه تغییر خواهد یافت.

وی افزود: سطح خدمات و کیفیت قطارها نیز افزایش داده شده و در قطارهای درجه یک تهران - مشهد و قطارهایی که مسیر آنها بیش از ۶۰۰ کیلومتر است، مجددا پزشک مستقر شده است.


* کاهش مدت زمان مجاز تأخیر قطار‌ها

راشدی با اشاره به اصلاح جدول حداکثر تاخیرات و کاهش زمان تاخیرات در آن از ابتدای دی ماه سال جاری، گفت: با این وجود در صورت بروز تاخیر ۵۰ درصد از وجه بلیت مسافران به آنان پرداخت خواهد شد و به این ترتیب همه واحدها ملزم به رعایت زمان بندی سیر قطارها و حداقل کردن تاخیرات خواهند شد.

به گفته راشدی در این زمینه حداکثر زمان تاخیر قطارها و ترن‌ست‌ها در محور تهران - مشهد به ترتیب از ۴ ساعت به ۳ ساعت و از ۴ ساعت به ۲ ساعت تقلیل می‌یابد.

وی افزود: همچنین میزان تاخیرات در محور تهران - بندرعباس و تهران - کرمان از ۵ ساعت به ۳ ساعت و در محور تهران - ساری از ۴ ساعت به ۲ ساعت و در محور تهران - زنجان از ۴ ساعت به یک ساعت کاهش می یابد.

راشدی بیان کرد: طبق برنامهریزی صورت گرفته حداکثر زمان تاخیر در محور تهران اندیشمک و تهران-گرگان از ۴ ساعت به ۲.۵ ساعت و در مسیر های تهران- خرمشهر و تهران- اهواز از ۵ ساعت به ۳ ساعت تقلیل خواهد یافت.