به گزارش افکارنیوز، در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱ + ۵ مقرر شد ۴.۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد شود.

بر این اساس بنا بود بانک مرکزی نام بانک‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان بانک‌های غیر تحریمی شناخته شده و می توانند دارایی های ایران را به داخل کشور منتقل کنند اعلام کند.

براین اساس طی روزهای گذشته رضا انصاری مدیر کل بین الملل بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، کارآفرین، سرمایه، سامان، مسکن و کشاورزی را به عنوان بانک‌های غیر تحریمی که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به عنوان بانک‌های غیر تحریمی شناخته شده و درچارچوب توافقات ژنو قادر به خدمات بانکی هستند اعلام کرده است.

بر این اساس اولین قسط دارایی‌های ایران معادل ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۴ بهمن ماه مصادف با سه فوریه نزد بانک مرکزی ژاپن از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد.

همچنین بنا به اعلام رویترز کره جنوبی به عنوان دومین کشور آسیایی پس از ژاپن قسط دوم دارایی‌های نفتی مسدود شده ایران را پرداخت خواهد کرد.

بنا شده ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در هشت قسط به صورت اول فوریه: ۵۵۰ میلیون دلار(اول فوریه شنبه بود و واریز به سوم فوریه موکول شد) اول مارس: ۴۵۰ میلیون دلار، ۷ مارس: ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۰ آوریل: ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۵ آوریل: ۴۵۰ میلیون دلار، ۱۴ مه: ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۷ ژوئن: ۵۵۰ میلیون دلار، ۲۰ ژوییه: ۵۵۰ میلیون دلار(۲۰ ژوییه یکشنبه است از این رو پرداخت ممکن است به ۲۱ ژوییه به تعویق بیافتد) واریز شود.