به گزارش افکارنیوز، پیش از این مشخص شده بود که آلمان یکی از مقاصد عمده جاسوسی آمریکایی‌ها بوده است اما هفته نامه آلمانی «اشپیگل» به تازگی اطلاعاتی را به دست آورده است که نشان می‌دهد سرویس امنیتی آمریکا(NSA) به ویژه به سیاست خارجی و اقتصاد آلمان علاقمند بوده‌ است. این موضوع در یکی از فهرست‌های محرمانه افشاگری «ادوارد اسنودن» مامور پیشین سازمان جاسوسی آمریکا قرار داشت که اشپیگل به آنها دسترسی پیدا کرده است.

نگاهی به فهرست آوریل ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که آمریکا در فهرست امنیتی خود کشورها را به ترتیب میزان اهمیت از ۱ تا ۵ طبقه بندی کرده است و آلمان در میانه این فهرست قرار دارد، هم‌تراز با فرانسه و ژاپن و بالاتر از ایتالیا و اسپانیا.

اسنودن از اوایل ژوئن افشاگری‌های خود را آغاز کرده است و آلمان همواره یکی از محورهای مطرح شده بوده است.

چین، روسیه و ایران مقاصد اصلی جاسوسی آمریکا

این گزارش، اتحادیه اروپا را به طور عمده منطقه مورد علاقه آمریکایی‌ها برای جاسوسی معرفی کرده است. موارد مورد توجه آمریکا به ۶ دسته تقسیم شده‌اند: سیاست خارجی، تجارت بین‌الملل، ثبات اقتصادی در رتبه سوم اهمیت قرار دارند و فناوری‌های برتر، امنیت انرژی و نیازهای غذایی نیز با درجه اهمیت کمتر در رتبه پنجم قرار دارند.

اما مهمترین کشورهای مقصد جاسوسی آمریکا چین، روسیه، ایران، پاکستان، کره‌شمالی و افغانستان بوده‌اند.

کشورهایی مانند کامبوج، لائوس و حتی واتیکان نیز تا حدودی مورد توجه آمریکایی‌ها بودند اما به نظر می‌رسد که تعدادی از کشورهای اروپایی مانند فنلاند، کرواسی، دانمارک و جمهوری چک از اهمیت بسیاری کمی در جاسوسی‌های آمریکایی‌ها برخوردارند.

در این فهرست نشان داده شده است که آمریکا از دفاتر اروپایی در واشنگتن و نیویورک نیز جاسوسی کرده است.