به گزارش افکارنیوز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه رسما «اشتون کارتر» معاون سابق وزارت دفاع این کشور را به عنوان جایگزین «چاک هیگل» وزیر دفاع برکنار شده آمریکا، معرفی کرد.

کارتر پیش از این بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به عنوان معاون وزیر دفاع در دولت اوباما فعالیت کرده است. وی همچنین در دهه ۹۰ دستیار سیاست امنیت بین‌الملل وزارت دفاع آمریکا بوده است.

وی جایگزین هیگل جمهوری‌خواه می‌شود که سوم آذر امسال تحت فشار شخص اوباما مجبور به کناره‌گیری از وزارت دفاع شد. گفته می‌شود اختلاف بر سر نحوه رویارویی با گروه تروریستی داعش، از جمله اصلی‌ترین عوامل برکناری هیگل بوده است.

پیش از این چندین گزینه احتمالی تصدی سمت وزارت دفاع از جمله «کارل لوین»، «جک رید» و «میشل فلورنی» از پذیرش این سمت خودداری کرده بودند. تعدد بحران‌هایی که وزیر دفاع جدید باید در مدت زمان کوتاه باقی‌مانده از دولت اوباما با آن‌ها دست و پنجه نرم کند، نظیر اوضاع سوریه و عراق، کاهش بودجه وزارت دفاع و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و بحران تجاوزهای جنسی در ارتش، از جمله مواردی است که موجب شد تا بسیاری از گزینه‌های مد نظر رئیس‌جمهور آمریکا، میلی به پذیرش ریاست پنتاگون نداشته باشند.

دو سلف هیگل در دولت اوباما، ‌ یعنی «لئون پانه‌تا» و «رابرت گیتس» هریک پس از خروج از دولت وی، در خاطرات خود از مشکلات همکاری با اوباما و همچنین مداخله کاخ سفید در جزئیات فعالیت‌های پنتاگون گلایه کرده‌اند.

خودداری هیگل از حضور در مراسم معارفه

هرچند که گفته می‌شد هیگل هم در مراسم معارفه کارتر شرکت می‌کند، اما دقایقی قبل از آغاز مراسم امروز اعلام شد که وزیر دفاع برکنار شده، در مراسم حضور نیافته است. وی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نمی‌خواهد با حضور در مراسم، تمرکز در جلسه را بر هم بزند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای این مراسم گفت: «امروز مفتخر هستم که اش کارتر را به عنوان گزینه‌ام برای وزارت دفاع معرفی کنم. او بیش از ۳۰ سال سابقه دارد… وی به عنوان عضو ارشد پنتاگون در اتاق وضعیت بوده است.»

اوباما در ادامه به تمجید از سوابق کارتر در زمینه امور استراتژی نظامی و همچنین مبارزه با اشاعه تسلیحات هسته‌ای پرداخت و گفت وی از حمایت هر دو حزب آمریکا برخوردار است.

پایان مأموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان و آغاز مأموریتی جدید در این کشور، مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق، مبارزه با بیماری ابولا در عراق، هماهنگی با ناتو برای رویارویی با تهدیدات و مقابله با حملات سایبری از جمله مواردی بود که اوباما در سخنرانی معارفه کارتر به عنوان «چالش‌های پرشمار پیش روی ایالات متحده» یاد کرد.

کارتر: آمریکا با چالش‌های راهبردی جدی مواجه است

پس از اوباما، کارتر پشت تریبون قرار گرفت و گفت به دلیل «جدیت چالش‌های راهبردی» که آمریکا با آن‌ها مواجه است، پیشنهاد اوباما برای تصدی پست وزارت دفاع را پذیرفته است.

وی افزود در صورتی که وی به عنوان وزیر از سوی سنا تائید شود، به صراحت پیشنهادات راهبردی مورد نیاز را به دولت «باراک اوباما» ارائه می‌کند.

با معرفی رسمی کارتر، حالا سنای آمریکا باید طی جلسه صلاحیت وی را مورد بررسی قرار داده و او را تائید کند. با توجه به حمایت‌های صورت گرفته از کارتر، به نظر نمی‌رسد او در سنا با مشکل چندانی مواجه باشد. حتی «جان مک‌کین» سناتور تندروی جمهوری خواه که در ماه ژانویه با روی کار آمدن کنگره جدید ریاست کمیته نیروهای مسلح آمریکا را بر عهده می‌گیرد هم از معرفی کارتر استقبال کرده است.

سوابق نامزد وزارت دفاع؛ از تدریس فیزیک تا معاونت پنتاگون

بنا بر رزومه رسمی منتشر شده از سوی پنتاگون، کارتر تا پیش از این عضو ارشد موسسه «هوور» دانشگاه استنفورد و سخنران موسسه مطالعات بین‌الملل «فریمن» بوده است. وی همچنین مدیر ارشد بنیاد «مارکل» است.

وی از آوریل ۲۰۰۹ تا اکتبر ۲۰۱۱، معاون وزارت دفاع در امر تهیه، فناوری و پشتیانی بوده که وظیفه خریداری و جذب تمامی فناوری‌ها، سامانه‌ها و خدمات لازم برای وزارت دفاع را بر عهده داشته است.

«اش کارتر» پیشتر استاد و رئیس دانشکده روابط بین‌الملل، دانش و امنیت دانشگاه هاروارد بوده است. وی علاوه بر این، عضو هیئت سیاستگذاری دفاعی، هیئت علمی دفاعی و هیئت مشاوره امنیت بین‌الملل وزارت خارجه آمریکا بوده است. عضویت در شورای روابط خارجی آمریکا و موسسه «آسپن» از دیگر سوابق اش کارتر است.

وی بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ دستیاور وزیر دفاع در امر سیاست امنیت بین‌الملل و مسئول سیاستگذاری در زمینه تعامل با کشورهای اتحاد جماهیر شوروی، امور راهبردی و سیاست تسلیحات هسته‌ای بوده است. او پیش از آن استاد فیزیک دانشگاه آکسفورد، عضو دانشگاه «راکفلر» و «ام‌آی‌تی» بوده است.

کارتر به واسطه آنچه وزارت دفاع آمریکا خدمت به امنیت ملی آمریکا خوانده، چندین بار نشان خدمات برجسته به وزارت دفاع را که بالاترین مدال افتخار پنتاگون به شمار میآید، دریافت کرده است. وی همچنین مدال اطلاعات دفاعی را به دلیل کمک اطلاعاتی و همچنین مدال خدمات برجسته را از رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دریافت کرده است. کارتر سالهای گذشته در جریان نشست تائید صلاحیت برای تصدی پست معاونت و همچنین قائم مقامی وزارت دفاع آمریکا به اتفاق آرا نظر مثبت اعضای کمیتههای مربوطه را دریافت کرده است.