به گزارشافکارنیوز، خبرگزاری " نووستی " به نقل از سرگئی کرینکو، مدیر کل کورپراسیون دولتی " روس اتم " که در اولین کنفرانس سازندگان نیروگاه‌های اتمی در مسکو سخن می‌گفت، گزارش داد: اکنون روند تحویل نیروگاه اتمی به سفارش دهنده ایرانی رو به پایان است.

این مقام روس اتم متذکرشد که پیشترنیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت کامل طراحی شده خود رسیده است.

بنا بر این گزارش، ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط شرکت آلمانی " زیمنس " آغاز شد اما در پی وقوع انقلاب اسلامی در ایران نیمه تمام باقی ماند. قرارداد تکمیل ساخت واحد اول نیروگاه اتمی در بوشهر توسط روسیه، ژانویه ۱۹۹۵ در تهران امضا شد. روسیه همچنین موظف شد که یک رآکتور آبی - آبی " و. و. اِ. ار - ۱۰۰۰ " و سوخت هسته یی برای آن را به ایران عرضه کرده و متخصصین ایرانی را آموزش دهد.

حجم کل قرارداد حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می شود که از این میان قیمت رآکتور حدود ۸۵۰ میلیون دلار است. در ماه فوریه ۱۹۹۸ فدراسیون روسیه و ایران توافق کردند که روسیه نه تنها در تجهیز نیروگاه بوشهر به ایران کمک کند، بلکه بطور کلی ساخت آن را تکمیل کند.

روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۰۹ " اتم استروی اکسپورت " از پایان عرضه سوخت هسته یی برای نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد که طبق مقررات، شش ماه قبل از راه اندازی به این نیروگاه عرضه شد.

روز ۲۱ اوت سال ۲۰۱۰ سوخت هسته یی به رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر رسانده شده و به این ترتیب راه اندازی فیزیکی این نیروگاه تحت کنترل بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شد. واحد تولید انرژی نیروگاه اتمی بوشهر روز هشتم ماه مه سال ۲۰۱۱ در حداقل سطح ظرفیت قابل کنترل خود قرار گرفت و به این ترتیب واکنش خود انگیخته تقسیم سوخت هسته یی آغاز شد.

فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در اواخر ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که نیروگاه اتمی بوشهر پس از طی مراحل آزمایشی- فنی با ظرفیت کامل خود - ۱۰۰۰ مگاوات راه اندازی شده و هیچ اختلالی در کار این نیروگاه گزارش نشده است.