به گزارش افکارنیوز، آذرماه را ماه «بودجه» می‌نامند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار ارائه بودجه از سوی دولت را می‌کشند. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، قوه مجریه مکلف است لایحه بودجه هر سال را تا ۱۵ آذر سال قبل به مجلس ارسال کند.

دولت روحانی که اولین بودجه‌نویسی خود را تجربه می‌کرد سعی کرد تا بودجه را در زمان مناسب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. رئیس‌جمهور روحانی ۲ روز بعد از موعد قانونی راهی مجلس شد تا از کلیات لایحه بودجه ارائه‌شده به مجلس دفاع کند. رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تشریح ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۳ پرداخت و گفت: «برای اینجانب کمال خوشبختی است که با اتکال به خداوند متعال و مطابق اصل ۵۲ قانون اساسی لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۳ را به عنوان اولین بودجه دولت یازدهم در موعد مقرر و در راستای برنامه‌ای که در زمان انتخابات با مردم شریف ایران در میان گذاشته بودم تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌کنم.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز که در دوران احمدی‌نژاد هیچگاه با چنین برخوردی از سوی دولت در زمینه بودجه روبه‌رو نشده بودند از این حرکت رئیس دولت یازدهم استقبال کردند.

در جدول زیر می‌توانید تاخیرهای بودجه‌ای احمدی نژاد را مشاهده کنید:

تاریخ تحویل به مجلس توسط احمدی‌نژاد تاخیر در تحویل

تاریخ تحویل به مجلس توسط احمدی‌نژاد تاخیر در تحویل
۲۵ دی ۸۴ ۴۰ روز
۱ بهمن ۸۵ ۴۶ روز
۱۷ دی ۸۶ ۳۲ روز
۸ بهمن ۸۷ ۵۳ روز
۴ بهمن ۸۸ ۵۰ روز
۱ اسفند ۸۹ ۷۵ روز
۱۲ بهمن ۹۰ ۵۷ روز
۹ اسفند ۹۱ ۸۴ روز


بدین ترتیب روحانی بعد از هشت سال، بودجه کشور را با کمترین تاخیر به مجلس ارائه کرد تا رکوردی تازه در این زمینه و در رابطه دولت و مجلس شکل بگیرد. بدون شک روز هفدهم آذر سال ۹۲، در ذهن نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از هشت سال بی‌قانونی ثبت خواهد شد.

معرفی کابینه در روز تحلیف؛ اولین رکورد تاریخی دولت روحانی

اما این اولین رکورد تازه روحانی نیست و او پیش از این نشان داده است که دوست دارد رکوردهایی را در تاریخ جمهوری اسلامی به نام خود ثبت کند. اولین حرکت او، معرفی کابینه یازدهم در روز تحلیف در مجلس شورای اسلامی بود.

رئیس دولت یازدهم، در اولین روزهای پس از پیروزی در انتخابات با ایجاد کارگروه‌هایی برای انتخاب اعضای دولت، تمام تلاش خود را به کار بست تا وزرای پیشنهادی خود را هرچه سریع‌تر به مجلس معرفی کند. او در دو ماهی که تا مراسم تحلیف و سوگند ریاست جمهوری باقی مانده بود، به رایزنی با شخصیت‌های عالی‌رتبه نظام و گروه‌های سیاسی پرداخت تا بتواند کابینه‌ای فراجناحی و براساس شعار انتخاباتی خود یعنی اعتدال، انتخاب کند.

روحانی در روز مراسم تحلیف و بعد از پایان سخنرانی خود، نام وزرای پیشنهادی خود را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد تا در تاریخ جمهوری اسلامی لقب اولین رئیس‌جمهوری را بگیرد که کابینه خود را در روز تحلیف معرفی می‌کند. رئیس‌جمهور روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی که با مردم داشت به این نکته اشاره کرد و گفت: «برای اولین بار در دولت یازدهم جمهوری اسلامی وزرا در روز تحلیف به مجلس معرفی شدند.»

این حرکت روحانی با استقبال شدید نمایندگان و مردم روبه‌رو شد. در همین ارتباط علی لاریجانی معرفی کابینه در روز تحلیف را نشان‌دهنده زرنگی روحانی دانست و گفت: «معرفی زودهنگام کابینه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم وی با همین سرعت کارهای دولت را سامان دهد.»

معرفی ۴ وزیر برای یک وزارتخانه


رکورد دیگری که دولت روحانی در ۱۰۰ روز ابتدایی دولت خود شکست، معرفی ۴ وزیر برای وزارتخانه ورزش و امور جوانان بود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خود وزارت ورزش و جوانان را تاسیس کرده بودند، حساسیت فراوانی روی این وزارتخانه داشتند و یک به یک راه وزرای پیشنهادی روحانی برای این وزارتخانه را سد می‌کردند. روحانی بعد از رای نیاوردن سجادی، چهارمین وزیر پیشنهادی خود برای این وزارتخانه را در همان جلسه و به سرعت معرفی کرد تا رکورد سریع‌ترین معرفی وزیر را نیز بشکند.

باز شدن قفل هسته‌ای ۱۰ ساله در کمتر از ۱۰۰ روز

شاید حل پرونده هسته‌ای، یکی از مهم‌ترین اقدامات و رکوردهای دولت روحانی طی ۱۰۰ روز آغازین دولت تدبیر و امید باشد. روحانی که از منتقدین روند پرونده هسته‌ای در زمان محمود احمدی‌نژاد و سعید جلیلی بود، در جریان انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داد که در ماه‌های اول دولتش قفل پرونده هسته‌ای را با کلید تدبیر باز خواهد کرد.

روحانی اعتقاد داشت که در کنار چرخش سانتریفیوژ، اقتصاد و زندگی مردم نیز باید بچرخد. پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، روحانی مدیریت پرونده هسته‌ای را به محمدجواد ظریف سپرد تا این دیپلمات کهنه‌کار، قفل پرونده هسته‌ای را باز کند که حاصل آن توافق بزرگ ایران و غرب در ژنو ۳ بود.

شکستن تابوی رابطه ایران - آمریکا با گفتگوی تلفنی روحانی - اوباما

گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا که برای اولین بار در تاریخ ۳۵ ساله جمهوری اسلامی اتفاق افتاده بود، دیگر کار مهم روحانی در ۱۰۰ روزه اول خود بود. روحانی و اوباما در حالی که رئیس‌جمهور ایران در حال ترک خاک آمریکا بود، در مورد پرونده هسته‌ای ایران و بحران سوریه و منطقه به گفت‌وگو نشستند تا پنجره جدیدی در روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی باز شود.

گفت‌وگوی تلفنی با اوباما و حل پرونده هسته‌ای با واکنش‌های فراوانی در داخل و خارج از کشور روبه‌رو شد و در این میان مردم به عنوان حامی اول روحانی از این دو حرکت رئیس دولت حمایت کردند.

در حالی که احمدینژاد معتقد بود که او بسیاری از اولینها را در ایران اجرا کرده است، روحانی در ۱۰۰ روز اول دولت خود، بسیاری از تابوهای موجود در جمهوری اسلامی را شکست.