به گزارشافکارنیوز،روزنامه الحیات به نقل از یک مقام دیپلماتیک در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا و ایران به تفاهم مربوط به اکثر مسائل مذاکره شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کرده‌اند.

این منبع آگاه افزود: دو طرف قصد دارند تا چارچوب کلی توافقنامه هسته‌ای را تا پایان مارس اعلام کنند.

این منبع مدعی شده است که ایران و آمریکا بر سر طراحی مجدد رآکتور آب سنگین اراک توافق کرده‌اند، بنابراین رآکتور آب سنگین اراک نمی‌تواند پلوتونیوم مورد نیاز بمب اتمی را تولید کند. تهران همچنین موافقت کرده است تا ذخایر اورانیوم با درجه غنای بالا در رآکتور فردو را نابود کند.

مذاکرات هسته‌ای ایران در لوزان سوئیس امروز وارد پنجمین روز خود شده است و شاید جلسات امروز نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت این دور و ادامه بیشتر یا پایان آن در روز جمعه داشته باشند.

در همین حال برخی منابع از احتمال ادامه مذاکرات تا روز یکشنبه خبر می‌دهند.

ادامه مذاکرات طی چند روز آینده هم منوط به میزان پیشرفت طی امروز و فردا خواهد بود. در صورت پیشرفت مطلوب و نیاز به تدوین متن توافق، انتظار می‌رود تیم مذاکره کننده ایرانی، روزهای آغازین سال نو را در محل مذاکرات هسته‌ای سپری کند.

هرچند که برخی منابع پیشتر از احتمال پایان مذاکرات در روز جمعه خبر داده بودند اما باید منتظر بود و دید که جلسات روز پنجشنبه در لوزان چه روندی را دنبال خواهد کرد و وضعیت مذاکرات جاری را مشخص‌تر خواهد کرد.

مقامات کشورمان گفتهاند که مذاکرات تا زمانی که نیاز باشد ادامه خواهد یافت و عید نوروز مانعی برای این کار نخواهد بود.