دستمزدهای مجریان تلویزیونی در سال های اخیر همواره حاشیه ساز بوده است، این گزارش درباره دستمزدهای مجرانی چون فردوسی پور، رشیدپور، شهریاری و... است.

اگر پایگاه های خبری فارسی زبان وب را مرور کرده باشید، لابد دیدید این روزها دستمزد یک مجری تلویزیونی به نام فرزاد جمشیدی کلی حاشیه ساز شده است. ماجرا هم به زمانی برمی گردد که شایعه شد او گرانترین مجری برنامه های تلویزیون در ماه رمضان بوده اما دیروز مهدی فرجی مدیر شبکه اول سیما در مصاحبه ای ضمن اینکه مقدار متنابهی از این مجری تعریف و تمجید کرد، گفت: «طبیعی است که دستمزد جمشیدی با مجری که برنامه ساده ای با مخاطبان محدود را اجرا کند یکی نیست اما اینکه بگوییم او گران ترین مجری سازمان است را تایید نمی کنم.»

این یعنی یک تکذیبیه ای که به نوعی تایدیه هم در دل خود دارد! تایید اینکه فرزاد جمشیدی مجری خوب سیماست و دستمزد خوبی هم می گرد، هرچند که گرانترین مجری سیما نیست. این حرف و حدیثها باعثشد در گزارش امروز «هفت صبح» به درآمدهای مجریان صدا و سیما بپردازیم. موضوعی که چندین مرتبه در سانه ها جنجال ساز شده و هنوز از موضوعات مرموز و مبهمی محسوب می شود که مردم با علاقه آن را دنبال می کنند.

نان آن سال ها

در سال های دهه ۸۰ فضای کار برای مجریان تلویزیونی هم بازتر شد و آنها هم در قامت ستارگان تلویزیونی مورد توجه عام مردم قرار گرفتند. حالا مردم از درآمدهای شومن ها و مجریان صحبت می کنند، اینکه مثلا فلان مجری از صداوسیما چقدر حقوق می گیرد یا برای اجرای یک شب برنامه مناسبتی از سازمان ها و نهادها چقدر طلب می کند.

خیلی با قاطعیت نمی شود درباره درآمدهای فعلی مجری ها اظهارنظر کرد و حکم صادر کرد که زیاد یا کم می گیرند اما واضح است اوضاع مالی مجری های فعلی تلویزیون با تعدد شبکه ها و برنامه ها خیلی بهتر از دوره های پیش شده است.

چندی پیش خانم الهه رضایی مجری سابق برنامه های کودک و نوجوان گفته بود: «در سال ۱۳۵۸ ماهه ۱۲۰۰ تومان حقوق می گرفتم.» این حقوق در آن سال ها حقوق کمی بود که البته ناگفته نمایند این مبلغ برای اجرای ۱۲ برنامه بود، یعنی هر اجرا ۱۰۰ تومان. خانم گیتی خامنه هم در سال ۵۸ همزمان با خانم رضایی وارد صداوسیما شد. خانم خاممنه در مصاحبه ای گفته بود در آن مقطع ۲۵۰۰ تومان از صداوسیما حقوق می گرفته و به دلیل علاقه ای که به اجرا داشته گله ای از دستمزد پایینش نمی کرده است.

وضعیت متفاوت مجریان رادیو

«تعیین کنندگان حقوق مجریان رادیو بر این تصورند که حرف زدن پول نمی خواهد.» این جمله را ژاله صادقیان یکی از پیشکسوتان اجرا در رادیو می گوید. او در اعتراض به حقوق پایین مجریان رادیو می گوید هنوز پس از سال ها کارکردن در صداوسیما خبری از قرارداد رسمی نیست و به عنوان میهمان با آنها قرارداد می بندند.


فرزاد حسنی
چندی پیش فرزاد حسنی هم که چندسالی هست از تلویزیون به رادیو کوچ کرده گفته بود برای اجرای برنامه هفتگی اش در رادیو ماهانه ۲۰۰ هزار تومان حقوق می گیرد و می گویند برای اجرای یک ماهه هر شب در سیما بین ۳ تا ۴ میلیون دستمزد می گیرد. او در گفت و گویی که با یکی از نشریات انجام داده نصیحتی از مرحوم منوچهر نوذری را به مجری ها یادآوری کرده که می گفت: «مبلغ دستمزد اجرای خود را برای بیرون زیاد بگویید و رقم بالایی را طلب کنید.» به گفته حسنی: «این کت و شلواری که ما می پوشیم، به واسطه مبلغ دستمزد اجراهایمان در بیرون از صداوسیما و در این رماسم ها مبلغ خوبی هم می گیریم اما در صداوسیما دستمزد آنچنانی ندرایم.» اگر صورت هزینه های نهادها و سازمان های دلوتی و خصوصی را در برگزاری مراسم و جشن های مناسبتی نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم واقعا مجریان صداوسیما به این نصیحت مرحوم نوذری خیلی خوب جامه عمل پوشانده اند! چندی پیش در خبرها آمده بود یکی از مجریان برنامه کودک سیما برای یک شب اجرا از حوزه هنری ۱۶ میلیون تومان پول گرفته است. راه دوری نرویم همین چند وقت پیش مسئولان یکی از دانشگاه های آزاد تهران برای یک شب مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشجویان شان مجبور شدند یک و نیم میلیون تومان پول به «علیرضا» یکی از مجریان نسل سومی صداوسیما بدهند.

فردوسی پور، ماهیانه ۶-۵ میلیون تومان؟
دستمزد اجرای عادی فردوسی پور یکی از جذاب ترین سوژه های مورد بحثبین مردم بوده و هرازچندگاهی اعداد عجیب و غریبی از دستمزد او به گوش می رسد. شاید مهم ترین نکته ای که تا چند ماه پیش باعثمی رشد رقم های حدسی درباره دستمزد این مجری بسیار متفاوت باشد، سکوت همیشگی او درباره شایعات بود. در تابستانی که گذشت، یک روزنامه صبح با اعلام رقم نجومی دقیقه ای ۱۰۰ هزار تومان برای اجرای فردوسی پور در برنامه ۹۰، جنجال ها درباره دستمزد او را وارد فاز تازه ای کرد و فردوسی پور را مجبور کرد که در برنامه ۹۰ به شفاف سازی روی بیاورد.

شفاف سازی که با پاسخ رشیدپور هم رو به رو شد. ماجرا از این قرار بود که در آن روزنامه ادعا شده بود فردوسی پور سال گذشته برای «نود»، دقیقه ای ۶۰ هزار تومان دریافت می کرده که قرار بوده این مبلغ به دقیقه ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که در این صورت، در طول یک سال مبلغی حدود یک میلیارد تومان عایدی او از این برنامه می شود و لقب مجری میلیاردی را به فردوسی پور داد! این ادعا چندان به مذاق فردوسی پور در آن برنامه خوش نیامد او در حرکتی جالب در یکی از برنامه های نود درمورد حقوق خود شفاف سازی کرد.

فردوسی پور در آن برنامه میزان کل درآمدهای برنامه اش را در سال ۸۹ حدود ۲۵۸ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: براساس قرارداد منعقدشده با صداوسیما، میزان پولی که به هر برنامه «۹۰» داده می شود به صورت دقیقه ای و تا سقف ۱۲۰ دقیقه است و اگر برنامه ای بیش از ۱۲۰ دقیقه به طول بینجامد، برای دقایق اضافی هیچ پولی به عوامل برنامه پرداخت نمی شود.

او در ادامه بیان کرد که درآمد خودش برای اجرای برنامه، تهیه کنندگی، نویسندگی و «قس علیهذا»، در طول ماه از یک و نیم میلیون تومانی برای فردوسی پور هم اما کمی عجیب و دور از ذهن به نظر می رسید به طوری که رضا رشیدپور هم در برنامه ماهواره های خود و هم در مصاحبه ای به آن واکنش نشان داد. رشیدپور گفت فردوسی پور درآمدش ۱۵ میلیارد تومان هم نیست اما ماهی یک و نیم میلیون تومان هم امکان ندارد. او ادعا کرد که برای تهیه کننده یک برنامه اینچنینی در سازمان، حداقل ماهی ۶-۵ میلیون تومان درآمد وجود دارد و ما نباید نه از این طرف بام بیفتیم نه از آن طرف.


احسان علیخانی، گران ترین مجری
احسان علیخانی در غیاب مجریانی چون فرزاد حسنی، رشیدپور و… در حال حاضر به یکی از گران ترین مجریان تلویزیون تبدیل شده است. مجری که در اوایل کارش از او به عنوان نسخه کپی از فرزاد حسنی نام برده می شد، در روزگار کمبود مجری صداوسیما به نسخه اصلی تبدیل شده است. شنیده شده علیخانی برای اجرای روتین یک ماهه چیزی در حدود پنج – چهار میلیون تومان دستمزد می گیرد. او به تازگی وارد جرگه تهیه کنندگان برنامه تلویزیونی هم شده است و با این حساب از این به بعد رقم دریافتی او به میزان قابل توجهی بالا خواهد رفت. دستمزد او برای یک شب اجرا در مراسم های بیرون هم بین دو تا چهار میلیون تومان است.

محمد سلوکی، تا چهار میلیون
دوران حضور محمد سلوکی در تلویزیون با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده و در دوره هایی حوضر او در صداوسیما به صفر می رسد و در دوره هایی به یک مجری پرکار تبدیل می شود. از آخرین اجراهای خوب او در تلویزیون می توان به برنامه تهران ۲۰ که از شبکه تهران پخش می شد، اشاره کرد که چند مصاحبه زنده در این برنامه او سروصدای زیادی به پا کرد. او البته کمی بعدتر ترجیح داد با تیم جدید تهران ۲۰ کار نکند و از آن برنامه جدا شد. درمورد دستمزد او از برنامه های تلویزیونی شنیده می شود او ماهانه حدود ۸۰۰ هزار تومان از تلویزیون حقوق ثابت دریافت می کرده که همین باعثشده به سمت دنیای تجارت روی بیاورد و سراغ برند و پوشاک برود. شنیده شده هاین رقم فقط حقوق ثابت او است و هزینه اجرای او در برنامه های روتین البته بسیار بالاتر از این حرف هاست و به ماهی چهار، پنج میلیون تومان هم می رسد.

محمود شهریاری، محبوب در اجرا
از محمود شهریاری به عنوان یکی از مجریان محبوب در اجراها و مراسم ها نام برده می شود. او به دلیل کاراکتر شخصیتش توانایی اجرا در بسیاری از مراسم ها را دارد و طرفداران زیادی هم بین شرکت ها و موسسات برای خودش دست و پا کرده است. گفته می شود او برای هر شب اجرا در برنامه ماه رمضان حدودا شبی ۱۰۰ هزار تومان دریافت می کرده است که با این حساب در طول یک ماه چیزی نزدیک به سه میلیون تومان از آن برنامه کسب درآمد کرده است. رقم دریافتی او برای نهادها و سازمان هم از دو میلیون تومان هست به بالا…

منبع: روزنامه هفت صبح