پربيننده ترين عناوين مذهبی
داخلی     خبر     مذهبی
۱۰
# # #
توصيه مطلب
۱
حُجربن عَدی چگونه فرزندش را قربانی امیرمومنان(ع) کرد؟
يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۵
مرجع : خبرگزاری ايسنا
حجر از صحابی مخلص و با وفای رسول خدا(ص) بود و پس از رحلت ایشان پیوسته در کنار علی(ع) و از یاران خاص و علاقه‌مندان وفادار امیرمؤمنان بشمار می‌رفت، بنابراین علاقه او به علی(ع) و جاذبه علی در دل او، مثل سایر علاقه‌ها و مانند سایر جاذبه‌ها نبود، بلکه این پیوند و کشش و رای همه محبت‌ها و پیوندها و عادی بود.
حُجربن عَدی چگونه فرزندش را قربانی امیرمومنان(ع) کرد؟
به گزارش افکارنیوز، در منابع تاریخی حادثه و واقعه‌ای در ارتباط با این شخصیت برجسته ذکر شده است که نشان از عمق اعتقاد راسخ و خلل ناپذیر او و علاقه و محبتش به امامت مولای متقیان امام علی(ع) است.

نقل شده زمانی که حُجربن عَدی را برای قتل بردند از او پرسیدند آیا اول خودت را بکشیم یا فرزندت را؟ حجر به قاتل خود گفت: اگر سرِ آن داری که فرزندم را بکشی او را پیش از من گردن بزن! جلّاد فرزند را گردن زد. به حجر گفتند چرا در داغ فرزندت شتاب کردی؟. گفت: بیم آن داشتم که چون او برق شمشیر را بر گردن من ببیند، بهراسد و دست از ولایت علی(ع) بردارد و آن‏گاه میان من و او در اقامتگاه جاوید که خداوند صابران را به آن وعده فرموده جدایی افتد۱".

نگاهی به زندگانی حجربن عدی

درباره زندگانی و نحوه تشرف حجر به دین مبین اسلام و ویژگی‌های او چنین نوشته‌اند که: در نوجوانی همراه برادرش «هانی بن عدی» به حضور پیامبر اسلام (ص) شرفیاب شد و به آئین اسلام گروید۲".

گوهر شخصیت او در پرتو اسلام درخشندگی یافت و وجود او که کانون مشتعل استعدادها و شایستگی‌های شگرف بود، نضج و تکامل یافت و به حدی رسید که تاریخ نگاران درباره او می‌نویسند:« او با اینکه در زمان پیامبر از نظر سن و سال جوان بود، از یاران با فضیلت و عالیقدر آن حضرت بشمار می‌رفت۳". او از دوران حیات پیامبر چیزی درک نکرد و پس از اندک زمانی که از مسلمانی او می‌گذشت، پیامبر از دنیا رفت، به همین جهت تاریخ، مشخصات بیشتری از کوشش‌ها و مجاهدت‌های حجر را در زمان حیات پیامبر اسلام ثبت نکرده است و در جنگ‌های زمان آن حضرت نیز اسم او به چشم نمی‌خورد، ولی در فتح شام یکی از سربازان فاتح بود و او بود که «مرج عذرا» را فتح کرد و نیز در جنگ «قادسیه» شرکت داشت.

حجر مرد هدف و عقیده و شیفته امامت

حجر مرد هدف و عقیده بود، او به مردان حق و فضیلت عشق می‌ورزید، او هنگام مرگ « ابوذر» در « ربذه» همراه « اشتر» بر بالین او حاضر شد، آری مردان خدا از همرزمان خود، چنین یاد می‌کنند! حجر، پس از رحلت پیامبر(ص) پیوسته در کنار علی بود و از یاران خاص و علاقه‌مندان وفادار امیرمؤمنان بشمار می‌رفت، لیکن علاقه او به علی(ع) و جاذبه علی در دل او، مثل سایر علاقه‌ها و مانند سایر جاذبه‌ها نبود، بلکه این پیوند و کشش، و رای همه پیوندها و کشش‌های عادی بود. حجر که شیفته حق و عدالت و تشنه فضیلت و مردانگی و پیرو راستین اسلام بود، همه اینها را در وجود علی می‌دید، و علی که در زمان خلافت کوتاه مدتش برای استقرار حکومت عادلانه اسلامی نیازمند مردان وارسته و مبارز و حق طلب بود، حجر را عنصری شایسته برای این هدف می‌دید، به همین دلیل حجر در اخلاص و فداکاری در راه علی به حدی رسیده بود که در میان یاران علی (ع) نمونه بود.

او در هر سه جنگی که در مدت خلافت امیرمؤمنان (ع) پیش آمد، یعنی جنگ صفین، نهروان، و جمل، در رکاب آن حضرت شمشیر می‌زد! او در جنگ صفین فرماندهی قبیله خود «کنده» و در جنگ نهروان فرماندهی جناح چپ سپاه علی (ع) را به عهده داشت.

حجر در راه علی و برای سرکوبی دشمنان داخلی اسلام، همه خطرها را به جان می‌خرید و از هیچ گونه فداکاری دریغ نمی‌ورزید. او پیش از شروع جنگ صفین، روزی پشتیبانی خود را از امیرمؤمنان چنین اعلام کرد: ما، زاده جنگ و فرزندان شمشیریم، می‌دانیم جنگ را از کجا باید شروع کرد و چگونه از آن بهره برداری نمود، ما با جنگ بزرگ شده و آن را آزموده و خوب شناخته‌ایم. ما، دارای یاران نیک، خویشان و عشیره فراوان، رأی آزموده، و نیروی پسندیده‌ای هستیم، اینک اختیار ما در دست توست، اگر به شرق یا غرب جهان بروی، در رکاب تو هستیم و هر چه دستور بدهی اطاعت می‌کنیم.

علی (ع) پرسید: آیا همه افراد قبیله‌ات همین رأی را دارند؟ عرض کرد: من جز نیکی از آنان ندیده‌ام، و اینک از طرف همه آنان دست وفاداری و پیروی به سوی شما دراز می‌کنم. امیرمؤمنان (ع) از این ابراز وفاداری خوشحال شد و درباره او دعا کرد.

منابع:

۱- المجالس السنیة ۳ / ۸۶

۲-اسدالغابه /۱/۳۸۵

۳-الاستیعاب /۱/۳۵۵

۴-طبقات ابن سعد /۶/۳۵۵

۵- شخصیت‌های اسلامی شیعه، آیت‌الله جعفر سبحانی
کد مطلب: 218156
مجيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۰:۲۱:۲۴
بسيار بجاست كه صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران كار ساخت سريال « حجر ابن عدي » اين يار وفادار رسول الله (ص) و اميرالمومنين حضرت علي ابن ابيطالب(ع) را سريعا" آغاز كرده و چهره ي نوراني اين صحابي ارزنده را به جهانيان نشان دهد.
 
موسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۴۷:۱۰
با تشکر دشمنان اسلام خوار خواهند شد بایاری امام زمان عج
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۳:۵۲
سلام و درود خدا بر حجربن عدي وتمامي ياران پاك رسول الله و اميرالمومنين و معصومين (ع)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۰:۵۹
مرگ برسلفی
 
کسرا آبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۶:۰۲
دشمنان امیرالمومنین(ع)هم احمقند و هم بیچاره! و الا تا حالا باید میفهمیدند که جسم مادی این عزیزان نبوده که ما را شیفته خود نموده است بلکه این حقیقت اسلام ناب محمدی(ص) و علوی(ع)است که در اعماق جانمان ریشه دوانده است.چند بار قبور مطهر سیدالشهدا و فرزندانش توسط سلف پلید همینها،ویران گردید،نتیجه اش چه شد؟! نصر من ا... و فتح قریب!
 
ع. پ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۱:۲۲
لعنت خداوند بر دشمنان اسلام و مسلمين .
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۷:۳۵
فقط می سوزم چرا کاری نمی توانیم بکنیم
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۳:۳۷
درودد وسلام وصلوات خداوند بر محمد ص 12 جانشین بر حقش واصحاب ویاران باوفایش از ظهور ادم تازماننا هذا
 
استاد دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۰۰:۰۳
سلفیهاکه دشمن پیامبرواهلبیت اوهستندبااین کارشان حجربن عدی رابزرگترکرده واورابدنیامعرفی کردندوخودراپستترین حیوان
 
هدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۷ ۱۹:۴۷:۰۳
اللهم عجل لولیک الفرج
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.