داخلی     خبر     اقتصادی
۲۵
# # #
گوشت گوسفند ۴۰ هزار تومان شد
جمعه ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۰
قیمت گوشت قرمز این روزها سر به فلک کشیده است و تهیه یک کیلو گرم راسته گوسفندی در شمال شهر تهران به ۴۰هزار تومان هم می رسد. گوشتی که قرار بود قیمت آن در بدترین حالت زیر ۱۵هزار تومان باشد، امروز با شایعه کمبود، سیر صعودی قیمت خود را آغاز کرده است.
به گزارش مهر,وعده دولتی ها نیز برای تنظیم بازار و عرضه گوشت با قیمت تعادلی نیز چاره ساز نبوده و به نظر می رسد مسوولان قصد دارند جو روانی ایجادشده به واسطه بروز قحطی در چند ماه آینده را با شایعه توزیع روزانه ۵۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور کنترل کنند. به همین منظور کمک گرفتن از خبرگزاری ها و خبرنگاران نزدیک به دستگاه های متولی تنظیم بازار در اولویت قرار گرفته و بر اساس اعلام یکی از خبرگزاری ها توزیع روزانه ۵۰ هزار تن گوشت در دستور کار قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش افزایش قیمت دلار و مقرون به صرفه نبودن واردات برای واردکنندگان احتمال کمبود کالادر ماه های آینده را قوت بخشیده است. این در حالی بود که نوساناتی نیز در قیمت برخی اقلام از جمله لبنیات، مشاهده می شد اما همین نگرانی از بابت کمبود کالادر ماه های آینده، به تدریج به کوچه پس کوچه های بازار و خانه های مردم سرایت کرد و موجی از تقاضا را به سمت بازار فرستاد.

بازار گوشت نیز یکی از همین بازارها بود که به دلیل افزایش تقاضا، با برخی نوسانات مواجه شد و قیمت هر کیلوگرم گوشت در تهران به بیش از ۴۰ هزار تومان هم رسید. این اتفاق به تنهایی کافی بود تا مسوولان دولتی اعلام کنند که عرضه گوشت قرمز گرم و منجمد در بازار آغاز خواهد شد و این گوشت ها قیمت تعادلی خواهند داشت. صدراله دولت در این رابطه گفت: ستاد تنظیم بازار دو تصمیم مهم را در مورد گوشت اتخاذ کرده است که بر اساس آن، صادرات دام زنده از کشور ممنوع شد.

رییس ستاد تنظیم بازار مواد پروتئینی افزود: از اواخر هفته گذشته، عرضه گسترده گوشت قرمز به قیمت تعادلی در بازار آغاز شده و البته شواهد حکایت از آن دارد که کمبودی در زمینه گوشت قرمز در بازار وجود ندارد، اما به دلایل مختلف قیمت در هفته های گذشته افزایش یافته بود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، اولین بخش از گوشت قرمز ذخیره سازی شده در سردخانه ها روانه بازار خواهد شد که بر اساس تصمیمات اتخاذشده، قیمت عمده فروشی گوشت گاو منجمد هشت هزار و ۴۰۰تومان و قیمت هر کیلو گوشت به اصطلاح سه قطعه در خرده فروشی ها و مراکز توزیع، هشت هزار و ۸۰۰ تومان است. این در حالی است که گشتی در شهر و مراجعه به فروشندگان اقلام پروتئینی نشان دهنده وجود افزایش قیمت ها و بی تاثیر بودن وعده های داده شده در کاهش قیمت گوشت است.

در همین رابطه یکی از فروشندگان مواد پروتئینی به «مهر» گفته است: چند روز در هفته گذشته، تقاضای بسیاری برای خریدهای عمده از سوی مردم مطرح می شد که همین امر شاید باعث بالارفتن قیمت شده باشد، چرا که مردم خریدهای عید خود را زودتر از موعد هر سال به نظر می رسد شروع کرده باشند.

یکی دیگر از قصابان که واحد صنفی نسبتا بزرگی در سطح شهر دارد، می گوید: نوسانات نرخ ارز و بالارفتن قیمت سکه باعث شده بود حتی برخی کشتارگاه ها نیز به کندی کشتار انجام دهند و به بهانه اینکه بتوانند در روزهای آینده که اوج تقاضای مردم برای تامین اقلام پروتئینی در ایام پایانی سال است، گران تر بفروشند، همین امر البته به قصابان نیز سرایت کرد و آنها نتوانستند به میزان لازم گوشت مورد نیاز واحد خود را تامین کنند.

وی می افزاید: مردم هم شنیده بودند که قرار است قحطی بیاید و بنابراین به بازار مراجعه می کردند و البته فروش ما نیز رونق گرفته بود، اما تلاش شد به دلیل اینکه اعتبار خود را میان مردم از دست ندهیم، به میزان معقولی افزایش قیمت دهیم.

یکی دیگر از فروشندگان مواد پروتئینی می گوید: قیمت گوشت قرمز بالارفته است، اما بیشتر هیجانات ناشی از خرید است که تقاضا را بر هم می زند. اضطراب حاکم بر بازار و افزایش قیمت ها واقعیتی است که این هوای دخل و خرج این روزهای مردم را ابری کرده است و بسیاری از مردم برای آفتابی شدن آن به فکر حذف گوشت و برخی دیگر از مواد پروتئینی از سبد غذایی خود هستند.
کد مطلب: 81435
Share/Save/Bookmark
در مانده از هزینه ها
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۰۸:۱۴:۴۸
سایت افکار نیوز از قدیم گفتند ادمهای دروغگو کم حافظه هستند یادت باشد خودت و سایتهای بی اعتباری مثل تو نو شته بودید تهران ارزانترین شهر دنیا خودت فهمیدی یک قلم کالا که مهمترین تامین کننده پروتئین انسانی است کیلوئی 40000تومان یعنی گرانترین در دنیا والله من مهندس سال به سال توان مالی خرید حتی یک کیلو از انرا ندارم ...گرانی کمر مردم را شکست و مردم نسبت به دین بی تفاوت شدند ...فریاد رسی نیست
مینو
۱۳۹۰-۱۱-۲۶ ۱۳:۲۷:۰۷
آقایانی که اون بالاها نشستن و فرصت خرید گوشت رو ندارند حق دارند از شکم گشنه قشر متوسط و فقیر بی اطلاع باشند و روی قیمت سرسام آور اجناس خودشان رو به بی خیالی بزنند.حال این گوشت سهل است خانواده هایی هستند که قادر نیستند با این گرونی بازار هفته ای 1 کیلو میوه بخرند.
وحید
۱۳۹۰-۱۱-۲۵ ۱۴:۲۴:۱۰
کی گفته گوشت گرون شده ؟ .. سر کوچه رئیس جمهور اینا کیلوئی 3 هزار تومانه تازه یک کیلو گوجه هم رایگان میدن
حجت اله
۱۳۹۰-۱۱-۲۴ ۲۲:۰۰:۰۰
باسلام
ازاینکه به فکر تغذیه مردم هستید جای تشکر دارد اما بهتر نیست به جای جو سازی شما نیز طوری عمل کنید تا قیمت گوشت پایین بیاید حتی با ایجاد شایعه تا خدمتی به مردم کنید
گاهی اوقات فرض بگیریم راست گفتن ضررش بیشتر از دروغ است شما خیر برسان
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۴ ۱۹:۵۲:۳۰
عرضه گوشت قرمز گرم و منجمد!!!!
حمید
۱۳۹۰-۱۱-۲۴ ۰۹:۰۸:۵۴
چرا؟چرا؟چرا؟وچراهای دیگر
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۷:۵۳:۵۰
میگن آدم ها وقت کم میارن بی ادب میشن. آقا جون مرکز شهر کیلویی 25000 تومن . 12-14 از کجاتون آوردین!!؟ گوشت یخ زده برزیلی!!! یا آشغال گوشت
سید محمد
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۶:۳۰:۴۹
این خودش یک جو سازی بر علیه دولت خدمتکار و مسئولین محترم می باشد . من خودم تو خود میدان ونک روز 23 بهمن بهترین گوشت را کیلویی 7000 تومان خریدم 3 کیلو خریدم شد 21000 تومان
مهرداد
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۷:۵۶
خدا بخیر بگذرونه .. قابل توجه مسوولین که نظارت کنن و قابل توجه مردم که نخرن .. تا گرون میشه حمله میکنیم میخریم خوب بابا یه کم از مردم جاهای دیگه دنیا یاد بگیریم گرون میشه همکاری کنید نخرین تا مجبور شن قیمت رو بیارن پایین مشکل از خودمونه
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۵:۴۵
خود ددولت باید قوی وارد شود از دست یک کارمند و کارگر چیزی ساخته نیست اون حداقل ها را هم دیگر نمی توانیم تهیه کنیم شیر با دستور دولت گرون شد و الی آخر این نظارتها هم برای بکار گیری اقوام و خویشان خودشان تا بیکار نباشند کجا کنترل قیمت داریم سری به مغازه ها بزنید می گویند کارخانه ها به ما جنس نمیدن عمده فروشها جنساشان را نمی فروشند و...
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۳:۴۲:۲۰
خدا لعنت كنه اون كسايي كه از سادگي مردم سو استفاده ميكنند
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۱:۳۱:۰۱
دزدها و دروغگوها را بگیرید.
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۱:۰۳:۲۵
مرگ بر شایعه ساز سود جو و نادان
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۰۹:۳۱:۳۴
به داد مردم برسيد دنبال به دست آوردن مقام نباشيد ، به دنبال ميز خود نباشيد مشكلات را رفع كنيد ، حق الناس را فراموش نكنيد. رهبر انقلاب را ياري كنيد نه با ياوه گويي ها ممكلت را فلج و متشنج كنيد.
احمد طبائی
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۰۹:۲۰:۲۲
آقای رضا
70 میلیون ایرانی در شمال تهران زندگی نمی کنن اما در شهر تهران حداقل 12 میلیون دارن زندگی می کنن
من در بالا شهر زندگی نمی کنم اما روز چهارشنبه 19 بهمن گوشت شقه ای کیلویی 18500 بود. من 2 کیلو گوشت خورشتی گوسفندی خریدم کیلویی 25000 تومان. گوشت راسته کیلویی 32000 تومان
گوشت تو شهرستان ها ارزون تره اما ما تهرانی ها چه گناهی کردیم که حقوقمون مثل همه ایرانی هاست اما گوشت رو باید بخریم کیلویی 25000 تومان؟؟!!!!
آقا رضا اگه تهران زندگی می کنی یا جدیدا گوشت نخریدی یا آشغال گوشت می خری
۱۲