داخلی     خبر     اجتماعی
۱۲
# # #
دو روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۰۳
رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به موافقت هئیت دولت با دو روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه، از تصویب کاهش ساعت کاری هفتگی زنان دارای فرزند زیر هفت سال و معلول از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
دو روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه
به گزارش افکارنیوز، مریم مجتهد زاده در گفتگو با مهر با اشاره به کاهش ساعت کاری زنان گفت: زنان شاغل به دلیل شرایط و مسئولیت محیط کار و از سوی دیگر مسئولیت‌های خانوادگی به عنوان همسر و مادر دچار شرایط سختی هستند.

وی با بیان اینکه کار در خارج از منزل و مسئولیت خانه به طور همزمان موجب فرسودگی جسمی و روحی زنان می‌شود و از طرفی ممکن است موجب تاثیر نامطلوب بر جایگاه و نقش آنها در خانواده شود گفت:بخش اعظمی از مشکلات و مسائل جامعه زنان کشور ریشه در نگرش نادرست به وظائف و مسئولیت‌های خانوادگی دارد واین طرز تفکر زن را صرفا مسئول رسیدگی به امور منزل می‌داند و از طرفی ارزش کمی کار خانگی محاسبه نمی‌شود.

زنان ۵ برابر مردان به امور خانه رسیدگی می کنند

مجتهد زاده ادامه داد: زنان به طور میانگین ۵ برابر بیشتر از مردان ساعاتی را در هفته به امور خانگی اختصاص می‌دهند طبق آمار حجم کاری زنان دارای فرزند زیر ۵ سال روزانه به مدت ۱۰ ساعت و بیشتر است.

مشاور رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به ضروت کاهش ساعت کاری بانوان به منظور تقویت جایگاه خانواده، عنوان کرد: اگر چه کاهش ساعت کاری زنان می‌تواند موجب عدم استقبال مدیران به جذب و استخدام آنها و کاهش اضافه کاری شود اما به نظر می‌رسد پیش بینی تمهیدات قانونی به ویژه برای زنانی که دارای فرزند معلول یا سرپرست خانوار هستند باعث حضور به موقع زنان در منزل و ایفای مطلوب وظائف محوله ‌شود.

پیشنهاد کاهش کاری بانوان شاغل بدون کسر حقوق و مزایا / موافقت دولت

وی بیان کرد: مرکز امور زنان و خانواده پیشنهاد کاهش ساعت کاری بانوان شاغل در دستگاه‌های دولتی را از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در هفته بدون کسر حقوق و مزایا و در صورت عدم استفاده از کاهش ساعت کاری استفاده از دو روز مرخصی اضافه در هر ماه را به هیئت دولت تقدیم کرد.

مجتهد زاده گفت: در جلسات هیئت دولت به دلیل مشکلات مرتبط با کاهش ساعت کاری زنان با استفاده از دو روز مرخصی اضافه که این مرخصی به عنوان مرخصی استحقاقی و ذخیره لحاظ نخواهد شد، موافقت شد.

وی ادامه داد: موضوع کاهش ساعت کاری مجددا از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بررسی شد و با توجه به ایرادات وارده، مرکز امور زنان و خانواد پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی خود را در این خصوص به معاون امور دولت در ۱۲ بند تقدیم کرد که مجددا پس از بررسی در کمیسیون فنی امور اجتماعی دولت در جلسه ۱۲ اردیبهشت ۹۱ بازبینی شد.

کاهش ساعت کاری ویژه زنان دارای فرزند زیر ۷ سال

رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: کاهش ساعت کاری زنان اختصاصا برای زنان دارای فرزند زیر ۷ سال یا دارای همسر و فرزند معلول یا صعب العلاج و زنان سرپرست خانوار در هفت بند به تصویب کمیسیون فرعی دولت رسید و در جریان تصویب قرار گرفته است.
کد مطلب: 137931
Share/Save/Bookmark
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۰۸:۳۷:۲۱
بهتر است آقایان به جای پرداخت حقوق از جیب ملت به این خانم ها فکری به حال خانم های خانه داری کنند که علیرغم داشتن مدرک تحصیلی فقط به خاطر نداشتن پارتی کاری پیدا نکرده اند مگر این خانم ها نمی دانند با ید کار انجام دهند که کار مند شدند
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۰:۵۲:۵۴
شما خانم خانه دار كه تا پاسي از روز گذشته در خواب ناز به سر ميبريد بايد يك روز در جايگاه يك خانم شاغل ايفاي نقش ميكرديد تا آن زمان حالتان را جويا ميشديم.انقدر راحت صحبت نكنيد.حرف زدن خيلي راحته دوست عزيز ،‌خيلي . مهم عمله . حسادت هم خيلي چيز بديه.
 
ط.س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۰۹:۴۶:۱۳
سلام ؛ میرسی ازاینکه به فکر خانمهای خاندار هم هستین .اگر این مقامات بالا لطف کنن و روز پنجشنبه که همه ادارات دولتی تعطیل هستن خصوصی ها هم تعطیل باشن واقعا لطف در حق خانمها میکنن چونکه در طول ایام هفته وقت سر خاروندن هم ندا ریم چه برسه که در کنار خانواده باشیم .ممنون از لطفتون .
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۰:۵۹:۳۵
واقعا حق با شماست . تعطيلي پنج شنبه ي جاهاي خصوصي واقعا لازم و ضروريه.ايشالله كه بشه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۰۹:۵۳:۰۰
این یعنی تشویق بیشتر خانمها بکار در ادارات و بیکاری آقایان ! کمی فکر بعد ببین به این نتیجه می رسی یا نه.
 
k137
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۰:۰۴:۵۰
قرار بود دولت به زنان خانه دار حقوق بده پس چی شد؟
واز طرفی دیگه چرا فقط دولت به زنان شاغل که منبع درامد دارن این خدماتو میده ...فکر نمیکننین به این ترتیب حق زنان خانه دار باسواد وماهر که بهر دلیلی نتوستن شاغل بشن ضایع میشه؟...واز طرفی دیگه خانمهای شاغل میتونن قسمتی از درامدشونو بدن یه پرستار بچه و... بگیرن به این ترتیب تعدادی از خانمهای بیکار هم زندگیشون میچرخه و هم تبعیضی در محل کار بوجود نمیاد ...کاهش ساعت کار یعنی تبعض جنسیتی ...که به این ترتیب عدم مسولیت پذیری به دیگران هم سرایت میکنه.خیلی ساده وقتی شما نباشید کار شما را شخص دوم باید انجام بده ؛ولی از دستمزد کار انجام شده خبری نیست والی ......!!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۰:۵۸:۳۱
دوست عزيز كه تا پاسي از روز گذشته در خواب ناز به سر ميبريد ،‌حقوق خواب و استراحتتون رو ميخوايد؟ نه واقعا خودتون يه سبك سنگين كنيد ،‌خنده دار نيست؟
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۱:۱۴:۳۶
چرا این همه تبعیض به نفع زنان,تقریباتمام کارهای سخت وطاقت فرسا را درهمه مکانهاوزمانهاآقایان انجام میدهندوکارهای فانتزی واستفاده طولانی از تلفن زدن به مادر وخواهرانش توسط خانم ها,آخه این چه بدعتی است که هرچندماه یک قانون بنفع خانمهاتصویب میگردد,چندماه قبل پرداخت عائله مندی به خانم هاحتی مجردهم تعلق گرفت وبدعت وتعریف جدیدی ازمفهوم عائله مندی درجهان, توسط ایرانیان اختراع گردید.خانم ها تازمانیکه مردهارا برده خودنکنند,به اینهاراضی نمیشوند.(ازآن روز بترسیدکه زمام افسارجامعه بدست زنان بیافتد) مولا علی(ع)
 
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۲:۳۴:۳۰
خانمهای شاغل در ادارات که بچه کوچک تا پایان دبستان دارند الان هم از دور کاری استفاده میکنند و مصوبات جدید هم که میاد یه دفعه بهتره بگین برن خونه حقوقشون رو به حسابشون بریزن. جالبه اکثر خانمهای شاغل در ادارات همسرانشان نیز شاغل هستند و از طرف دیگه خیلی از خانواده ها حتی مرد خانواده هم شاغل نیست و این بی عدالتی هر روز باعث فاصله شدید طبقاتی نیز میشود.
 
همشهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۴ ۱۵:۴۶:۵۲
اینکه می گویند ، بهشت زیر پای مادران است ، کافی نیست، که می گویید زنان 5 برابر مردان در امور خانه رسیدگی می کنند و ... پس با این اوضاع بیکاری مردان چه کسی کار منزل و خانه را انجام می دهد ؟ واقعا" جایگاه کاری و مشاغل مردان و زنان چطور و کی مشخص می شود ؟ پس جایگاه و حقوق زنان خانه دار با فرزند زیر 7 سال و معلول و ...چه میشود ؟
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۱۳:۲۵:۳۴
پس چي شد تعطيلي 5شنبه ها ماكه مرديم از بس سركار اومديم
 
کارمند بانک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۱۷ ۱۹:۲۲:۵۳
دوست عزیز یعنی شما فکر می کنید همه مشکلات زنان شاغل اعم از مشکلات عاطفی بچه و غیره با گرفتن یه پرستار (که اونم مشکلات و مسائل خاص خودش رو داره ) حل میشه . احتمالا شما هیچ وقت نه تنها شاغل نبودید بلکه به مسائل و مشکلات زنان شاغل کمی فکر هم نکردید چه بسا در اینده خودتون هم شاغل بشید و بتونید از این مزایا استفاده کنید . شما چه می دونید یه مادری با دوتا بچه یکی مدرسه ای و یکی مهدکودکی با این ساعت کاری زیاد به اندازه یه مرد در محل خدمتش کار می کنه و تازه وقتی می یاد خونه شغل دومش (خانه داری و بچه داری و همسرداری) رو باید به نحو احسن انجام بده چه می کشه!
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.