داخلی     خبر     اجتماعی
۲۴
# # #
در مهدهای کودک چه می‌گذرد؟+عکس
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۷
پرداختن به تربیت کودک در سال‌های اولیه زندگی موقعیت بسیار مناسبی برای جلوگیری و یا کاستن از اشکالات یادگیری است و منافع ماندگاری برای خانواده و اجتماع به همراه دارد. یافته‌های علمی نشان می‌دهند که این پشتیبانی در دراز مدت موجب توانایی برای ایفای نقش در جامعه نیز خواهد شد.
در مهدهای کودک چه می‌گذرد؟+عکس
به گزارش افکارنیوز به نقل از فردا ،در دهه اخیر به دلیل وجود مشغله‌های بیرون از منزل مادران، بخش اعظمی از تربیت و نگهداری کودکان به مهدک‌های کودک سپرده شده است. با توجه به اینکه ۸۰ درصد رشد مغز و ۷۰ درصد رفتارهای اجتماعی انسان‌ها در این دوران شکل می‌گیرد، به طور خاص کودکانی که به مهدکودک می‌روند در مقایسه با دیگر هم‌نوعان خود که از این امکانات محروم‌اند، زندگی موفق‌تری در آینده خواهند داشت.

اما موفقیت کودکانی که چند سالی را در مهدهای کودک سپری می‌کنند، همگانی نبوده و شاید بتوان به طور قاطع گفت که تعداد چشم گیری از مهدهای کودک خلاف این راه رفته و در پایان حضور چند ساله کودک در این مکان‌ها، فردی کاملا متفاوت با خصوصیات مثبت بیان شده به جامعه تحویل خواهند داد.

در مهدهای کودک چه می‌گذرد؟

فارغ از مکان و فضا و شهریه‌های سرسام آوری که توسط برخی از مهدهای کودک اخذ می‌شود، «آموزش‌های ویژه» نیز به عنوان دغدغه‌ای جدید برای والدین ایجاد شده است، دغدغه از این حیث که آموزش‌های ویژه که متناسب با فرهنگی ملی و دینی ما باشد جای خود را موسیقی و رقص داده است.اگر کسی تنها چند بار به مهدهای کودک سر زده باشد، به طور حتم با وعده های مسئولان آن برای پذیرش کودک مورد نظر آشنا خواهد بود، گزینشی که در پس از آن وعده‌هایی از جمله شکوفا شدن استعداد‌ها، یادگیری علوم متفاوت فراخور سن، موسیقی، آواز، نواختن آلات موسیقی، بالماسکه انگلیسی و... و این یعنی چوب حراج به به ساختار هویت اسلامی- ایرانی جامعه.

از بزرگان نقل و پدران ما نقل شده است در سال‌های دور در مکتبخانه‌ها در کنار تدریس قرآن مجید،شاهنامه و گلستان و بوستان سعدی را نیز درس می‌دادند. حتی کتابهای دیگری مانند حیدر نامه یا هفت لشکر، حسین کرد شبستری و غیره نیز تدریس می‌شد. امروزه نیز در برخی از موارد تعدادی از شهرهای اروپا میزبان شاهنامه خوان‌هایی هستند که برای شناساندن فرهنگ ایران زمین، اقدامات قابل توجهی در آن سوی مرز‌ها داشته‌اند. اما متاسفانه در ایران عده‌ای عزم خود را برای فراموشی این تمدن کهن جزم کرده‌اند.

البته پیش می‌آید والدینی که هوشیارانه کودکان خود را از این خطر رهایی ساخته و نوشکفته گان خود را راهی مهدهای قرآنی و یا حداقل مهدهایی سالم تر خواهند کرد اما پرسش این است که رویرکرد فعلی در مهد کودک ها چگونه غلبه یافته است؟

بر سر کوکان چه می‌آید؟

همان گونه که گفته شد موسیقی، رقص، آموزش زبان انگلیسی، برگزاری مراسم کریسمس از جمله «هنرهای مهدهای خاص» است. ناگفته نماند که آشنایی انسان‌ها از کودکی با زبان‌ها و هنرهای مختلف به خودی خود دارای اشکال نیست، آنچه بیش از این‌ها نگرانی‌هایی به همراه دارد، اختلاط«بی مبنای» دختر و پسر که بعضا به صورت فجیع و غیر قابل باور نمود می یابد،است.

شنیده هایی که از سخن از برگزاری محافلل رقص مختلط یا حتی استخرهای مختلط حکایت دارد نمونه ای از‌‌ همان اشکالاتی است که چند صباحی بعد به عنوان معضلی حل ناشدنی در جامعه تبدیل خواهد شد. البته چند ماه پیش وزارت آموزش و پرورش با ارسال بخشنامه‌ای اختلاط نوآموزان دختر و پسر در کلاس‌های پیش‌دبستانی و مهد‌های کودک را ممنوع اعلام کرد.

اما پس از گذشت ۶ ماه از ابلاغ دستور العمل آموزش و پرورش هنوز هیچ تغییری در روند آموزشی مهدهای کوکان ایجاد نشده و همچنان «بالا بردن اعتماد به نفس کودکان به سبب وجود کلاس‌های مختلط» از جمله تبلیغات این مراکز به حساب می‌آید. نهادهای مسئول نیز همچنان در بی‌تفاوتی و سکوت محض در مقابل این رویه خطرناک به سر می‌برند.

شاید در نظر عده‌ای عوام، در کنار هم بودن دختر و پسر، آشنایی با موسیقی، رقص، آواز ‌خوانی و نواختن آلات موسیقی نوعی رشد، پیشرفت، شکوفایی استعداد‌ها و القای شادی و نشاط قلمداد شده و لازمه یادگیری کودکان پیش از ورود به مدرسه باشد، اما جامعه‌شناسان معتقدند که در این دوره سنی باید ابزارهایی از جمله «کم» و «زیاد» و «قبل» و «بعد» و «بالا» و «پایین» فراگیری شود. کودک به مدرسه می‌رود، می‌تواند به راحتی در مجالس برقصد و آواز بخواد و با جنس مخالف ارتباط برقرار کند اما هنور معنی واژه «ماقبل» در ریاضی را نمی‌داند، نمی‌تواند دوست پیدا کند، نمی‌تواند حق خودش را بگیرد، مستقل باشد، فردوسی و سعدی و حافظ را نمی‌شناسد، یک سوره قرآن از حفظ نیست... و این یعنی فاجعه‌ای که هر روز کودکان را با دستان خود به چاه آن می‌اندازیم.
کد مطلب: 100085
Share/Save/Bookmark
ramin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۱ ۲۲:۰۳:۱۲
شما به فکر هویت خودت باش که معلوم نیست عرب هستی یا ایرانی
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۲:۲۱:۱۲
دمت گرم رامین جان گل گفتی!! ای ول!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۰۰:۲۴:۰۳
بی زحمت دچار گنده بینی نشید و به ملیتهای دیگه توهین نکنید
در ضمن ایرانیها همچین اروپایی هم تشریف ندارن!!!
 
بیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۸:۴۳:۴۸
شادی را هم می خواهید از بچه های معصوم بگیرید
 
کیمیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۹:۰۴:۵۰
دلم برای امثال تو که چنین طرز تفکری داری جدا می سوزه . تو رو خدا برای اعتقادات دیگران هم احترام قایل بشید
 
الهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۹:۳۱:۳۵
من یک مهد کودکی را میشناسم ک برای ترساندن کودکان با نشان دادن نخ سوزن و گفتن لبهای شمارا میدوزیم بچه ها را از میترسانند به نظر شما آیا این روش صحیح میباش من خودم شخصا از مراجعه قضایی ای موضوع را پیگیری میکنم. واقعا متاسفم برای مسولین .
 
مينا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۲:۱۸:۰۵
واقعا شما ها كه مهد كودكهاي مختلط ايجاد مي كنيد فكر نمي كنيد فردا اين كودكان مي شوند ديپلمات ايران در برزيل و .... آنوقت بيا و جمع اش كن!!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۱۹:۴۱:۲۶
مگه اون دیپلمات بی جنبه مون توی این مهد کودکا بزرگ شده بود؟؟؟
 
مر یم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۲:۳۸:۴۷
عکسها کمبود
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۲۰:۲۲:۵۴
اگه از دوران کودکی اعمال غیر اسلامی به بچه ها اموزش داده شود در بزرگسالی هم همان رویه را در پیش می گیرند مخصوصا اموزش رقص در مهدهای کودک که سخیف ترین اعمال است
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۰۸:۳۴:۱۶
اینجا مهد پولک است و هدف پول است نه کودک
 
دلسوز بچه ها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۱۷:۲۷:۰۴
فکر میکنم همگی ما ، همچنین کسانی که این خبرها رو اعلام میکنند ، بد نیست یکی از کتابهای روانشناسی کودک رو خوب مطالعه بفرمایند تا نیازهای یک کودک رو بشناسند و بعد نظر در مورد تربیت کودک بدهند.....
 
Switzerland
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۱۹:۱۳:۵۵
تورو به خدا کمی انصاف داشته باشید اگر یه مهد کوذکی تخلف میکنه آیادلیلی است که فعالیتهای خوب همه مهد کودکها زیر سوال بروذ؟
 
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۰۹:۰۵:۴۸
مهد کودکی که شما توش بودی، مختلط نبود و شما الان یه معضل اجتماعی هستی؟
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۱۵:۱۸:۳۲
كجايي پسر بيا دانشگاه آزادو ببين
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۱۵:۴۳:۵۳
فکرها را باید شست...یه کم به خودمون بیایم بد نیست
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۱۶:۰۰:۱۰
واقعا چقدر خوبه اگه مهدهایی باشن که به بچه ها حافظ و سعدی و فردوسی و اشعارشون رو بشناسونند. اونوقت کلی بچه نابغه مثل "رها" همون که بهش لقب پروین اعتصامی کوچولو رو دادن خواهیم داشت و چقدر لذت بخشه بچه آدم برگرده خونه و بیت هایی از شاهنامه و بوستان و گلستان و ... را از حفظ بخونه . واقعا خستگی آدم بیرون میره.


...راستی آقایون میتونن ببینن زندگی دکتر حسابی تو بچگی چطور بوده؟
مادرش میبردتش خونه دخترا تا رفتارهای اجتماعی رو یادش بده و اعتماد به نفسش بره بالا یا این که قرآن و حافظ و شاهنامه و بوستان و گلستان رو براش میخونده تا بچش حفظشون کنه؟؟؟
باقی بقایتان!
 
ی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۲۳:۵۵:۲۹
اونا فقط چندتا بچه هستن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۰۵:۵۹:۴۶
والله شاید تعجب کنید ولی من از 2سالگی مهد کودک مختلط اونم نه تو ایران تا 27 سالگی که دانشگاه هم مختلط بوده تا الان که 2تا بچه دارم ادم بی بندوباری بار نیومدم خداروشکر منظورم اینه که شرایط خیلی کم تاثیر داره مهم تربیت خانوادگی و وجود خود شخص هست که در اجتماع چگونه شکل بگیره .مسوولین عزیز هر چه بیشتر بخواهید سختگیری کنید مطمنا کمتر نتیجه میگیرید .
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۱:۳۷
شما متوهم هستی که چیزی نشده ولی در اولین فرصت به شما قول میدم این مهد کودک مختلطی که 27 سال پیش رفتی آسیب لازم رو در روان و روح شما ایجاد کرده. شک نکن!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۲۲:۵۶:۵۸
نيروي انتظامي بايد بريزد و همه اين افراد فاسد رو جمع كنه ببره و تا اولياشان تعهد ندهند آزادشان نكند. اينجوري كسى جرأت چنين بى بند و بارى رو نميكنه.
 
الهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۶ ۲۳:۱۹:۰۳
ترجیح میدم بچه ام رقص یاد بگیره تا دروغ و ریاکاری
 
ک.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۰۰:۰۲:۱۳
درود چندبارنظرنوشتم خیلی مودبانه ولی درسایت نزدید...نظرات بعضی ها خیلی وحشتناک و طالبانیه.
واقعا دنیای کودکان با دنیای ماآدم بزرگها خیلی فرق داره ...دنیایی پاک وبی کینه وبی آلایش مملو از استعدادهایی که ازهمین جاها به بلوغ ونمو میرسه.ا
 
ذ.ل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۱۷:۳۶:۳۸
کاش خودمون رو پشت اشتباهات دیگران پنهان نمی کردیم و بخاطر گناه بعضی ها خیال نمی کردیم میتونیم گناهان دیگه ای مرتکب بشیم.
هم دروغ و ریا بده هم رقص و اموزشهای منفی.