داخلی     خبر     سياسی
۱
# # #
توصيه مطلب
۰
روحانی: برخی اعضای کابینه‌ام مشخص شده‌اند
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۱
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درخصوص اینکه در دولت خود از جناح‌های مختلف استفاده خواهد کرد یا نه، گفت: در طول سی و چند سال گذشته از هر دو جناح استفاده کردم و من هیچ مشکلی با اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارم.
به گزارش افکارنیوز، گفت‌و‌گوی ضبط شده ۳۰ دقیقه‌ای حجت‌الاسلام حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از «شبکه خبر» پخش شد.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره قانون اساسی، ظرفیت‌های آن و اختیارات در نظر گرفته شده برای رئیس‌جمهور، اظهار داشت: قانون اساسی حدود وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور را مشخص کرده و در واقع اساس این قانون تناسب را بین مسئولیت و اختیارات معین کرده است.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم، تصریح کرد: رئیس‌جمهور در این چارچوب فعالیت خود را آغاز و کار خود را انجام می‌دهد؛ البته خیلی از این امور وابسته به این است که تیم کارشناسی رئیس‌جمهور چه کار کند و توانمندی خود رئیس‌جمهور چه مقدار باشد تا بهتر بتواند با سایر قوا کار و فعالیت کند.وی افزود: اگر رئیس‌جمهور در موردی مشکلی داشته باشد طبق قانون اساسی مقام معظم رهبری می‌تواند این هماهنگی را به وجود بیاورد؛ در برخی از موارد نیز رئیس‌جمهور می‌تواند از نظرات عمومی و افکار عمومی برای مسیری که مورد نظرش است، کمک بگیرد.روحانی در پاسخ به این سوال که وظایفی که در قانون اساسی دیده شده، متناسب با اختیاراتی که به رئیس‌جمهور داده شده هست یا نه، افزود: متناسب با مسئولیت‌های رئیس‌جمهور اختیارات است اما این اختیارات گاهی مواقع باید با هماهنگی قوای دیگر اجرا شود و گاهی وقت‌ها نیز ممکن است در مواردی باشد که رئیس‌جمهور نیاز داشته باشد برای هماهنگی از مقام معظم رهبری استمداد کند.این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید کارایی رئیس‌جمهور بیشتر به توان مدیریتی او بازمی‌گردد یا به اختیاراتی که قانون اساسی به او داده‌ است، گفت: البته هر دوی اینها وجود دارد یعنی اختیاراتی که قانون اساسی به او داده چارچوب را مشخص کرده اما اینکه چگونه و به چه صورت بتواند از این اختیارات استفاده کند بستگی دارد.وی در پاسخ به این سوال که شما نام دولت خود را تدبیر و امید گذاشته‌اید و این یک سری شاخص‌ها را مطرح می‌کند، در ذیل این شعار، شاخص مهم کابینه خود را چه می‌دانید، گفت: معیار برای اعضای کابینه راستگویی، درست‌کرداری، روشن‌اندیشی، واقع‌بینی و آینده نگری است که همه این موارد را می‌توان در کلمه درست‌کردار جمع کرد.روحانی گفت: فردی که درست کردار است هم پاک دست است، هم مدیریت کافی دارد و هم دانش و تجربه کافی را دارد تا بتواند درست عمل کند باشد. بنابراین بینش درست، روش درست و کنش درست همه این موارد در کنار درستی و درست‌کرداری به وجود خواهد آمد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش مجری که آیا امکان دارد اعضای کابینه خود را معرفی کنید، گفت:‌ من تا زمان انتخابات برخی از شخصیت‌ها و افرادی که علاقه‌مند هستند با من کار کنند را در ضمن سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود اعلام خواهم کرد چرا که برخی از این افراد مشخص شده‌اند و درباره برخی دیگر نیز هنوز درحال فکر می‌کردن هستم که تا زمان انتخابات اعلام خواهد شد.روحانی در پاسخ به سؤال دیگری براین اساس که آیا از افراد تکنوکرات نیز استفاده خواهد کرد یا خیر، اظهار داشت:‌ کلمه تکنوکرات بیشتر آنهایی هستند که تخصص ویژه دارند و در موضوعات ویژه باید از این افراد استفاده کنیم.وی ادامه داد: تخصص به معنای این نیست که مسئولیت رده بالایی را بر دوش دارد بنابراین مطمئناً شما از یک متخصص برای امر خاصی بهره‌برداری خواهید کرد. به عنوان مثال در یک کارخانه امکان دارد از یک فرد خارجی که تخصص دارد استفاده شود. بنابراین مدیران میانی و بالادستی ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند.رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشیخص مصلحت نظام در پاسخ به این سؤال که آیا از منتقدان و مخالفان نیز در کابینه خود استفاده می‌کنید، تأکید کرد: تیم کابینه با کارکردن مدیران سراسر کشور دو مقوله متفاوتی است چرا که معتقدم وقتی یک منتقد وارد کابینه می‌شود ابتدا باید با وی بحث شود و ایشان را قانع کرد.روحانی اضافه کرد: ‌اینکه شخصی در مورد موضوعی نظر دیگری مغایر نظر رئیس جمهور و یا انتقادی در خصوص موضوعی داشته باشد، امری طبیعی است چرا که در کابینه نظرات متفاوت وجود دارد اما اگر کسی به طور کلی براساس راه و روش انتقاد داشته باشد باید ابتدا با آن شخص گفت‌وگو و بحث شود و وی را قانع کرد.وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شما گفته‌اید شخصی فراجناحی هستید آیا از جریانات دیگر استفاده خواهید کرد یا خیر، یادآور شد:‌ من عملاً‌ اینگونه بودم و در طول ۳۰ و چند سال گذشته که در سمت‌های مختلف پست داشته‌ام از هر دو جناح استفاده کردم و من هیچ مشکلی با اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارم.کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید براینکه مشکل بنده با افراطیون است، گفت: بنده با آدم‌های تندرو و افراطی میانه‌ای ندارم و اساساً من آمده‌ام تا خط اعتدال را جایگزین افراط کنم چرا که همیشه مشکل آفریده‌اند.روحانی در پاسخ به سؤال مجری که پرسید آیا دولت شما در ریل مجلس و همکاری با قوه مقننه عمل خواهد کرد یا خیر، گفت: من زیاد این کلمه ریل را نمی‌پسندم چرا که ریل دولت، قانون اساسی است و خود مجلس هم باید در ریل قانون اساسی حرکت کند. معتقدم وظیفه دیگر دولت تامین مصالح، منافع و امنیت ملی است و هر سه مقوله تنها در دست مجلس نیست.وی اضافه کرد: دولت باید قانون‌گرا باشد و قانون‌گرایی یک اصل است چه این قانون، قانون اساسی باشد و یا قانون تصویب شده مجلس و یا شبه‌قانون باشد. بنابراین دولت مؤظف است به قانون و اسناد فرادستی عمل کند.

روحانی درباره برنامه‌هایش برای مهار تورم گفت: گرانی و بیکاری که گاهاً به هم نزدیک هستند مهمترین موضوع در معیشت مردم محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به افزایش قیمت دارو و مواد غذایی از بی‌ثباتی بازار انتقاد کرد و گفت که این بی‌ثباتی‌ها باعث شده که مردم ندانند که فردا قرار است چه اتفاقی بیفتد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری کاهش ارزش پول ملی را عامل دیگری برای تورم و گرانی دانست و گفت:‌اکنون پولی که در جیب مردم وجود دارد، ارزشش نصف شده و این خود عاملی برای گرانی‌هاست.

وی کاهش خرج دولت و جلوگیری از بزرگ شدن آن و رونق اقتصادی را از جمله اقداماتی دانست که می‌توان با انجام آنها تورم را مهار کرد.

روحانی در همین زمینه گفت: اگر تولید رونق پیدا کند، مسلما کالاها در بازار افزایش پیدا کرده و عرضه و تقاضا هماهنگ می‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر «بهبود مستمر محیط کسب و کار» اظهار داشت: به نظر می‌رسد تاکنون‌ آیین‌نامه‌ای برای مصوبه نوشته نشده و اگر هم نوشته شده هنوز ابلاغ نشده است. به همین دلیل اولین قدم در این بحث تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌های مربوط به این قانون است.

وی افزود: دومین قدم این است که مردم اطمینان پیدا کنند که هر روز قوانین تغییر نمی‌کند و قوانین دارای ثبات است؛ تا ثبات نباشد بهبود کسب و کار معنا ندارد.

روحانی خطاب به مردم قول داد که دولت تدبیر و امید که ظرف نود روز آیین‌نامه مربوط به بهبود مستمر فضای کسب و کار را تدوین و ابلاغ کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، همچنین درباره قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت:‌این قانون توسط مجلس به تصویب رسیده و باید اجرا شود. البته این قانون تاکنون به درستی اجرا نشده است.

روحانی اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه‌ها را یکی از اولویت‌های دولتش برشمرد و از لزوم برطرف کردن اشکالات این قانون سخن گفت.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین با بیان اینکه یارانه کالایی را به مردم خواهد داد، گفت: مردم با این یارانه می‌توانند کالاهای اساسی خود را خریداری کنند.

وی در ادامه سخنان خود، در موضوعات اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد بدون نفت جزء سیاست‌های کلی نظام است، اظهار داشت: اتکا بودجه جاری کشور باید قدم به قدم از نفت کاسته شود. زیرا پول نفت یکی از عوامل افزایش تورم است؛ راه دارا بودن اقتصاد بدون نفت افزایش صادرات غیرنفتی و ارائه تسهیلاتی برای صادرات غیرنفتی است.

وی همچنین بر لزوم تبدیل مواد خام به فرآورده‌ها تاکید کرد و این موضوع را یکی از اولویت‌های دولتش در این زمینه برشمرد.

روحانی با اشاره به اقتصاد مقاومتی این مسئله را با زندگی توام را ریاضت متفاوت دانست و گفت:‌ اقتصاد مقاومتی به این معنی است که ما از اهداف دست نکشیم تا دشمنان نتوانند ما را منزوی کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، بخش پایانی سخنان خود را به فرهنگ اختصاص داد و با بیان اینکه بایستی زمینه فعالیت‌های فرهنگی را آماده کنیم، تصریح کرد: باید طوری عمل کنیم که کالاهای فرهنگی با کمترین موانع تولید شود.

وی از لزوم شفافیت قانون در حوزه فرهنگ سخن گفت و تاکید کرد: به نظرم باید ابتدا اجازه دهند آثار تولید شود و پس از آن اشکالات را بگویند. امروز به دلیل اینکه قانون شفاف نیست، در این بخش مشکلاتی وجود دارد.

روحانی اضافه کرد: باید در این بخش کنترل‌ها را کم کرده و فضا را برای فعالیت فراهم کنیم. البته در بعضی مواقع دولت نیز باید کمک‌ کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید به بودجه فرهنگی نگاه ویژ‌ه‌ای داشت، تصریح کرد:‌ فرهنگ را باید با فرهنگ توسعه داد؛ نباید اگر کسی فکر کند توسعه فرهنگی با راه‌های دیگر مانند روشهای پلیسی امکان‌پذیر است.

وی افزود: قبل از امر به معروف و نهی از منکر باید معروف و منکر را برای مردم مشخص کرد؛ امر به معروف و نهی از منکر وظیفه دینی ما است اما باید مرحله به مرحله این اقدام را انجام داد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سینما را نیز دارای اهمیت عنوان کرد و گفت: سینما بهترین زبان برای ترویج فرهنگ در زندگی است.

روحانی همچنین با بیان اینکه به ناتوی فرهنگی و بالاتر از آن معتقدم تصریح کرد: ناتو یک بخش معاونت فرهنگی دارد که آنها تلاش می‌کنند با فرهنگ اذهان عمومی را فتح کنند که بایستی با برنامه‌ریزی مناسب با آن مقابله کنیم که البته برنامه‌‌های ما بسیار ضعیف است.
کد مطلب: 231774
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۳-۲۶ ۱۴:۴۴:۱۱
درود به شما فقط ما را به اصل برسانید تا قبل از اینکه ما را وصل نکردند.
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.