داخلی     خبر     اجتماعی
# # #
توصيه مطلب
۰
عوامل پیدایش پدیده کودکان کار
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۳
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
یک کارشناس امور اجتماعی گفت :پدیده کودکان کار به عواملی چون، فقر و مسائل اقتصادی، فوت و یا از کار افتادگی سرپرست خانوار و تغییر ساختار زندگی بستگی دارد.
عوامل پیدایش پدیده کودکان کار
به گزارش افکارنیوز، با اشاره به وجود کودکان کار گفت: به علت رشد شهر نشینی و تغییرات ساختار زندگی خانوادگی، افزایش روز افزون جرائم به خصوص پدیده طلاق، بیکاری، فروپاشی نظام ارزش های اجتماعی و سقوط اصول اخلاقی و فقدان سیاست گذاری دقیق جمعیتی باعث بروز پدیده کودکان کار شده است.

وی با اشاره به تعریف کودکان کار بیان کرد: کودکان کار کسانی هستند که به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی،نداشتن سرپرست و یا از کار افتادگی پدر، نداشتن سرپناه، گاهی نبودن حقوق نهادهای حمایتی ناچارند بهترین دوران عمر خود را برای گذراندن زندگی به مشاغل کاذب و یا تکدی گری سپری کنند، که این کودکان به لحاظ روحی روانی و جسمی، اخلاقی خطرناک و آسیب پذیر و حتی در مواقعی آسیب رسان هستند که این کودکان به دلیل مسائل گفته شده و از جمله اقتصادی از تحصیل، بهداشت، امنیت و تغذیه محرومند.

بای با اشاره به تقسیم بندی کودکان کار افزود: به لحاظ بروز مشکلات و گرفتاری ها سازمان بهداشت جهانی و آژانس بین المللی، کودکان کار و خیابانی را براساس وضعیت زندگی، آنان را به کودکان بی خانمان که خانه و خانواده ندارند و به صورت کارتن خوب زندگی می کنند و دسته دیگر کودکانی هستند که دارای خانه و خانواده دارند ولی زیر پوشش باندهای مافیایی مثل توزیع مواد مخدر و... زندگی می کنند و سری دیگری از این کودکان، کسانی بودند که قبلا بی خانمان بودند ولی حالا تحت پوشش مراکز حمایتی نگهداری می شوند و بالاخره دسته آخر کودکانی هستند که با خانواده خود در سر چهار راه ها به کار گل فروشی و یا تکدی گری مشغول می باشند که به طور کلی کودکان کار با کار متکدیگری و کارهای کاذب پرداخته و یا به کارهای بزهکاری و ولگری روی می آورند.

وی با اشاره به عوامل پیدایش کودکان خیابانی ادامه داد: رشد شهر نشینی و پرهیز از ساختار زندگی خانوادگی، افزاش بزهکاری اجتماعی،طلاق، فوت و یا از کار افتادگی سرپرست خانواده، تورم و نابسمانی های اقتصادی را می توان از عوامل بروز پیدایش کودکان کار نام برد.

بای در خاتمه با اشاره به ارائه راهکار خاطرنشان کرد: مهم ترین و اساسی ترین اقدام برای این کودکان سازمان دهی و برنامه ریزی دقیق، حمایت و پشتیبانی از آنان و فراهم ساختن شرایط زندگی برای آنان است.
کد مطلب: 286469
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.