داخلی     خبر     سياسی
# # #
توصيه مطلب
۰
سروری در نشست خبری:
برنامه‌ای برای مذاکره با حامیان دولت نداریم
چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۵
مرجع : تسنیم
رئیس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت گفت: اگر به هر دلیلی نتوانیم به لیست واحد برسیم، تلاش می‌کنیم که تفاوت‌ها را به حداقل و مشترکات را حداکثر کنیم، ولی اولویت اصلی ما ارائه لیست واحد است.
برنامه‌ای برای مذاکره با حامیان دولت نداریم
به گزارش افکارنیوز، پرویز سروری رئیس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در نشست خبری این ستاد که در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد، طی سخنانی گفت: من فکر می‌کنم که شب قدر سیاسی در پیش است. انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها برای اولین بار در کشور در حال طی مقدمات برای برگزاری است و طبیعتا ما مواجه با یک رویداد بزرگ سیاسی در آینده هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جاذبه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری به قدری بالاست که انتخابات شوراها را تقریبا در حاشیه قرار می‌دهد، باعث می‌شود که نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی از این نظر بوجود بیاید. قطعا مشارکت در این دوره نسبت به دوره‌های آینده بالاتر خواهد بود. برگزاری همزمانی ۲ انتخابات ریاست جمهوری و شوراها این نکته را به ذهن متبادر می‌کند که در انتخابات شوراهای چهارم شاهد افزایش مشارکت هستیم.

سروری افزود: در دوره اول شوراها مردم با توجه به نگاهی که به شوراها داشتند، حضور قدرتمندی را در سطح نامزدها داشتند. در دوره اول حدود ۳۳ هزار نفر در شوراها ثبت‌نام کردند که در شوراهای دوم به علت روند غلطی که در شوراهای اول انجام شد ،این آمار کاهش یافت.

رئیس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در ادامه گفت: در شوراهای دوم و سوم نیز شاهد افزایش نامزدها و مشارکت مردم هستیم. در شورای چهارم در زمینه ثبت‌نام نامزدها به سقف ۳۵ هزار نفر رسیدیم که نسبت به انتخابات دوره اول شوراها ۷ درصد افزایش داشته است. این نشان‌دهنده آن است که مردم نسبت به نقش موثر شوراها به ویژه در موضوع مدیریت شهری امیدواری پیدا کرده‌اند.

سروری تاکید کرد: در انتخابات دوره چهارم شوراها پیش‌بینی ما این است که این اتفاق خواهد افتاد و مردم حضور گسترده‌تری خواهند داشت. در این دوره از انتخابات شوراها شاهد افزایش ۱۶ درصدی حضور زنان هستیم که نشان می‌دهد که بانوان انگیزه لازم برای مشارکت در مدیریت شهری را پیدا کرده‌اند و جایگاه خودشان را رفته‌رفته در این سمت پیداکرده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت اضافه کرد: من فکر می‌کنم که ما با یک فرآیند مثبت در انتخابات شوراها مواجه هستیم. از نظر کیفی نیز شاهد تحولاتی در عرصه شوراها هستیم. در شورای چهارم سطح افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند تا مرحله وزیر و معاون وزیر به شکل گسترده جریان پیدا می‌کند که این مسئله نشان‌دهنده افزایش ارتقای جایگاه شوراها در کشور هستیم که نشان می‌دهد این تمایل برای انجام خدمت در این عرصه افزایش پیدا کرده است.

سروری در ادامه افزود: ما در این دوره از انتخابات شوراها شاهد یک نگاه حاشیه‌ای به شوراها هستیم که این مسئله نگران‌کننده است. با توجه به اینکه بعضی‌ها به انتخابات شوراها به عنوان تنگه احد نگاه می‌کنند و حضور خودشان را در این سنگر به عنوان مقدمه‌ای برای بازگشت به قدرت بدون پرداخت هزینه می‌دانند، بنابراین تلاش می‌کنند تا با سکوت خبری و با خاموشی سیاسی و یا به تعبیری "چراغ خاموش و موتور روشن" ادامه دهند و خودشان را به این سطح بنشانند.

وی تاکید کرد: ما در این دوره از انتخابات شوراها شاهد عدم تناسب در نیازهای مدیریت شهری هستیم و احساس می‌کنیم یک شکل کاریکاتوری در مورد تخصص‌های مورد نیاز شورای شهر در حال شکل‌گیری است. طبیعتا ما در لیستی که در شورای شهر داریم، باید همه تخصص‌های مورد نیاز مدیریت شهری را مدنظر قرار دهیم.

رئیس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت اظهار داشت: ما در شورای شهر به تخصص‌هایی نظیر حمل و نقل، عمران، محیط‌زیست، فرهنگی، ورزشی و هنری نیاز داریم و نباید اجازه دهیم که لیست به شکل نامتناسب سامان گرفته و شکل کاریکاتوری بگیرد، یعنی نباید عرصه‌ای بزرگ شود و عرصه دیگری نادیده گرفته شده و یا حتی کوچک شود.

سروری در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه شوراها مرکز قدرت و به نوعی ثروت هستند، باید تلاش کرد که گروه‌هایی که در تنظیم لیست معرفی نامزد برای انتخابات شوراها حرکت می‌کنند بر این موضوع تاکید داشته باشند که افراد پاکی را در عرصه شوراها وارد کنند تا نگاه‌های منفعت‌طلب در شوراها ورود نکند.

وی در همین زمینه تاکید کرد: ما در تلاش هستیم تمام مدیریت‌های مورد نیاز در حوزه تخصصی مدیریت شهری در همه بخش‌ها را تامین کنیم.

سروری در ادامه به تشکیل برخی ستادهای استانی و شهرستانی این جمعیت اشاره کرد و گفت: تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها تقریبا به مرحله بستن لیست رسیده‌اند و برخی استان‌ها و شهرستان‌ها نیز لیست‌هایشان را تقریبا نهایی کرده‌اند. در تهران و کلانشهرها نیز امیدواریم تا ۱۰ الی ۱۵ روز آینده بتوانیم لیست نهایی را پس از تائید صلاحیت‌ها اعلام کنیم.

رییس ستاد انتخاباتی تشکل خدمت‌گزاران آبادانی و پیشرفت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد که شورای شهر چهارم همچون شورای شهر اول سیاسی نشود، گفت: کارکرد مجموع خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت بر همین موضوع است. یعنی دغدغه‌ که برگزاری دو انتخابات سیاسی و اجتماعی با یکدیگر، باعث نشود که ما به فضای شورای شهر اول برگردیم و نتیجه این شود که شهر در مناقشات اعضای شورای شهر ظرفیت‌هایی را از دست بدهد و کار به جایی برسد که دولت اصلاحات شورای شهر اصلاحات را منحل کند.

وی به چرخش نگاه سیاسی به فنی در شورای شهر دوم و سوم و افزایش ارتقای آن در کشور اشاره کرد و افزود: این دغدغه که انتخابات ریاست جمهوری تاثیرات جدی بر شوراها بگذارد و براساس آن افراد صرفا‌ً سیاسی با یک نگاه خاص سیاسی وارد شوراها شوند وجود دارد، گفت: این به نظر ما یک آفت است؛ بر همین اساس نیز تلاش داریم که با طیف‌های مختلفی که با آنها تاکنون مذاکره کرده‌ایم، افرادی را در لیست جای دهیم که نگاه فنی و تخصصی داشته باشند .

سروری با اشاره به حضور انواع تخصص‌ها و نیازها در لیست شورای شهر اظهار داشت: تضمین ما برای عدم ارائه لیست شورای شهر سیاسی همین موضوع است؛ خوشبختانه ما با تمام طیف‌ها که برای سرلیستی مذاکره کردیم، این توافق حاصل شده و یک مشارکت بین همه طیف‌های اثر گذار در مدیریت شهری شکل گرفته است. این امیدواری وجود دارد که از این آفت عبور کنیم و لیستی کاملاً کارآمد و سرآمد و متناسب با مدیریت شهری را سامان دهیم.

رئیس ستاد انتخاباتی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در پاسخ به سوالی در خصوص تحلیلتان از تحرکات اصلاح طلبان در انتخابات شوراها، گفت: تمرکز اصلی و استراتژیک اصلاحات بر انتخابات شوراها است. آنها با توجه به گستردگی انتخابات شوراها و اینکه امکان دارد در حوزه‌هایی پیروز شوند و بتوانند در پارلمان شهری وارد شوند، بالا است و آنها توجه ویژه‌ای به این انتخابات دارند.

وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری یک نفر برگزیده می‌شود، اما در شوراها انتخابات متکثر در کل کشور است.

سروری تصریح کرد: با توجه به شرایط فتنه و نقش برخی از اصلاح طلبان در آن دوران و با توجه به اینکه برخی گزینه های رای آور آنان غالباً یک نقشی را در آن دوران ایفا کردند، برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری با ملاحظاتی روبرو هستند، اما در رقابت شوراها آنان قطعاً حضور خواهند داشت و چشم امیدی نیز به جریان انحرافی دارند که بتوانند به تنگه احد دست پیدا کنند.

این نماینده سابق مجلس به اعتقاد اصلاح طلبان مبنی بر اینکه انتخابات شوراها مقدمه در دست گرفتن مجلس و ریاست جمهوری است، اشاره کرد و گفت: نگاه اصلاحاتی‌ها نگاهی کاملاً سیاسی و ابزاری است و همین نگاه هم نگرانی‌ها را مضاعف می‌کند .

وی رقابت اصلی در ۲۴ خرداد ماه را ما بین اصولگرایان ،‌اصلاح طلبان و جریان انحرافی خواند و تصریح کرد: تمرکز اصلاح طلبان بر انتخابات شوراها است. بر همین اساس لیستی که آنها در حال بستن آن هستند و افرادی که در آن حضور دارند، نشان دهنده این است که با حداکثر ظرفیت وارد میدان شدند و به همین خاطر انتخابات شوراها انتخابات سرنوشت‌سازی است .

سروری در پاسخ به این سوال که شما سال گذشته اعلام کردید تیم کاری به همراه کاندیداها از سوی موتلفه معرفی خواهد شد، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری چنین چیزی عنوان شده بود که باید روسای جمهور هم برنامه و هم تیم کاریشان را اعلام کنند، اما در شوراها تفاوتی وجود دارد. چرا که برخی از دوستان معتقدند که لیست باید با اعلام شهردار عنوان شود. ما الان این منطق را به صلاح جریان اصولگرایی نمی‌دانیم؛ عنوان کردن نام شهردار می‌تواند اختلافات را به بدنه اصولگرایان وارد کند و انسجام آنان را مورد لطمه قرار دهد. ضمن اینکه تیم را باید شهردار ببندد و شهردار را هم باید شورای شهر تعیین کنند. الان ما نمی‌دانیم که شهردار کیست که تیمش را معرفی کند .

وی درباره حمایت خدمتگزاران آبادانی وپیشرفت از گزینه خاص در انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در شوراها به علت حساسیت شرایط از این امر پرهیز می‌کنیم و وارد گزینه‌های ریاست جمهوری نمی‌شویم، این مسئله آفاتی خواهد داشت که شوراها دستخوش معادلات انتخابات ریاست جمهوری شوند.

رئیس ستاد انتخاباتی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت ادامه داد: ما در انتخابات ریاست جمهوری ورودی نداریم و تلاش می‌کنیم شوراها را مستقل از ریاست‌جمهوری جلو برویم، اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید در آینده مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه از تمام ظرفیت‌های مدیریت شهری همچون عمران، حمل و نقل ،‌سلامت و غیره ... استقبال می‌کنیم، اما با نگاه ابزاری و منفعت‌طلبانه به هر حوزه مخالفیم،گفت: معتقدیم یک نگاه منطقی و مبتنی بر نیازهای مدیریت شهری باید در این عرصه‌ها باشد، اما عده‌ای با یک نگاه ابزاری تلاش می کنند اقشاری را به صورت متکثر وارد لیست کنند که این مسئله بیشترین ضربه را به آن اقشارمی‌زند. ما با وجود هنرمندان و ورزشکاران در لیست مخالف نیستیم و آن را مبارک می‌دانیم، اما خروج از تعادل و کاریکاتوری شدن شوراها را درست نمی‌دانیم و در آینده در حوزه مدیریت شهری مشکل خواهیم داشت.

سروری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از اینکه در انتخابات شوراها علاوه بر اصلاحات و اصولگرایان جریان دولت نیز حضور پیدا کرده است و افرادی آن را علنی مطرح کردند، چیست، گفت: هر لیستی به عنوان دولت در انتخابات حضور داشته باشد، خلاف قانون است. دولت خود مجری انتخابات است و نمی‌تواند در انتخابات لیستی داشته باشد، البته ممکن است افرادی تحت عنوان حامیان دولت لیستی داشته باشند.

وی افزود: ما نگرانیمکه جریانی که مسیر خدمت را در برخی جاها در دولت به انحراف کشاند و رفتاری از خود بروز داد که هزینه‌های زیادی را تحمیل کرد؛ بخواهند نگاه واگرایانه را در لیست لحاظ کنند، البته حتماً ما خط‌کشی‌هایمان را با این لیست اطلاح‌طلبان و حلقه انحراف خواهیم داشت.

رئیس ستاد انتخاباتی تشکل خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقاط قوت و ضعف شوراهای شهر که باید در شوراهای شهر آتی لحاظ شود چیست؟ گفت: مهمترین کارکرد ما باید این باشد که از افراط و تفریط بپرهیزیم، مدلی که مقام معظم رهبری مطرح کرده‌اند بی بدیل است و براساس آن مدل نه باید گذشته را به طور کامل نفی و نه به طور کامل تقدیس کرد؛ رهبری فرمودند: نباید نگاه صفر و صدی داشته باشیم. نگاه اینکه همه بد هستند و من خوب هستم، نداشته باشیم، بلکه همه نسبتی از نقاط ضعف و قوت دارد.

سروری با تاکید بر اینکه در شورای شهر هم باید همین اتفاق بیافتد، گفت: ما از طرفی شورای سیاسی اول را داریم که برای کشور تولید هزینه های زیادی کرد و نتیجه‌اش را شاهد بودیم که انتخاباتی که پس از این انتخابات با حضور حداکثری احزاب و گروه‌ها شکل گرفت، پایین ترین سطح را از نظر مشارکتی داشت. چرا که مردم قهر کردند، اما در شورای دوم شاهد نُضج خدمت و ارائه برنامه برای کشور هستیم و می‌بینیم که شهر احیا و زنده می‌شود و نتیجه آن آشتی مردم بود.

رئیس ستاد انتخاباتی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت با بیان اینکه باید در شورای چهارم نقاط ضعف شورای اول را نداشته باشیم، به عملکرد موفق شورای دوم و سوم در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: ما باید افقی وسیع‌تر از گذشته داشته باشیم؛ تاکنون حرکات خوبی انجام شده ولی ما با آنچه که می‌خواهیم، فاصله داریم. بر همین اساس با رصد و اقداماتی که در اتاق فکر انجام دادیم، به دنبال ارزیابی دقیق نقاط قوت و ضعف هستیم .

سروری یکی از نقاط مثبت خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت را حضور بیش از ۳۰ نماینده مجلس در شورای راهبری آن دانست که سهم بزرگی از مجلس را شامل می‌شود که اگر این لیست در شورا موفق شود، شورای شهر می‌تواند حلقه وصلی بین مجلس و شورای شهر شود. دولت آینده هم اگر دولت همکرایی باشد، خدمتگزاران حلقه وصل این ۳ مجموعه باشد.

وی شعار خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت را " استقلال حداکثری و تعامل حداکثری و دوری از اختلافات " دانست و گفت: ما آسیب‌های جدی‌ای از اختلافات شهرداری و دولت دیدیم. ما می خواهیم که نه شهرداری وابسته به دولت باشد و نه اینکه مقابل دولت باشد.

رئیس ستاد انتخاباتی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت معتقد است برای خدمت به مردم باید تعامل بین مجلس،‌دولت ، شهرداری و شورای شهر وجود داشته باشد و از سوی دیگر شورای شهر استقلال کامل خود را داشته باشد، چرا که این فرآیند می‌تواند نقاط ضعف گذشته مانند تقابل دولت و شهرداری را رفع کند.

سروری با اشاره به اینکه منظورم از کندی، نفی خدمات ارزنده نیست، گفت: قبل از شورای دوم، طول متروی ما سالیانه۲/۵ کیلومتر در سال بوده و الان این آمار بیش از ۱۵ کیلومتر است که این مساله در صورت رفع تقابل بین دولت و شهرداری به اوج می‌رسد.

رئیس ستاد انتخاباتی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در خصوص سر لیستی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت گفت : برای این امر بحث جدی ای داریم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم که سرلیست داشته باشیم تا نداشته باشیم. البته مدل‌های مختلفی را پیشنهاد داریم که هر کدام آن باید بررسی شود. به عنوان مثال برخی می‌گویند سرلیست نداشته باشیم و برخی می‌گویند ۵ یا ۶ نفر سر لیست باشند و برخی یک نفر را پیشنهاد می‌کنند که هنوز ما به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.

وی در خصوص مهمترین چالش انتخابات شوراها نیز گفت: خروج از ریل خدمتگزاری و نگاه خدمتگرایانه و مبتنی بر عرصه های فنی و تخصصی و به تعبیری آلوده شدن به نگاه سیاسی مهمترین خطرات است.

سروری در پاسخ به این سوال که با چه گروه‌های اصولگرایی برای شوراهای شهر مذاکره کرده‌اید، گفت: به دلیل اینکه در حال مذاکره با سلسله گروه‌هایی از طیف‌های اصولگرا هستیم، اعلام این گروه‌ها آفت است و به نوعی موجب گله و مشکلات می‌شود. ولی شما در جریان باشید که ما تمامی طیف های صاحب وزن موثر تاثیرگذار در مدیریت شهری و به تعبیری ایجاد فضای مناسب برای مشارکت مردم را تلاش کردیم در این مذاکرات قرار دهیم. البته برخی از گروه‌ها در حال بررسی در شورای راهبردی استسروری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مانند دوره سوم انتخابات شورای شهر، اصولگرایان با چندین لیست وارد عرصه انتخابات خواهند شد و آیا شاهد انشقاق اصولگرایان خواهیم بود، گفت: یکی از تجارب تلخ اصولگرایان، انتخابات شورای شهر سوم بود که باید از آن عبرت بگیریم. در آن زمان مذاکرات طیف های مختلف اصولگرا به نتیجه نرسید و اصولگرایان از انسجام کافی خارج شدند و از این رو عده ای از اصلاح طلبان توانستند وارد شورای شهر شوند.

سروری با بیان اینکه عدم انسجام اصولگرایان در انتخابات شورای شهر سوم آثاری را در آن دوران داشت و آثاری نیز در آینده دارد، اظهار داشت: در شرایط کنونی خطر را جدی می‌گیریم و با توجه به اینکه اصلاح طلبان با ظرفیت بالایی حضور پیدا کردند، اصولگرایان باید با توجه به نوع تهدید در این دوره به لیست واحدی برسند.

رئیس ستاد انتخابات تشکل خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت ادامه داد : اگر به هر دلیلی نتوانیم به لیست واحد برسیم، تلاش می‌کنیم که تفاوت‌ها را به حداقل و مشترکات را حداکثر کنیم. ولی در هر صورت اولویت اصلی ما ارائه لیست واحد است.

سروری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برنامه ای برای مذاکره با حامیان دولت و یا کاندیدای از سوی دولت دارید، گفت : برنامه ای برای مذاکره با حامیان دولت و یا کاندیدای دولت نداریم، همچنین با اصلاح طلبان نیز هیچ گونه مذاکره ای نخواهیم داشت .

رئیس ستاد انتخابات تشکل خدمتگزاران آبادانی وپیشرفت در پایان سخنان خود طی درخواستی از رسانه ملی ، خبرگزاری‌ها ، مطبوعات و غیره گفت: احساس ما این است رسانه‌ها سهم ناقابلی را به انتخابات شوراها اختصاص داده‌اند ولی ا زخبرگزاری تسنیم تشکر می‌کنیم که تلاش‌های را در زمینه انتخابات شوراها انجام داده است و این انتخابات را در دستور کار خود قرار داده است و از بقیه رسانه‌ها نیز درخواست می‌کنیم موضوع شوراها را نیز در دستور کار قرار دهند و انتخابات شورا را در حاشیه انتخابات ریاست جمهوری ندادند.

وی افزود: انشاءالله در زمان دو هفته‌ای که اعلام کردیم، لیست نهایی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت را ارائه خواهیم داد. البته در خیلی از شهرها و استان‌ها سعی کردیم که جریانات براساس مدل ما وارد عرصه انتخابات شوند.
کد مطلب: 217205
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.