داخلی     خبر     فرهنگ و هنر
# # #
راديو تابستانه قابل ديدن است!
سه شنبه ۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۲
رضا رضايي ـ مدير راديو تابستانه ـ صبح سه شنبه (ششم تير ماه) در نشستي خبري، فعاليت‌ها و بازخوردهاي راديو تابستانه طي چند روز گذشته را تشريح كرد.
راديو تابستانه قابل ديدن است!
به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا ، اين راديو از روز سوم تير مصادف با ميلاد امام حسين(ع) روي موج اف ام و با فركانس ۱۰۵ و نيم در تهران آغاز به كار كرده است. اما با توجه به موج قوي فركانس‌هاي آن در برخي شهرستان‌ها نيز آنتن‌دهي دارد همچنين از طريق اينترنتي نيز قابل شنيدن و ديدن است.

رضايي با تشريح اين فعاليت‌ها گفت: ايجاد راديو فصلي بر اساس پژوهشي كه اداره پژوهش راديو انجام داد در يك بازهي زماني كمتر از ۳۰ روزه به نتيجه رسيد. اين راديو به دليل اينكه طلوع و غروب مشخصي دارد مي‌تواند هدف‌گذاري مشخصي را براي يك جامعه هدف مشخص، تداعي كند.

او ادامه داد: توضيح فني سازمان در يك كار شبانه‌روزي كه از پيشنهاد معاون صدا به ضرغامي آغاز شده بود موفق شد انتشار امواج را در پهنه برودكاست (تبليغات) سازمان ايجاد كند. ما هم با استفاده از منابع موجود و صرفه‌جويي‌هايي كه مي‌توانستيم انجام دهيم سعي كرديم منابع مالي راديو تابستانه را كاهش دهيم. هدف اصلي اين راديو كمك به پاسخگويي به مساله تابستان خانواده‌هاست كه بسياري از آحاد جامعه با آن مواجه هستند.

مدير راديو تابستانه تصريح كرد: راديو تابستانه ۸۸ روز ديگر خاموش مي‌شود و اگر قرار باشد اين فركانس فعاليت خودش را ادامه بدهد بايد بداند چه اقداماتي را انجام دهد ما هم در راديو تابستانه شيوه انتقال پيام غير مستقيم را برگزيده‌ايم كه اين رويكرد اصلي باعث شده است سيل عظيمي از پيام‌ها به ما منتقل شده و استقبال خوبي از راديو تابستانه به عمل آيد.

رضايي همچنين به تشريح برخي از فعاليت‌هاي راديو تابستانه در چند روز ابتدايي تاسيس آن پرداخت و توضيح داد: ما در روز گذشته شيطنت‌هاي دوران كودكي مخاطبانمان را از آنها پرسيديم؛ برخي از آنها خط كشيدن روي ماشين‌ها، آب پاشيدن روي افراد و مسائل اين چنيني را مطرح مي‌كردند كه حتي منجر به حلاليت خواستن آنها مي‌شد و ما با اين پرسش يك كار اخلاق‌محورانه انجام داديم.

او افزود: ما در چند روز اول متوجه شديم كه بين هفت تا هشت هزار پيامك داريم و بر اين اساس دلمان مي‌خواست تابستانه به سوال اصلي مردم در تابستان پاسخ دهد و به برنامه‌ريزي آنها كمك كند. ما با توجه به اين فصل كه فصل جابه‌جايي خانه‌هاست به مسائلي مثل اسباب كشي و خريد و فروش وسايل منزل امنيت خانه و سفرهاي تابستانه، نقاط گردشگري و كمتر شناخت شده‌، معرفي تفرجگاه‌هاي معنوي و تئاتر‌ها فرهنگ‌سراها و فيلم‌ها اقدام كرديم. هرچند به دليل موج اين راديو كه در تهران است نقاط اطراف تهران را بيشتر معرفي مي‌كنيم با وجود اين ما مخاطباني از شاهين شهر، تربت‌جام و بعضا گنبد كاوس هم داشته‌ايم. حتي يك نفر از طريق اينترنت راديوي ما را روي يك ناو دريايي گوش مي‌دهد قرار شد با فرمانده اين ناو گفت وگويي تلفني داشته باشيم. يك نفر هم از لندن به ما پيامك داد.

رضايي ادامه داد: ما قصد داريم با يك خلبان در حال پرواز و لوكوموتيوراني كه در حال انجام ماموريت است صحبت كنيم. اتوبوس‌هاي تندر و تاكسي‌ها نيز مدام با ما در تماس هستند.

او تاكيد كرد: توليدات ما با يك ريتم تند با هدف هيجاني و شاداب كردن اوقات مردم هستند. هر چند كه ممكن است اين ريتم تند و هيجاني آسيب‌هايي هم داشته باشد كماينكه يك نفر با ما تماس گرفت و گفت با اين هيجاني كه شما داريد من با سرعت ۱۴۰ كيلومتر در اتوبان همت رانندگي مي‌كنم اما اين ريتم تند در اوايل تاسيس شبكه ادامه دارد و با يك شيب ملايم به ماه رمضان رقابت‌هاي المپيك و پارالمپيك و چند ميلاد و شهادت مي‌رسد.

مدير راديو تابستانه همچنين به افرادي كه با ارسال پيامك و تماس‌هاي تلفني به اين راديو اعلام علاقه‌مندي كرده بودند اشاره كرد و گفت: مثلا فردي اعلام كرده بود كه از دهه‌ي ۶۰ به راديو گوش نمي‌دهد اما در حال حاضر راديو را گوش مي‌دهد. يا پسر نوجواني گفته بود ام پي تري پليرش را به خاطر راديو تابستانه خاموش كرده است. خاموش كردن برخي رسانه‌ها در همين دو ـ سه روز اتفاق افتاده است مثلا پليرها، سي‌دي‌ها و ماهواره‌ها خاموش شده‌اند و مخاطبان آنها به مخاطبان راديو تابستانه تبديل شده‌اند.

او در ادامه اعلام كرد: ما اين آمادگي را داريم كه از توليدات مردم و توليدات آماتوري آنها كه حول محور تابستان و افراد هستند در برنامه‌هايمان استفاده و آنها را پخش كنيم. همچنين حق‌الزحمه و لوح تقديري به پديد آورنده‌ي اثر پرداخت خواهد شد. شبكه‌هاي ديگر نيز برنامه‌هاي تابستانه خودشان را در اختيار ما قرار دادند.

رضايي به ذكر مثالي درباره‌ي راديو تابستانه پرداخت و گفت: اگر راديو تابستانه را يك تيم ورزشي فرض كنيم و بدانيم قرار است يك كار حرفه‌يي بعد از ۸۸ روز انجام دهيم و مشعل المپيك را خاموش كنيم بايد بدانيم چند روز اول در حال وزن‌كشي و بعد از آن هم مسابقات مقدماتي هستيم كه بعد از آن رقابت‌ها جدي مي‌شود و ما هم در اوج خداحافظي مي‌كنيم.

او اطلاع‌رساني لحظه‌يي،‌ استوديوگريزي‌، تعامل با مخاطب‌، افزايش نشاط، اخلاق،‌ اميد و آگاهي‌ را از ديگر اهداف راديو تابستانه برشمرد.

رضايي همچنين اين راديو را به كولري تشبيه كرد كه در فضاي تابستانه مردم را خنك مي‌كند.

در پايان اين مراسم سايت راديو تابستانه كه شامل بازي‌هاي رايانه‌يي،‌ كتاب‌هاي صوتي گردشگري‌، موسيقي و ملتي مديا بود افتتاح شد.

اين سايت قرار است در ۱۰ تا ۱۵ روز آينده با همه ظرفيت‌هايش روي محيط وب قرار بگيرد.
کد مطلب: 116144
Share/Save/Bookmark