داخلی     خبر     اجتماعی
۱
# # #
توصيه مطلب
۱
نگاهي به پارک‌هاي ويژه بانوان در تهران؛
پارک بانوان،جايي براي فراغت خيال
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۱۶
مرجع : شهرنوشت
اينجا هيچ مردي حق ورود ندارد. جايي براي زنان. محلي که زنان با آسودگي و با پوشش دلخواه ورزش و تفريح مي‌کنند.
پارک بانوان،جايي براي فراغت خيال
افکارنیوز:پارک‌هايي که تنها بانوان حق حضور در آن را دارند تا بتوانند بدون حجاب و با آرامش و خيالي راحت استراحت و ورزش کنند.
همه بخش‌هاي مديريت اين پارک‌ها در اختياز زنان است. پارک بانوان بهشت مادران که نخستين پارک بانوان در تهران بود، ۱۹ هکتار مساحت دارد و زنان در اين مساحت ۱۹ هکتاري مي‌توانند بدون حجاب، راحت باشند و در انتخاب نوع پوششان آزادند.
بهشت بانوان، براي همه اقشار سني مجهز به پيست‌هاي معمولي و حرفه‌اي دوچرخه سواري، سالن ورزشي شامل زمين واليبال و بسكتبال، سالن تير و كمان، وسايل بازي كودكان، ابزار و لوازم ورزشي در فضاي باز بوستان، آلاچيق و نيمكت و مسيرهاي پياده روي است و از طرفي خانه فرهنگ حوراء با تجهيزاتي مثل كلاس‌هاي آموزشي و امكانات فرهنگي در همين بوستان واقع شده است.
افتتاح پارک بانوان در جنوب تهران
اما پارک بهشت مادران که در قسمت جنوب شرقي محدوده منطقه ۳ شهرداري تهران و در بزرگراه رسالت، تقاطع اتوبان حقاني و خيابان شهيد كاوه واقع شده است، تنها براي بانوان شمال شهر در دسترس بود و زنان جنوب شهر به سختي مي‌توانستند خود را به پارک خودشان برسانند. از همين رو بود که در نخستين روز شهريورماه سال گذشته، بوستان پرديس بانوان با مساحت ۲۷ هکتار در جنوب شرق تهران و در مقابل پارک ۱۱۲ هکتاري آزادگان افتتاح شد.
افتتاح پارک پرديس بانوان که شش هزار متر فضاي سرپوشيده ورزشي براي بانوان دارد، ۱۰ ميليارد تومان براي شهرداي تهران هزينه داشت و هم اکنون نزديک به يک سال است که مورد استفاده بانوان تهراني قرار مي‌گيرد.
به گزارش شهرنوشت، با توجه به اين که پارک بهشت مادران خود قبلاً پارک بوده و با تجهيز امکانات به پارک ويژه بانوان تبديل شده بود، بوستان پرديس بانوان نخستين پارک بانوان است که با تصويب شوراي شهر و تنها به منظور تبديل به پارک بانوان، ساخته شد.
بوستان بانوان نرجس در آستانه افتتاح
عسگري، مدير بانوان سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنوشت، از افتتاح پارک بانوان نرجس تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: پارک‌هاي ديگري نيز ويژه بانوان در دست احداث هستند؛ اما پارک نرجس تا پايان امسال در منطقه ۱۸ شهرداري تهران افتتاح مي‌شود و مورد استفاده بانوان قرار مي‌گيرد.
او، با بيان اين که احداث پارک‌هاي بانوان جنب پارک‌هاي شهري فرا منطقه‌اي در دست اقدام است، افزود: اين پارک‌ها در جوار پارک‌هاي ديگر افتتاح مي‌شوند تا امکان استفاده خانوادگي از آن فراهم باشد. به اين ترتيب ديگر زنان مناطق مختلف، از شمال و جنوب تهران، امکان استفاده از پارک‌هاي بانوان را دارند و با افتتاح پارک‌هاي جديد، اين امکان بيشتر مي‌شود. به گفته شهردار تهران، در پهنه شهر تهران دست کم به پنج پارک ويژه بانوان نياز داريم تا زنان تهران بتوانند، مانند خانه خود از اين محيط‌ها استفاده کنند.
پارک‌هاي ويژه زنان در ايران
پارک بانوان بروجرد، اولين پارک ويژه زنان در ايران است. اين پارک در سال ۱۳۸۰ در زميني به مساحت بيش از ۴۰ هزار مترمربع طراحي و به بهره‌برداري رسيد. اين پارک در باغي با درختان کهنسال در حاشيه کوچه باغي در بروجرد بنا شده است. پارک بانوان بروجرد، سالن بدنسازي، پيست اسب دواني، پيست دوچرخه سواري، سالن تنيس روي ميز، کتابخانه و ويديوکلوپ دارد.
مسوولان فرهنگي اروميه نيز در ۱۷ ارديبهشت ماه سال گذشته موظف شدند که احداث پارک بانوان را پيگيري کنند. پارک بانوان بهار نيز در تبريز افتتاح شد. در اين پارک از انرژي خورشيدي استفاده مي‌شود و سالن چند منظوره ورزشي هم در آن احداث شده است.
در سمنان نيز پارک بانوان در بلوار ۱۷ شهريور سمنان راه‌اندازي شده است. بر اساس اين گزارش، چهار پارک ويژه بانوان هم در قم در دست راه‌اندازي و استفاده است.


کد مطلب: 1067
فایزه
۱۳۹۰-۰۳-۰۵ ۱۸:۲۶:۵۵
خیلی پارک قشنگیه حتما برید ضرر نمی کنید
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.