داخلی     خبر     اقتصادی
۲۰
# # #
توصيه مطلب
۱
باگذشت ۵ ماه از سال بازار همچنان در رکود
آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟
چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۰۸
پیشینه بازار مسکن نشان داده است که پس از هر رکود یک جهش قیمتی وجود دارد اما رکود امسال از جنس دیگری است و حکایت از کاهش قیمت دارد.
آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟
سرویس اقتصادی افکار نیوز - سالها است که مسکن در ایران مطمئن ترین نوع سرمایه گذاری است. به قول بازاری ها "ملک هیچگاه خیانت نمی کند" اما چند سالی است که بازار مسکن خیانت کار شده است به خصوص پس از صعود ناگهانی قیمت در سالهای ۸۶ و ۸۷.

به گزارش افکار نیوز ، ابتدای سال ۹۱ نیز با رشد قیمت مسکن آغاز شد؛ خرید و فروش در این بازار اگر چه اندک بود اما سبب شد قیمت مسکن ۲۰ درصد افزایش را در اردیبهشت امسال تجربه کند. از آن پس بازار با عدم تقاضا مواجه شد تا حدی که رییس اتحادیه مشاورین املاک اعلام کرد بازار خرید و فروش مسکن در رکود مطلق است و تقاضا در این بازار به حداقل رسیده است. خسروی عدم تقاضا را عاملی برای کنترل بازار دانست و از مردم خواست تا با نخریدن اسب سرکش قیمت را مهار کنند.

اکنون ۵ ماه از سال ۹۱ گذشته است و بازار همچنان با حداقل معاملات ملکی به کار خود ادامه می دهد. رکود سنگین بر بازار تحمیل شده و کسی انتظار رشد قیمت را حداقل تا پایان سال ندارد. البته برای این موضوع نیز دلایل متعدد وجود دارد؛ اول اینکه ایرج رهبر اعلام کرده است میزان ساختمانهایی که در سال ۹۰ پروانه ساخت گرفته اند بیشتر از هر زمان دیگری است و به همین جهت در نیمه دوم سال ۹۰ عرضه افزایش می یابد.

از سوی دیگر مسکن ویژه تهران نیز کلید خورده که با عرضه بیش از ۱۰ هزار مسکن در تهران امید به افزایش قیمت در آینده و حضور سفته بازان در بازار را منتفی می کند. یک اقدام دیگر نیز وزارت راه و شهرسازی در دست اجرا دارد و آن ساخت مسکن پرداکنده است که بزودی در کلیه مناطق تهران آغاز خواهد شد.

اعمال مالیات بر خانه های خالی و تلاش دولت و مجلس برای بازگرداندن این خانه ها به چرخه معاملات ملکی نیز یکی از دلایلی است که کارشناسان برای کاهش قیمت مسکن مطرح می کنند البته اجرای این طرح هنوز در ابهام است و مجلسیان در این خصوص تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده اند.

همه این موارد دست به دست هم می دهد تا رکود بازار مسکن امسال از جنس دیگری باشد و پس از آن نه تنها افزایش قیمت مسکن نداشته باشیم بلکه شیب رشد قیمت مسکن نسبت به سال گذشته کمتر شود.

امید به رونق اقتصادی در کشور اگر چه کاهش یافته اما بازارهای موازی مسکن توانسته اند سهم بالایی از نقدینگی را جذب کرده و وفضا را برای رونق این بازارتنگ ترکنند بنابراین افزایش قیمت مسکن در سال جاری در خوشبینانه ترین حالت برابر با نرخ تورم خواهد بود.
کد مطلب: 136440
اصفهانی راد
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۰۰:۳۴:۰۴
افزایش قیمت مسکن در سال جاری (حداقل) برابر با نرخ تورم خواهد بود. باید دید سمت و سوی نقدینگی بازار به کدام سو خواهد بود.
ان شا ا... افزایش قیمت های فولاد ساختمانی و کارگر و مصالح و نیز زمین تاثیری بر نزول قیمت نداشته باشد!!
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۵:۰۸:۵۲
بسازبفروش عزیز,مگرمصالح ساختمانی چنددرصد ازهزینه های ساخت یک واحدمسکونی را شامل میگردد,بسیاراندک,
 
اصفهانی راد
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۶:۵۱:۳۸
لیلا خانم : قیمت بالا میره ....چون افزایش قیمت های فولاد ساختمانی و کارگر و مصالح و نیز زمین موجب افزایش میشه ...به علامت تعجب توجه کنید لطفا
 
لیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۰۹:۴۰:۱۶
سلام ما که نفهمیدیم شما چی میگین قیمتها نه تنها پایین نیامده بلکه بی رویه در حال افزایش است و کسی نیست که جلو اینکار را بگیرد.
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۲:۰۴:۲۸
رکود ربطی به افزایش قیمت نداره در ثانی باید با توجه به افزایش اجاره بها منتظر افزایش قیمت ملک باشیم
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۳:۰۶:۲۳
سلام به نظر نمی رسد که بازار مسکن دچار رکود شده باشد، این قبیل مباحثه بیشتر شبیه به توهم است ما هم در بازار مسکن و هم قیمت خودرو روند صعودی را طی میکنیم و این در حالی که حقوق متوسط مردم تنها بابت اجاره بهاء خرج می شود
 
آبیاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۳:۲۰:۲۵
در کشور ما مسکن پایین نمی آید شاید چند سال راکد بماند ولی یکدفعه بالا میرود و جبران چند سال راکدی را می کند .
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۴:۲۶:۵۶
باسلام، افزايش قيمتها بخاطر افزايش بي رويه مصالح ساختماني است. هزينه كارگران را نيز با ورود كارگران ارزان قيمت مي توان جبران كرد. تا به حال در مسكن هيچ وقت بازگشت قيمت از مبالغ بالا به پائين آمدن را نداشتيم. تورم را فقط مي توان مهار كرد نه كم كرد.
 
نیرومنش
Anonymous Proxy
۱۳۹۱-۰۶-۰۲ ۱۲:۰۷:۰۶
بحث مسکن از دو بعد باید بررسی شود : 1-عرضه : این مقوله قابلیت واردات ندارد لذا میزان ساخت و ساز و مولفه های حاکم بر آن چنانچه به گفته آقای اصفهانی راد از مدار قیمتی خارج شوند تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده دارند که وقتی با میزان تقریبا 1.5 برابر میزان نرخ تورم به عنوان سود و مارجین آن محاسبه میشود به عنوان پایه قیمت به بازار عرصه میگردد. از سوی دیگر قیمت تمام شده وزنی بشدت به قیمت پایه زمین بر میگردد لذا انبوه سازی تنها راهی است که میتواند تا حدی آنرا کاهش دهد. و البته راه دوم توسعه شدید زیر ساخت ریلی شهری و امکانات بهداشتی و تفریحی است که امکان استفاده از زمینهای دورتر را که ارزانتر است فراهم سازد. مساله دوم تقاضا است: دولت احمدی نژاد با ارائه وامهای فراوان شوک نقدینگی به بازار ارائه کرد که در سالهای بعد بدون در پیش گفتن سیاسیت انقباضی خود خواسته و بدون کاهش هزینه های دولت مجبور شد ارزش پول را ظرف مدت 5 سال به حدود نصف برساند تا با میزان تولید مملکت ظرف این مدت مجموعا به جبران آن عامل شوک اقدام کند. اقدام که بسیاری از مردم را در تنگنای اقتصادی حاصل از این بی تدبیری قرار داد. لذا قدرت خرید مردم نه متاثر از وام که متاثر میزان تولید ثروت جامعه است. این عامل با کاهش مجدد ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی تشدید شده و عملا باعث کاهش میزان تقاضا میشود ولی نمیتواند باعث کاهش قیمت مسکن به صورت عمده شود. لذا با بررسی اقتصادی خواهشمندم این موضوع را انعکاس دهید.
 
متقاضی مسکن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۸:۲۵:۳۸
انشائ اله هرچه زودتر تدابیر امنیتی برای مهار قیمت مسکن اعمال گردد تا همه صاحب خانه شوند ولی آنچه در ایران فعلی مشهود است افزایش قیمت کالاوخدمات بوده وهیچ وقت قیمت افزایش یافته ،کاهش نداشته است
 
صوفیا غفوری
United States
۱۳۹۱-۰۷-۲۳ ۰۴:۱۱:۲۴
پس چرا اینقدر دلار طلا هی بالاوپایین میره ولی برای مسکن همش بالامیره وهیچکس جوابگونیست انگارتوی این مملکت زتدگی نمی کنند یادردی ندارند که به فکرمردم بدبخت باشند
 
12
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۲۹ ۱۵:۲۲:۳۸
من یک آپارتمان پیش فروش گرفتم ، سال دیگه تحویله.
یه آپارتمانم دارم که از اسفند پولشو برای بقیه پیش خریدم لازم دارم ، به نظر شما الان که مشتری نقدی دارم بفروشم یا تا اسفند صبر کنم؟
می ترسم اسفند ماه راکد باشه یا مشتری نباشه مجبور باشم ارزان بفروشم؟
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۰ ۱۸:۱۲:۲۹
قیمت مسکن امسال خیلی حبابیه
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۰۹ ۱۳:۰۱:۱۹
قیمت مسکن و زمین خیلی بالا رفته مثل ماشین شامس که نداریم یک عمر پس انداز کردیم خونه بخریم حالا هی ما پس انداز میکنیم تا می خوام خونه بخریم باز پوله ما بی ارزش میشه مملکت اصلا یک نر خ پابت واسش تایین نمی کنن که هی رشد صعودی نداشته باشه خلاصه تو تقدیر ما چیزی به نام شانس ننوشته نشده
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۸ ۰۷:۰۱:۵۴
بابتا تو را به جدتون یه کاری کنید جلوی این افزایش بیرویه قیمت را بگیرید تا مملکت اسیبی ندیده ومملکت سالمه اینو درستش کنید
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۰۶ ۲۳:۵۷:۴۹
سلام
من كه بدبخت شدم زمين پارسال فروختم آخه هي پايين ميومد الان 3 برابر شده دارم ديوونه ميشم كاش ميمردم از اين فشار عصبي خلاص ميشدم
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۸:۲۳:۲۷
باسلام وادب
لطفا ملك نخريد تا بازارراكد بشه آن وقت خواهيد ديد كه چطور ملك پايين مياد در ضمن قيمت ملك را بصورت صعودي دلال بازي زمين داران جهت فروش و سود كلان بالا برده و هزينه
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۸:۲۸:۵۰
داداش با اين مصالح گرون فقط هزينه ساخت دويست هزار بالا رفته اصل افزايش قيمت مربوط به زمينه كه اونم طبق تجربه چند ساله ام به ركود ميخورد و شديدا كاهش ميابد براي مثال ببينيد امروزه توب شهر چقدر پلاكاردهاي فروش بالا رفته من يك سازندهام
 
۱۳۹۲-۰۱-۱۳ ۱۱:۳۱:۵۲
سازنده بودی انقدر تبلیغ منفی نمیکردی
 
sahereh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۰۷ ۱۱:۱۴:۵۸
یکی کمک کنه میخوام ملکی بخرم توی کرج اطراف فردیس آیا این خرید به نفع من هست یه ملک کوچیک ؟
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.