داخلی     خبر     سياسی
۱۶۸
# # #
توصيه مطلب
۸
چرا خلخالی دستور تخریب قبر رضاخان را داد؟
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۵
مرجع : نامه نیوز
آیت‌الله صادق خلخالی اولین قاضی شرع ایران و یکی از چهره‌های اصلی انقلاب اسلامی در دهه ۶۰ بود. مرور زندگی این روحانی پرحاشیه ایران دارای جذابیت‌های فراوانی است؛ چه در زمان قاضی شرع بودنش و چه در زمان نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی.
به گزارش افکارنیوز، یکی از آن اقدامات، تخریب مقبره رضا شاه در اردیبهشت ۵۹ بود که اتفاقاً به دلیل استحکام بالای بنا، چندین روز طول کشید. جالب آنکه این اقدام با مخالفت لیبرال‌ها به رهبری بنی‌صدر مواجه شد.

خلخالی در خاطراتش به دلایل تخریب قبر رضا شاه و پاسخ به بنی‌صدر اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما در جواب آقای بنی‌صدر، در روزنامه‌ها نوشتیم که این خودکامگی نیست، بلکه تبعیت از آرای ملت است و ملت، ما را در این راه تأیید می‌کنند. بعداً هم امام امت در بیانات خود، تخریب مقبره را تأیید کرد و فرمود: کار آقای خلخالی درست است.

... مقبره شیطانی رضا خان، قطع نظر از اینکه جلوی دیدگاه بارگاه پرجلالت حضرت عبدالعظیم بن عبدالله حسنی را گرفته بود و مردم نمی‌توانستند از راه دور آن را مشاهده کنند و سلام عرض نمایند و صرف نظر از اینکه جلوی خیابان‌کشی از طرف غرب شهر ری به طرف شرق و شمال شهر را گرفته بود، تخریب آن یک فایده روانی مهم داشت و آن این بود که دل طرفداران دین و اهل بیت عصمت و طهارت را شاد و لبریز از سرور کرد. شکر به درگاه خداوند که مردم با چشم خود دیدند مقبره سرسلسله دودمان پهلوی، در حکومت اسلامی در هم می‌ریزد.

من با چشم خود دیدم که در شب حمله به مقبره پهلوی، در میان امواج خروشان مردم اصیل شهر ری و تهران، فقط دو نفر گریه می‌کردند و به ما می‌گفتند که چرا این مقبره را خراب می‌کنید! و بعداً معلوم شد که آنها جزو چند صد نفر پرسنلی بودند که به عناوین جاروکش و رفتگر و دربان و قاری قرآن و مأمور تشریفات و مفتش و جاسوس در آنجا کار می‌کردند و هر یک، حقوق کلانی از بیت‌المال مسلمین دریافت می‌داشتند.

با تخریب این مقبره، روحیه خدایی در مردم زنده شد و بر عکس، در بین طرفداران سلطنت و دودمان پهلوی، ایجاد یأس و نومیدی کرد ... ما شنیدیم که شاه در قاهره، پس از باخبر شدن از تخریب مقبره، دیگر نتوانست روی پای خود بایستد و ناچار شدند او را یک‌سره به بیمارستان ببرند و سرطان او شروع به فعالیت کرد و سرانجام، به همین مرض از دنیا رفت.

شاه وقتی مرد، من خدمت حضرت امام رفتم، جریان را عرض کردم و گفتم: من دلم می‌خواست که شاه در نبرد کشته شود، نه در ذلت. امام هم قبول کرد. این احتمال نیز وجود داشت که اگر مقبره بر جای خود باقی بماند، در طول سالیان دراز و در آینده به مزار تبدیل شود. ما به چشم خود دیده بودیم که مردم ساده‌لوح پس از زیارت حضرت عبدالعظیم، بر مقبره ناصرالدین شاه هم فاتحه می‌خواندند. البته، ما دست به کار شدیم و دستور دادیم که سنگ قبر ناصرالدین شاه را بکنند تا اثری از مقبره او در کنار حضرت عبدالعظیم نمانده باشد.

ما نه‌تنها قبر رضا خان را با خاک یکسان کردیم، بلکه قبر علیرضا پهلوی «برادر محمدرضا شاه» و فضل‌الله خان زاهدی عامل کودتای ۲۸ مرداد و منصور امضا کننده قرارداد کاپیتولاسیون و مصونیت مستشاران نظامی آمریکا و ده‌ها نفر دیگر از سردمداران فساد را نیز نابود کردیم. آنها با نزدیک کردن خود و خانواده خود به دربار، طی سالیان دراز، مردم را به انحطاط کشانده بودند.»
کد مطلب: 283907
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۵:۵۷:۲۰
با اين كار تاريخ و اثار هنري خود را ويران ميكنيم اي كاش قبر رضا شاه را نگه مي داشتيم ودر كنارش توضيح مي داديم كه او كه بود و بعدا تاريخ در مورد او قضاوت ميكرد الان روسها موميايي لنين را با شكوه و عظمت نگه داشته وكلي از توريست ها پول ميگيرند !
 
سميه صفدرپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۵:۵۴:۵۷
اول اينكه : جناب خلخالي از جناح چپ و از نزديكان آقاي خاتمي و ... بود . مجيد انصاري در مراسم ترحيم جناب خلخالي ، خوب در مورد ايشون توضيح دادند و از كارشان دفاع كردند .
دوم اينكه : يه ذره انصاف و معرفت و دانش و ... هم بد نيست داشته باشيم . كار خلخالي در آن مقطع درست بود و قابل دفاع .
سوم اينكه : خود رضا خان چه جنايت ها كه نكرد . چند نفر را بي دليل اعدام كرد . جان خيلي ها را الكي و فقط براي اثبات قلدري خود گرفت . تاريخ را بخوانيم متوجه مي شويم .
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۰:۳۵:۰۷
خانم صفدر پور پس قبول داريد كه ايشون هم چند نفر رو بي دليل اعدام كرده اند . كه البته تعدادشون علي الظاهر چند هزار نفر بوده، اي كاش ببخشيد پدر شما هم جزو اعدامي ها بود بعداً نظرتون رو ميديديم.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۳:۱۹
اگه میتونستم به نظر مسعود هزارتا مثبت میدادم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۴۸:۱۱
مسعودخان! بنظر میرسد مرحوم خلخخالی پدر شمارا اعدام کرده! اگرچنین است هرچه می خواهی بگو تاراحت شوی!
 
مه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۰:۵۳:۵۸
خدا اون روز رو نياره ولي به نظر خودت اگر خداي ناكرده يه روز دوباره اينا سر كار بيان، اين كار خلخالي باعث نميشه كه اونها مقابله به مثل انجام بدن ؟؟؟؟؟
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۰۸:۳۴:۲۹
نبش قبر یک مسلمان گناه است ان زمان و این زمان ندارد
 
علی رضا
Romania
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۳۹:۲۸
مسلمان؟ مرتیکه قلدر با کشف حجابش کمر اسلام راشکست با مخالفتش با عزاداری امام حسین علیه السلام به مسلمانان ظلم وخیانت کرد او علنا به جنگ با اسلام پرداخت ومحارب خدابود ویک کافر حربی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۷:۴۳:۴۰
کارخلخالی بسیار اشتباه بود ولی نبش قبر نشد.من جزء اولین نفرات بودم که رفتم در مقبره رضا شاه آنموقع کسی نیت خراب کاری نداشت چون ژاندارمری آنجا با تانک مستقر بود مبارزان آنجارا گرفتند
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۴:۲۳:۲۴
اگر به دستور حاكم شرع باشد گناه كه هيچ ، عين ثوابه .
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۱:۳۹:۴۶
تاریخ در مورد همه قضاوت خواهد کرد بهتر است عجله نکنید رضا شاه ایران را از ملک الطوایفی به ایران یکپارچه ومدرن تبدیل کرد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۵۲:۰۹
بگذارید کارشناسان تاریخ اظهارنظر کنند!
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۰۲:۱۴
فرمایش شما صحیح ولی اگر کلیه ان بناها میموندن برای انتقال تاریخ و انچه به سر این ملت در طول دروران حکومت نظامهای حاکمه اومده بهتر بود
 
رضا
United States
۱۳۹۴-۰۲-۲۶ ۲۰:۴۹:۴۱
خوب است بدانید اول انقلاب به اصلاح صلب ها جناح چپ نمی گفتند. اون موقع جناح چپ کسانی بودند که معتقد بودند انقلاب از مردمی بودن و ارمان های اصلی اش فاصله گرفته و به وسیله ی عوام فریبی به دست افراد نادرست افتاده.. اول تحقیق کن بعد رونتیجه فکر کن که باعقل جور دربیاد ...اخر سر بیان کن.........
 
قوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۴:۳۵
میخوای با مزه بازی دراری اینقدر فاصله میزاری. خب من بهت میگم با مزه حالا شاد شدی
 
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۸:۵۶
بابا قبر به چه درد می خوره ، باید به زنده ها توجه کرد
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۴:۵۴:۰۹
تو چی میگی اینها این حرف ها حالیشونه؟
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۲۰:۱۱:۳۶
به دوستش گفت انگشترتو بده تا هر وقت دیدم یادت کنم گفت نمیدم تا هر وقت جاشو خالی ببینی یادم باشی.
 
نورالدین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۷:۳۰:۵۷
کار آقای خلخالی صحیح بود خدا رحمتش کند
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۱:۴۲:۰۸
قبر صدام -يزيد -معاويه -و...موجود ميباشد ومورد لعن است كار ايشان شك در اين حرف است
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۱:۵۷:۲۴
بعضاشور انقلابی موجب دست زدن به اعمالی میشود که با گذشتن زمان بی معنی شده وخلاف عقل سلیم مینماید و آدم میماند و حسرت بحال خود ومردمی که بیشتر وقتها غلبه احساسات سطحی شان موجب ندامتشان شده است موضوع خوب و بد بودن فلان وبهمان نیست حرف از مرمی است که باکمترین بهانه آماده اند تا شمشیر خشونت را از غلاف احساسات بیرون بکشند
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۹:۴۸
تخریب مقبره های تاریخی ، تاریخ رو عوض نخواهد کرد . گذشته ایران چیزی بوده که اتفاق افتاده و نمیشود تاریخ و حذف کرد . این کار شبیه تخریب اماکن تاریخی یک کشور توسط کشور پیروز در جنگ است . و انقلاب شد که از 22 بهمن 57 تاریخ جدیدی نگارش شود و نمیتواند قبل از آن را تغییر دهد . اگر بنا بود با هر تغییر اساسی در نظام حکومت کشورها تخریب مقبره های روئسای قبلی صورت گیرد هم اکنون در جهان مقبره ای یافت نمیشد .
 
اهیدن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۲:۰۶:۳۷
با این کار میخواست چیو ثابت کنه؟؟؟؟
واقعا متاسفم
من فیلم تخریب رو دیدم.
رضاشاه هرچی که بود کارهایی کرد که میلیونها نفر مثل خلخالی وامثالهم نمیتونن توی خواب هم انجامش بدن.
اما تخریب مقبره رضاشاه برای خلخالی شهرت داشت.بازم دم رضاشاه گرم.
 
کورش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۷:۳۲:۵۴
دیدیم که خود صادق خلخالی چطور مرد. یه روزی اونو هم از زیر خاک میکشن بیرون.
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۲۲:۱۲:۲۹
شنیدم که قبل از مرگ بدنش کرم گرفته بود.
 
نیک بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۷:۳۷:۲۹
هر چه کنی به خود کنی..........گر همه نیک و بد کنی
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۷:۴۹:۳۶
خدا همه را به راه راست هدایت کتد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۸:۰۱:۲۸
خجالت بکش با این توجیه کردن
 
ن
Europe
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۸:۳۱:۲۶
دوستان داغ دل مردم راتازه نکنید مانمیگویم رضاخان 100درصد خوب بود اما ایران رانجات داد ومردم ایران وکشورایران در زمان حکومت او وپسرش انصافا به خیلی چیزها دست یافت دولتمردان امریکا وبعضی کشورها نمیگذاشتند ایران ترقی وپیشرفت کند علارغم همه مخالفتها تمام سعی وتلاشش دربهبودی وپیشرفت ایران انجام داد دوستان تاریخ رابخوانیدوخدمات او مطمئن هستم ناراحت میشویدزیرا بخاطربعضی اشتباهات نباید کل خدمات اورازیرسوال ببریم اایتا. خلخالی دراوخر عمرش ببینید چه گفته خداوندازسر زره ای خیر وشر نمیگذردوای براو وامثال او اگرحکومت دیگری برایران مستولی شود به نظرشماباید تمام مقبره مسئولین وحکومتها نابود شود یا اینکه ازانها درس گرفت واشتباهاتشان راتکرارنکنیم پس خداوند
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۴۶:۰۴
دوست عزيز معلومه شما زياد تاريخ را نخوانديد دوران چكمه و زمين خواري رضا شاه ملعون زبان زد تاريخ است اگر دوران حكومت اين شخص چند سال ديگر ادامه داشت همكنون در حدود 1000قزاق ها مالك اصلي ايران بودند و بقيه مردم رعيت اينها.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۴:۲۱
باز خوبه اون موقع مملكت دست هزززززززززززززززززار نفر بود . الان ...
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۱۹:۲۷:۰۵
کدام تاریخ ....؟؟؟؟؟ تاریخی که مخالفین رضاه نوشتند ؟
معلوه که نتیجه چیست .....
دوست عزیز بد نیست فیلم مستند رضاشاه را ببینی .
شاید نظرت عوض شد البته اگه بخوای آگاهانه قضاوت کنی ... با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی می باشد . موفق باشی ...
 
سید حسین ناصری
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۰:۵۲:۰۰
چرا رضا خان %100 خوب نبود اگر در مورد کارهای رضاخان اطلاع داشته باشی کدام کارش از بی خردی بوده کدام خدمات رضا خان به نفع ملت نبوده اصلا فرض کنیم رضا خان به ایران و ملت ایران خیانت کرده باید قبرش را اینگونه وحشیانه خراب کرد ؟
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۰۹:۵۶:۴۴
واقعا افرین باید گفت به نویسنده این مطلب و مهم تر از ان به کسی که توانسته این مطلب را منتشر کند
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۳:۲۲
خب قبر نادر شاه در مشهد رو چرا خراب نکریدین...و غیره...
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۳:۵۲:۳۵
نادر شاه كشور رو نفروخت و با بي لياقتي بحرين و شمال ايران رو نبخشيد به خارجي ها بلكه با شرافت در مقابل ديگران ايستاد
 
مهاجر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۳:۳۲
نور به قبر آیت الله خلخالی بباره که با این اقدامش خیال تمام مسلمین ایران رو راحت کرد و مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی کوبید.
انشاا.. در آینده شاهد چنین اقداماتی در خصوص عوامل منافق و فتنه گر باشیم و هیچ اثری از آنها در سرزمین اسلامی ایران نباشد.
فقط خیلی دلم به حال اون مرحوم مغفور میسوزه که پس از سالها تلاش بی وقفه در مبارزه با عوامل منافقین خائن در شرایط بدی دار فانی رو وداع گفت و خیلی زجر کشید.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۱:۱۳:۱۹
تعداد منفی ها رو ببینی بد نیست
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۰۸:۴۶:۲۲
آقا یا خانم مهاجر نور به قبر چه کسی بباره شما خلخالی رو میشناختی ؟ خاطراتشو خوندی ؟ جنایاتشو نشنیدی؟ اول برو تحقیق کن بعد بیا براش کاسه داغتر از آش بشو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۰:۱۳:۵۰
بیشسن مینیم بابا
 
دانش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۲:۰۱:۵۶
مگه امام امت نفرمود که کار خلخالی درست است.
ما تابع امام و رهبریم شما هم بهتره ...
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۰۷:۵۱
ما تابع عقل هستيم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۱:۳۹:۴۹
عقل می گه در امور مختلف یاواقعا خودتان خبره باشید یا به خبرگان رجوع کنید .
 
امين الرعايا
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۲:۵۴:۲۴
تعداى راي هاي منفي نشان ميدهد كه ترس ايشان از جهل مردم كاملا بجا بوده است
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۸:۵۵:۱۷
از قبر خود خلخالی هم بنویسید اقلا مردم بدونند قبر این مرد بزرگ کجاست
 
سولماز بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۱:۴۵
آقای خلخالی خودش چجوری مرد؟!تاریخ خودش خیلی چیزا رو مشخص میکنه.
 
رادمهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۹:۰۱:۴۵
دررروددد بر شرفت اقا رضا درووود
 
a
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۷:۰۲
با سلام،
بخوانید و خود قضاوت کنید.
رضا
چهارم مرداد سالگرد در گذشت او است


در خانواده روستايي و فقيري در كوهستان هاي مازندران به دنيا آمد. خدمت خود را به كشور از سربازي آغاز كرد. روزي كه آمد، ايران در خاك نشسته بود. روزي كه رفت تنها مشتي خاك از ايران آباد را با خود برد.


بخشي از خدمات او :دستور به سر گذاشتن کلاه پهلوی به جای دستار و عمامه به همه‌ی مردم در سال ۱۳۰۳خورشیدی (در پست نخست وزیری)

تغییر پوشش رسمی مردانه از قبا به کت و شلوار

کشف حجاب (تغییر لباس زنان از پیچه و روبند به لباس و کلاه فرنگی و باز کردن صورت)
ایجاد دادگستری در بهمن 1305
تاسیس قشون متحدالشکل و ارتش در سال 1300

تدوین اولین قانون مدنی ایران در سه جلد (جلد اول در اموال 1307، جلد دوم در اشخاص 1313 و 1314، جلد سوم در ادله اثبات ادعا)


سامان بخشی به ثبت اسناد و املاک به صورت فعلی در سال 1311

بنیانگذاری ثبت احوال و اجباری کردن برگزیدن نام خانوادگی و صدور شناسنامه در سال 1304


لغو کاپیتولاسیون برای همة اتباع خارجی ، 21 اردیبهشت 1307


اسکان عشایر


براندازی خانسالاری (ملوک الطوایفی)


بنیانگذاری بانک سپه (نخستین بانک ایرانی) اول اردیبهشت 1304

ساخت راه‌آهن سراسری ایران (از خلیج فارس تا دریای خزر) آغاز 23 مهرماه 1306، اتمام 3 شهریور 1317
ساخت راه آهن قم-یزد-زرند آغاز سال 1317

بنیانگذاری بانک ملی ایران در 14 اردیبهشت 1306

بنیانگذاری بیمه ایران در 15 آبان 1314

جاده‌سازی، پلسازی و تونل سازی در کشور

بنیانگذاری بانک فلاحتی- بانک کشاورزی در سال 1312

بنیانگذاری رادیو ایران (نخستین ایستگاه رادیویی ایرانی) در 1318 ، افتتاح در 4 اردیبهشت 1319


بنیانگذاری خبرگزاری پارس(نخستین خبرگزاری ایرانی) در سال 1313


بنیانگذاری دانشگاه تهران (نخستین دانشگاه ایرانی در ایران) در سال 1314 آغاز بهره برداری 1316


تغییر تقویم رسمی ایران از تقویم هجری قمری به تقویم خورشیدی جلالی


اعزام اولین دسته از دانشجویان ایرانی برای آموختن فنون جدید به فرانسه، آلمان و انگلستان (60 تن در سال 1301) (در حالی که خودش تنها یک مسافرت خارج رفت و آنهم ترکیه)

ساماندهی تعرفه گمرکی و واریز در آمدهای آن به حساب دولت در سال 1315
تشکیل موزه ی خزانه جواهرات ایران و پشتوانه اسکناس در سال 1316

سرکوب شیخ خزعل در خوزستان و بازگرداندن این خطه به دامن میهن آذر 1303 (بریتانیا از شیخ خزعل حمایت میکرد و رضاشاه را تهدید هم نموده بود)

تأسیس فرهنگستان ایران (برای تقویت زبان و ادب فارسی) در 29 اردیبهشت 1314

تأسیس بانک رهنی برای گسترش خانه سازی در کشور در 25 دیماه 1317

تأسیس نیروی دریائی در سال 1311 ، آموزش افسران ایرانی در ایتالیا در شرایطی که تا قبل از آن بریتانیا یگانه قدرت دریایی در جنوب ایران بود
بنیانگذاری نیروی هوائی در سال 1303 (فرستادن اولین محصلین خلبانی به اروپا در سال 1302، فارغ التحصیلی اولین خلبان ایرانی احمد نخجوان در 1304 که در پنجم اسفند در اولین پرواز رسمی در فرودگاه قلعه مرغی به زمین نشست)
تأسیس اولین کارخانه هواپیما سازی ایران ، شهباز در 1312، آغاز بهره برداری در 1314، پرواز اولین هواپیمای ساخت داخل در اول مرداد سال 1317
تأسیس کتابخانة ملی ایران در سال 1316

برچیدن بلدیه ی شهری قاجاریه و تاسیس شهرداری در سال 1309


الغای امتیاز نشر اسکناس توسط بانکهای خارجی در سال 1309 و اختصاص آن به بانک ملی در سال 1310تاسیس دانش سراها و موسسات آموزشی در سال 1312


تاسیس مدارس دخترانه و راهیابی بانوان به دانشسرای عالی در سال 1314


تاسیس سازمان غلات و محصولات کشاورزی در سال 1315 (آغاز بهره برداری از سیلوها در 1319)

لغو امتیاز بی قید و شرط فرانسویها برای باستانشناسی در ایران در سال 1306

تاسيس اداره باستانشناسي و بيرون آوردن بخش عمده پرسپوليس و پاسارگاد از زير خاك 1307


پايه گذاري صنعت فولاد(اقدام به ساخت اولین کارخانه فولاد در سال 1309 که متأسفانه با آغاز جنگ جهانی دوم به اتمام نرسید )ايجاد صنايع دخانيات داخلي در سال 1316
راه اندازی اولین كارخانة قند و شكردر 1309 (اولین کارخانه در 1274 تأسیس گردیده بود اما بعد از 3 سال با فشار کمپانی های خارجی بسته شد)ه

تأسیس اولین كارخانة سيمان در 1312 در نزدیکی شهر ری با ظرفیت 100 تن در روز
تأسیس اولین کارخانة آردسازی در سال 1299

تأسیس اولین کارخانة بافندگی نخ و ابریشم در سال 1304


تاسيس موزه ملي ايران در سال 1316
تأسیس انجمن ملی تربیت بدنی (خاستگاه سازمان تربیت بدنی کل کشور) در سال 1313


تأسیس استادیوم امجدیه تهران (شهید شیرودی فعلی) در سال 1313
امکان استفادة همگانی از تلفن (در سال 1302 شمسی قراردادی برای احداث خطوط تلفنی زیرزمینی با شرکت زیمنس و هالسکه منعقد شد و سه سال بعد در آبان ماه 1305 شمسی تلفن خودکار جدید بر روی 2300 رشته کابل در مرکز اکباتان آماده بهره‌برداری شد. مرکز تلفن اکباتان در سال 1316 شمسی به 6000 شماره تلفن رسید)ه


حمایت واقعی از تولید، کار و سرمایة ایرانی (افزایش تعداد شرکتهای صنعتی ایرانی از 93 شرکت در سال1310 به 1835 شرکت در سال 1320) ه

توسعة صنایع دیگر: 8 كارخانه چرم­سازی، كارخانه­ های جورابِ كش­بافی، كبریت­ سازی، آهن­سازی، ریخته­ گری، نجاری، كیسه و حریر بافی رشت، بطری­سازی، كمپوت و مربا­سازی خراسان، كارخانه پنبه اصفهان، كارخانه تهیه تراورس و كارخانه قیر اندود كردن تراورس، كنف، کارخانة تولید صابون و روغن­كشی


زنباره و عیاش نبود، همواره لباس نظامی بر تن داشت، حکومت بر یک کشور مفلوک با مردمان فقیر و تحقیرشده را بر خود نمی پسندید. آرزو داشت ایران را کشوری پیشرفته، مستقل و مقتدر ببیند. بیسواد بود اما به اهمیت علم و دانش کاملاً واقف بود. برای توسعة علم و نهادینه شدن آن در کشور ارزش بسیار قایل بود. مستبد بود و مخالفان سیاسی و نظامی خود را بر نمی تابید. ه

نامش را امضا ميكرد « رضا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۳:۱۹:۰۳
احسنت به اين كامنت هزار هزار لايك داره . آفرين
 
جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۳:۳۱:۴۴
درست است که خدماتی کرده که وظیفه هر حاکمی خدمت به ملت است اما جنایتهای زیادی در حق ملت و اسلام کرده است .
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۶:۵۳:۰۲
دوست عزیز درود بر شما،اینا که نوشتی همش خیانت به کشور بود،معلومه به اندازه من سواد نداری!!!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۰:۱۵:۴۱
احساس فضلت و خود شیفتگیت منو کشته مرتضی چاخان
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۷:۵۱:۴۶
چاخان؟؟؟!!!!چرا؟؟
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۰۹:۴۱:۲۰
خيانت امثال تو ميكنن به اين مملكت كه سواد نداري درود بر تو اقا يا خانم a
 
پیمان
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۲:۱۳:۲۶
ظاهرا شما کارت از سواد رد کرده... به یه روانپزشک مراجعه کن آقا مرتضی. اگر این کارا رو که رضا شاه کرد رو نکرده بود که الان به جای کامنت دادن توو اینترنت داشتی مثل کشورهای آفریقایی دنبال یک لیتر آب تمیز میگشتی که بنوشی البته اگر قاجاریه با بذل و بخشش هاشون چیزی از ایران میذاشتن بمونه!
 
Romania
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۰۸:۱۸:۲۹
ای ول به پیمان و a
 
یاشار
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۸:۰۷
حقیقتا همینطوره!! لایک داری
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۰۸:۲۳:۰۸
آقا مرتضی این اظهار فضل شما ، نشان دهنده عمق بی درایتی شماست ، لابد شما بودن در قباهای هزار وصله قدیمی و نبود حمام و پرورش شپش در زیر لابهای قدیمی را خیانت به ملت نیم دانید و دوست داشتید در این فضائی زندگی می کردید شما فرزند ایران نیستید
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۶:۱۸
سواد بدون شعور مثل خنجر توی دستای آدم مسته! تا حالا جنایت ندیدی؟
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۷:۱۸:۴۷
خدا رحمتش کنه
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۸:۳۱:۲۴
اينها رو نوشتى به عنوان كارهاى خوب ولى ننوشتى وقتى كشف حجاب كرد جقدر از مردم را به خاك و خون كشيد و اگه خانسالارى رو برداشت چون بهترين زمينها رو براى خانواده خودش برداشت و هرجا زمين خوبى رو ميديد بدون هيچ دليلى ان را از چنگ صاحب بيچاره در مياورد اينكه بنده بى جيره و مواجب امريكا و اينگليس بود هم يكى ديگر از دستاوردهاى اين اقا بوده بعد هم نگفتن كه نبش قبر كردن گفتن مقبره اى درست كرده بودن و جلوى حرم اقا رو گرفته بوده رو خراب كردنالبته كسى كه كور كورانه از اين سلطنت طلبايى كه فقط به فكر اين هستن كه خون مردم رو تو شيشه كنن حمايت ميكنند بايد هم اين نظرها رو داشته باشن اونموقع از لشكرى پز ميدادن كه طى دو ساعت از هم پاشيد مملكت به دست انگليس و روسيه افتاد چشمان خود را باز كنيد يشرفتى كه طى سالهاى بعد از جنگ داشتيم به مراتب بيشتر از ساليانى است كه نه تحريم بوديم و هم شاهان ما دست به سينه چاكر غربيها بودن
 
از ناچاری بود!
Romania
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۰۸:۲۰:۴۵
من با نفس کشف حجاب رضاخان موافق نیستم اما میدونم با توجه به روحیه استبداد طلبی ایرانیان ، رضا خان آن کار را کرد که الان من و شما با حجاب هم میتوانیم برویم درس بخوانیم . در آن زمان در استان های مرکزی شنیدن صدای زن هم گناه بود!
 
aat
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۰۷:۳۱:۲۰
چيز بيشتري نميگم چون افكار منتشر نمي كنه . اما شما حجاب الان رو با حجاب زمان كشف حجاب مقايسه كنيد ، همين !
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۹:۵۶:۴۹
عالی
 
پیمان مکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۲:۵۸:۱۲
ممنونم از روشنگری تون وازبیان حقایق اما ای کاش به جنبه های منفی رضا خان قلدر هم اشاره می نمودید اخوی !البته به اندازه کافی در تاریخ ایران بد اش را ذکر نموده اند
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۳:۰۴:۱۱
خدا او و امثال اون رو رحمت کنه ضمنا از افکار ممنونم که نظر دوستمونو بدون سانسور گذاشته
 
مهران 63
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۰:۴۹:۱۳
سلام واقعا دمت گرم با اين مطلبي كه تو نظرات زدي خيلي ها از خيلي از اين خدمات خبر نداشت شپاشگذارم.
 
b
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۹:۲۸:۱۸
درود بر شرفت درود درود درود
 
farah
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۱:۵۰:۳۶
پس رضا شاه گاو نه من شير بوده. کاش به علايق و اعتقادات ملت هم احترام می گذاشت و با آل علی (ع) در نمی افتاد و نوکری بيگانه را هم نمی کرد.
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۱:۰۹
یکی دیگر از خدمات ارزش مند ایشان نوکری به انگلیس و آمریکا .....
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۰۱:۵۴:۴۰
اگه نوکر بود پس چرا برکنار شد؟؟؟؟
نوکر اون خلخالی لعین بود که نصف مردم و به کشتن داد، خدا نیامرزتش
 
سام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۳۷:۰۱
معلومه از اون پهلوی های دو اتیشه ای-
 
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۱:۱۴:۳۵
شما به اين ليست بلند بال اين مطالب رو هم اضافه كن :
جدايي بحرين از ايران
واگذار شدن حق كشتيراني در كارون به عراق
نصف شدن جمعيت كشور در اثر قحطي و عدم خدمت رساني حكومت
اشغال كشور توسط نيروهاي درگير در جنگ جهاني
رواج بيماريهاي همه گير و فقر و فلاكت مردم
...
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۹:۲۱:۳۰
آقای رهگذر نصف شدن جمعيت كشور در اثر قحطي و عدم خدمت رساني حكومت در زمان احمد شاه بود
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۴:۱۹:۵۱
افكار عزيز اين همه ازت تعريف كرديم كه نظرات رو منتشر مي كني ؛ نظر من چه ايراد يا چه دروغي توش بود كه منتشر نمي كني ؟ كاري نكن ازت نااميد بشم ها ، راستي اينم نظرم :
و البته مي توني ادامه اش اضافه كني ؟
تورم 200 درصدي
نبودن شير خشك
نبود دارو
فدا كردن اقتصاد مملكت براي اقتصاد چين كمونيست
تربيت كادر درماني بي وجدان
رواج كم فروشي
رواج خودفروشي
مواد مخدر ارزانتر از نان لواش
رواج دزدي و اسيدپاشي
تبديل پزشك و نانوا و معلم به برج ساز
بازم بگم ؟
در مورد ازدواج پدر با دخترخوانده ش چه نظري دارين ؟
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۹:۱۵
به نظرتون نبش قبر تو اسلام حلاله؟حالا هر کی میخاد باشه
 
بهروز
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۱۵:۳۴
فکر نکنم رضا خان و تمام شاه های ایران به اندازه این یکنفر حکم اعدام صادر کرده باشن
خدا میدونه بر سر قبر خودش چه بلای میارن
البته قبر او که هیچ ارزشی ندارد
ولی رضا خان هرچی که بود قبرش جزو تاریخ ایران است
البته اگه دیگه برای ما تاریخی گذاشته باشن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۳:۰۲:۴۴
با این خراب کردن ها که تاریخ پاک نمی شود!هر کس هم هرچی کرده بخود میکند اتفاقا اگر تمام بناها و مقبره های تاریخی بود بنوعی چه مثبت چه منفی عبرت همگان می شد اما وای به وقتی که کسی نخواهد بشنود یا ببیند!
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۱:۱۳
اين مرد با ايمان خدا رحمتس كنه تو يك روز 3000نفر رو اعدام كرد توسنندج
 
جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۳:۳۰:۰۷
اولا اغراق میکنید ثانیا چند نفر که مشابه تکفیریها عمل میکردند سر میبریدند ... حقشان به جز قصاص چیست؟ در قصاص حیات است (در قرآن)
 
حق گو
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۲:۰۱:۵۲
قصاص به معنی اعدام جوان های مرذدم نیست که .لعنت به کسانی که قران را به نفع خودشون ونه اون جور که باید ترجمه میکنند
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۲:۱۰:۱۲
عاجزانه در خواست دارم با چشمان باز و دید وسیع کتاب قلعه ی حیوانات را گیر بیارید بخونید. حال نداشتید صوتیش لطفا یادتون نره..............دیگه سفارش نکنم
 
ارمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۱:۳۶
درود بر خلخالی ومرگ بر شاهان بی لیاقت قاجاروپهلوی که ایران را تا 100 سال عقب بردند
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۱:۵۸:۲۲
شاید شما سپاهی باشی بابات جانباز باشه. ولی ما که از این ها خیری ندیدیم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۴۰:۵۹
روحش شاد کاش حالا بود وبه اختلاس های مملکت رسیدگی وحکم صادر می کرد
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۰۴:۰۲:۳۷
شاید خودش هم با بقیه می خورد .بنده خدا جوگیر شده بود اینهمه اعدام می کرد.
 
ص
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۴:۰۵:۲۰
رضا خان خیلی بیشتر از امثال اینها به این مملکت خدمت کردند خدا رحمتش کند
 
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۵:۴۰:۵۴
قطعا خلخالی یه جنایت مار مقدس مآب بود هیچ شکی نیست
لعنت به رضا خان و اسلافش
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۶:۰۰:۴۰
این یعنی اوج بی نظیر جهالت،نادانی،عقده و........
 
ئ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۸:۱۰:۳۸
جفتشون ادم کش بودن
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۸:۳۴:۵۹
ببینیم از هر 10 نفر چند نفر می گن خدا رضاشاه را بیامرزد و چند نفر می گن خدا خلخالی را ...
 
محمد
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۶:۲۹:۱۴
خدا رضا شاه را بیامرزد البته میدانم که انعکاس نمیدهید
 
كورش
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۸:۵۷:۰۰
روزگار است كه گه عزت دهد گه خوار دارد چرخ بازيگر اين بازيچه ها بسيار دارد چند سال بعد منتظر نبش قبر خودش هم باشين كم آدم كشت.....
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۹:۱۷:۱۸
رضا شاه کارهای اشتباهی داشت ولی اکثر کارهای او به پیشرفت ایران کمک کرد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۰:۳۰:۱۱
خلخالی کار زشتی کرده که همچین کاری کرده
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۱:۵۵:۰۳
جان یک انسان خیلی مهمه برای خدا ولی این اقا هیچ ارزشی برای جون انسان قايل نبود
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۱:۵۵:۰۷
متاسانه ما ایرانی ها احساسی فکر میکنیم مرحوم خلخالی در اثر بیماری فوت کرد که بدنش کرم افتاده بود واین خواست خداوند بزرگ مرتبه است که این افراد را نشان مردم بدهد
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۱:۵۵:۱۹
متاسانه ما ایرانی ها احساسی فکر میکنیم مرحوم خلخالی در اثر بیماری فوت کرد که بدنش کرم افتاده بود واین خواست خداوند بزرگ مرتبه است که این افراد را نشان مردم بدهد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۱:۳۴:۳۰
آبروي مردم را نبريد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۲:۱۷:۴۴
درود بر کسی که برای ایران کار انجام دهد هرکی می خواد باشه..
 
نعمت
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۲:۲۵:۰۸
کدوم مقبره .همون مقبره خالی که اصلش در مصره؟
 
مارال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۲:۳۴:۱۷
به نظر من رضا خان درسته که کاملا خوب نبود اما دانشگاه ها و راه اهن ها و جاده های زیادی رو ساخت و کشور نسبت به زمان قاجار خیلی پیشرفت کرد به هر حال این مرد جزوی از تاریخمونه و ما هم باید به تاریخمون احترام بگذاریم عاقبت رضا خان رو ما نباید مشخص کنیم بلکه خدا خودش تعیین میکنه کار اقای خلخالی درست نبود
 
peyman mokaber
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۲:۵۲:۳۰
هر عقل و منطق سلیمی حکم می کند که بسیاری از رفتارهای احساسی و بی خردانه خلخالی اشتباه بوده است واز جمله تخریب بنای تاریخی که اگر می ماند چقدر گردشگر و...سرمایه جذب می شد و هم درس عبرت بودش و..هم ... عمیقا برای تخریب کنندگان و به ویژه موافقان این عمل شنیع متاسفم
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۳:۴۴:۳۱
سلام.استاد وعالم ربانی و مورخ بزرگ ایران اسلامی جناب آیت اله خلخالی در کتاب سالهای انزواکوروش ذوالقرنین را شخصی همجنس ومفعول می داند .ا
 
ما هستیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۰۰:۱۸:۲۲
ما هستیم زنده باقی خواهیم ماند پس ما هستیم
 
سی جی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۰۷:۵۹:۴۵
وعده خدا نزدیک است... این حرف حرف خداست... نبشر قبر یکی از منفورترین کاره نزد خداست... جناب خلخالی با اختیارات غلطی که بهش دادن انجام داده... ایا از نظر حلال و حرام بودن و یا کافر بودن اقای رضاخان مطمئن بودن؟ ... منتظر فرج اقا باشید و هیچوقت دلخوش به اسلام گردانان اینگونه نباشید
 
حیدری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۰۸:۱۸:۰۶
درایران ، ابلیس هم هوا دارانی دارد چه رسد به رضا خان ملعون
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۵:۰۸
و البته عقل هم هواداراني دارد .
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۰۹:۱۸:۴۵
کار خلخالی اشتباه محض بود
 
معین
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۰:۴۶:۵۴
افکار و اعمال رضا شاه نسبت به مردم صد سال جلوتر بود و خدمات ارزنده ای به مملکت کرد تاریخ را بخوانید و ببینید قاجارهای وطن فروش چه بلایی به سر مملکت اوردند و رضا شاه بود که ایران و هویت و عزت ایرانی را برگرداند اگر تاریخ مطالعه کنید میدانید خلخالی بی شک ظلم کردند و تاریخ شهادت میدهد
 
داریوش
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۳:۳۹:۵۷
افکار چرا نظر دیروز منو نزاشتی معنی دموکراسی چیه؟چه بزاری چه نزاری بدون هیچ شک وتردیدی رضا شاه خرابه ای از قاجار تحویل گرفت وایران را به جاده پیشرفت رهنمون کرد ودرسیصد سال گذشته مرد بزرگ وایران دوستی چون رضا شاه نداشته ایم برای عده اندکی حقیقت تلخه!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۴:۰۳:۲۳
مقبره خراب کرده نبش قبر نکرده که قبرش در مصره
 
عباسقلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۲:۲۶:۲۰
من با نظر استاد صادق زیباکلام موافقم که گفت : هیچکس به اندازه رضا خان به ایران خدمت نکرده و برای این حرفم هم سند و مدرک دارم((در یک برنامه زنده تلویزیونی"
 
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۴:۱۴:۴۰
افکا منفی مثبتها را تحویل بگیر وهمیشه با مردم باش حکام زورگو در اخرت برایت اتش خواهند شد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۴:۵۸:۵۶
اون زمان یکی نبوده خلخالی رو از برق بکشه؟
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۱:۴۹:۲۱
کسی جرات نداشته تا شعاع هفت هزار متری نزدیکش بره اسمش لرزه به دل بیگناهان مینداخت
 
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۵:۳۹:۴۲
نبش قبر هر کسی حتی جانی ترین انسانها کار درست و انسانی نیست . قبر مامون کنار قبر امام رضا هست ولی دنیا برای زیارت امام میان نه قاتل .
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۱۶:۱۴:۴۵
خلخالی غیر از این چیزها چیز دیگه ایی بلد نبود
اخه اصلا این بابا و کسان دیگه فکر نکردند اون ساختمان از محل بودجه مردم ساخته شده بود ای بابا برای کساییکه 100 میلیارد دلار و 3000 میلیارد تومان و .......
براشون پولی نیست و بذل و بخشش کردن و دور ریختند که این چیزها مسیله ای نیست خیلی خودتونو ناراحت نکنید خود کرده را جای هیچ...... نیست
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۰:۱۰:۵۳
مجسمه بودا را هم باید مثل مجسمه های شاه به توپ بست . بن لادن ابن طالبان
 
کور وش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۰:۵۰:۴۸
خراب کردن قببرکار پسندیده ای نیست ااین مساله در دورههای تاریخی کشور ما سابقه داشت حتی در دوره اقامحمدخان قاجار دستور نبش قبر کریمخان زند رو تخریب کرد کوروش کبیر این کار را نکرد ورضاشاه هم چنین کا رناپسندی را نکرد کاری نیست که بشود از ان دفاع کرد.خدابه انسان عقل داده .البته همین اقای خلخالی قصد تخریب تخت جمشیدرو داشت .این کار چه تفاوتی باتخریب مجسمه های بو دا درافغانستان توسط طالبان دارد.
 
United States
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۲:۵۸:۵۳
شاهنشاه دوتا داشتیم، یکیش پدر ایران، کورش و دیگری پدر تاریخ نوین ایران رضا شاه. مردانی که با داشتن هیچ، کشوری با قدرت، نوین گرا، قانونمند، و ثروتمند را تحویل مردمانشان دادند، مردمانی که آنقدر عقب بودند که درکی نداشته و هنوز هم ندارند.
 
عزراییل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۳:۵۳:۰۴
انشاله اونایی که دلشون برا رضاخان تنگ شده با رضاخان محشور بشن و هرجا ساکن اخرت شد باهاش بروند نامردید و پست اگه رو حرفتون نمونید-تمام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۴:۰۹
چرا اينقدر دلت پره ؟ يه ذره چشماتو باز كن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۲۰:۲۹:۱۶
هنگامى كه امام سجاد عليه السلام آن خطبه رسا را ايراد فرمود، مردم حاضر در مسجد را سخت تحت تأثير قرار داد و انگيزه بيدارى را در آنان برانگيخت و به آنان جرأت و جسارت بخشيد.يكى از علماى بزرگ يهود كه در مجلس يزيد حضور داشت، از يزيد پرسيد: اين نوجوان كيست؟ !
يزيد گفت: على بن الحسين است.سؤال كرد: حسين كيست؟
يزيد گفت: فرزند على بن ابى طالب است.
باز پرسيد: مادر او كيست؟
يزيد گفت: دختر محمد.
يهودى گفت: سبحان الله! ! اين فرزند دختر پيامبر شماست كه او را كشته‏ايد؟ ! شما چه جانشين بدى براى فرزندان رسول خدا بوديد؟ ! بخدا سوگند كه اگر پيامبر ما موسى بن عمران در ميان ما فرزندى مى‏گذاشت، ما گمان مى‏كرديم كه او را تا سر حد پرستش بايد احترام كنيم، و شما ديروز پيامبرتان از دنيا رفت و امروز بر فرزند او شوريده و او را از دم شمشير خود گذرانديد؟ ! واى بر شما امت! !
يزيد در خشم شد و فرمان داد تا او را بزنند، آن عالم بزرگ يهودى بپاى خاست در حالى كه مى‏گفت: اگر مى‏خواهيد مرا بكشيد، باكى ندارم! من در تورات يافته‏ام كسى كه فرزند پيامبر را مى‏كشد او هميشه ملعون خواهد بود و جايگاه او در آتش جهنم است (8) .
سپس يزيد دستور داد تا سر مقدس امام حسين عليه السلام را بر سر درب كاخ خود بياويزند .
هند ـ دختر عبد الله بن عامر ـ همسر يزيد، چون شنيد كه يزيد سر امام حسين عليه السلام را بر سر در خانه‏اش آويخته است، پرده‏اى كه يزيد را از حرمسراى او جدا مى‏كرد، پاره كرد و بدون روسرى بسوى يزيد دويد، در آن هنگام يزيد در مجلس عمومى نشسته بود، هند به يزيد گفت: اى يزيد! سر فرزند فاطمه دختر رسول خدا بايد بر سر در خانه من آويخته شود؟ ! يزيد از جاى خود برخاست و او را پوشاند و گفت: آرى براى حسين ناله كن! و بر فرزند دختر پيامبر اشك بريز! كه همه قبيله قريش بر اوگريه مى‏كنند! عبيد الله بن زياد در كشتن او شتاب كرد كه خدا او را بكشد! (9)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۱۱:۵۳:۳۲
لطفا مقصود خود را بيان بفرماييد
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۱:۴۵:۴۲
با چشم باز قضاوت کردی یابا حرفایی که با خوردمون مدهند (حتما کتاب قلعه ی حیوانات رو بخون)
 
hossain
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۰۹:۰۵:۱۳
این توسعه‌ها در جهت منافع ملی ما نبودند. مثلاً کدام عقل سلیمی حکم می‌کند تمام شهرهایی را که در مجاورت معادن آهن قرار دارند رها کنید و در کرج کارخانه ذوب‌آهن راه بیندازید؟ اما در دوره رضاخان هزینه هنگفتی را صرف این کار کردند و بعد هم دیدند انتقال سنگ آهن به آنجا به صرفه نیست و تعطیلش کردند. یا در مورد راه‌آهن که می‌گویند انگلیسی‌ها می‌خواستند از شرق به غرب راه‌آهن بکشند و رضاخان برخلاف میل آنها از شمال به جنوب خط آهن کشید. اتفاقاً قضیه کاملاً برعکس است. احمدشاه گفته بود: «راه‌آهنی می‌خواهم که زاهدان و بندرعباس را به تهران و غرب ایران را به شرق آن وصل کند»، اما آنها راه‌آهن شمال به جنوب را کشیدند. حتی دکتر مصدق هم به راه‌آهن رضاخانی اعتراض کرد که صرف هزینه برای آن اتلاف بودجه است، چون از ۲۰ کیلومتری هیچ شهری هم عبور نمی‌کرد و به درد هیچ کس جز خود انگلیسی‌ها نمی‌خورد! در فیلم‌ها و کتاب‌ها همیشه از پل ورسک صحبت می‌شود که تحت چه شرایط سختی ساخته شد و واقعاً هم یکی از پروژه‌های عظیم پل‌سازی در دوره خود است، اما این پل چه دردی از کشور دوا کرد؟ اجرای این نوع پروژه‌ها قطعاً در راستای تحقق همان هدفی است که رضاخان را آورد و تا زمانی که به کارشان می‌آمد از او حمایت کرد.

ما در آن دوران کشور فقیری بودیم و همه حرف دکتر مصدق هم این بود که در چنین وضعیتی حداقل باید راه‌آهنی را احداث کنیم که برای ما عواید زیادی داشته باشد، درحالی که راه‌آهن اساساً برای کشور عایدات نداشت.

بسیاری از جاده‌هایی را هم که ادعا می‌کنند در دوره رضاشاه احداث شده‌اند، در واقع تعریض جاده‌های قبلی است. در دوره ناصرالدین‌شاه تلاش شد روی کارون سد زده شود، اما انگلیس نگذاشت، چون می‌خواست خوزستان سرزمین لم‌یزرعی باشد که فقط نفت دارد و نفت را هم خودش استخراج کند و ببرد. در دوره قاجار انگلیسی‌ها نمی‌گذاشتند در جنوب جاده بسازیم و روس‌ها نمی‌گذاشتند احداث راه‌آهن رضایت دادند؟ از این گذشته قرار بود هزینه احداث راه‌آهن طبق قرارداد ۱۹۱۹ به عهده انگلیسی‌ها باشد، اما رضاخان با بستن مالیات به قند و شکر و مایحتاج مردم راه‌آهنی را در یک راه متروکه کشید که فقط به درد انگلیسی‌ها می‌خورد، چون به شهرهای ایران کاری نداشت! آنها رقیب روس‌ها بودند و می‌خواستند از این طریق به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشند. بعد که هیتلر مرتکب اشتباه شد و به روسیه حمله کرد، عملاً روس‌ها را به دامن غربی‌ها انداخت و چرچیل با استالین ـ‌به قول خودش شیطان‌ـ علیه آلمان هم‌پیمان شد و این خط آهن به درد هر دویشان خورد.

در دوره پهلوی حاصل کاری که به عنوان نوسازی صورت گرفت، از بین بردن ابنیه اسلامی و ایجاد یک معماری بی‌هویت و عاری از عناصر ایرانی و دینی هستیم. در این دوره غارت آثار تاریخی به اوج خود رسید و وزارت معارف ۵۰ درصد اکتشافات تخت جمشید و سایر اماکن تاریخی را به انگلستان و فرانسه هبه کرد. توجیهشان هم این بود که آنها بهتر از ما بلدند این آثار را مطالعه کنند و بعد هم به ما برمی‌گردانند و هنوز قرار است برگردانند.

- در زمینه‌های فرهنگی و علمی به یک نمونه اشاره می‌کنم. قبل از دوره رضاخان هم محصلین برای تحصیل به خارج اعزام می‌شدند، اما در دوره او این کار شدت و قوت بیشتری گرفت. حاصل کار چه بود؟ طرف می‌رفت و مثلاً مهندسی و پزشکی می‌خواند و وقتی برمی‌گشت، می‌گفتند یا برو در املاک شاهی کار کن یا به سلامت! حتی در این زمینه هم بحث منافع ملی در کار نبود و کم بودند کسانی که حقیقتاً پس از بازگشت کمر به خدمت مردم می‌بستند که اغلب هم مورد آزار و اذیت دستگاه حاکمه قرار می‌گرفتند.
حقیقتاً به دنبال آن نیستیم خدمات افراد را کتمان کنیم، اما با یک نگاه دقیق و موشکافانه باید ببینیم آیا حقیقتاً خدمتی صورت گرفته است و به چه قیمتی؟ بدیهی است کشیدن راه‌آهن در یک کشور پهناوری مثل ایران خدمت بزرگی است، اما اگر عایدات آن توجیه اقتصادی برای هزینه‌هایش را نداشت و از همه مهم‌تر نیازهای مردم را برطرف نکرد، حقیقتاً خدمت محسوب می‌شود؟ و یا در مورد ارتش مدرن رضاخانی که دائماً بر آن تکیه می‌شود، آیا این ارتش برای دفاع از کشور و خدمت به مردم ایران تشکیل شد؟ پس چطور وقتی دو سه خلبان در فرودگاه قلعه‌مرغی خواستند پرواز کنند و جلوی تجاوز هواپیماهای روسی به حریم هوایی ایران را بگیرند، توبیخ شدند و در قلعه‌مرغی شورش شد؟ بعد هم که هواپیماها را بلند کردند، ضد هوایی‌های ایران می‌خواستند آنها را بزنند! وضع به‌قدری آشفته بود که سرلشکرهای رضاخان فرار کردند و صدای خود رضاخان هم درآمد که شما همیشه دو سه هزار کیلومتر از جبهه عقب هستید ای ناقابل لشکرها! ارتشی‌ که باید از مرزها پاسداری می‌کرد، به جان مردم افتاد و زمین‌های آنها را غارت کرد و در تمام انتخابات‌ها نقش اصلی را به عهده گرفت. به امیر لشکرهای همه جای ایران می‌نوشتند این افراد باید برای مجلس انتخاب شوند وگرنه حسابتان را می‌رسیم. اگر حجاب از سر زن‌ها برندارید، تعزیه‌ها و عزاداری‌ها را به هم نزنید، عشایر و افراد نخبه را از بین نبرید، دمار از روزگارتان برمی‌آوریم. این نقش ارتش مدرن رضاخانی بود. همه این کارها را هم به اسم حفظ امنیت کشور می‌کردند. رضاخان از طریق همین ارتش مدرن بود که املاک همه را غصب کرد که الان اسنادش موجودند. این املاک به‌قدری زیاد بودند که در دربار اداره‌ای برای اداره املاک اختصاصی رضاخان تأسیس شده بود.
علاقه به زمین و جواهرات در خاندان پهلوی موروثی بود. آنها غیر از املاکی که در ایران داشتند، در بانک‌های سوئیس، انگلستان و امریکا هم سپرده‌های هنگفتی داشتند. در دوره رضاخان ملاک بودن نشانه تشخص و ثروت بود. او هم که پابرهنه‌ بی‌سوادی بود که از سوادکوه آمد، مدتی دلاکی حمام و بعد در میدان سرچشمه حمالی کرد. چند وقتی هم کنار دست دایی‌اش ایستاد بلکه خیاطی یاد بگیرد، اما یاد نگرفت. بعد که قزاقخانه نیروهایی را استخدام کرد مدتی در اصطبل مهتر اسب‌ها بود. سپس نگهبان سفارتخانه‌های خارجی و منزل رجال مهمی چون فرمانفرما بود و بعد هم با حمایت جریانات باندهای مشکوکی باند میرزا کریم‌خان رشتی خود را بالا کشید و در کودتای قزاقخانه شرکت کرد و قزاقخانه را از دست روس‌ها بیرون کشیدند و را در رأس قزاقخانه گذاشتند. حالا چنین آدمی آمده و قدرت پیدا کرده است که املاک مردم را از دستشان بیرون بکشد. نظامی‌ها هم از خدا خواسته، با خدمت به او به خودشان هم خدمت کردند. از جمله امیر احمدی که فقط در تهران ۷۰۰ تا خانه داشت! چنین ارتشی معلوم است کارش چیست. در جنگ جهانی اول که کشور اشغال شد، ارتش مقاومت کرد و به دشمن صدمه‌های جدی هم زد، ولی در جنگ جهانی دوم زیر چتر توجهات ملوکانه رضاخان به غارت مردم مشغول شد و در شهریور ۲۰ هم فرار را بر قرار ترجیح داد! مردم آن قدر از رضاخان متنفر بودند که همین که به نحوی شرّش از سر آنها کنده شد، خدا را شکر کردند. ما موقع رفتن رضاخان نبودیم، اما از بزرگ‌ترها شنیدیم که مردم موقع رفتن او چه جور پایکوبی می‌کردند، اما پهلوی دوم را که شاهد بودیم و فیلم‌هایش هم موجود است. اگر اینها این قدر خدمت کردند و محبوب بودند، علت شادی مردم از سقوط آنها چه بود؟
 
فاطمه
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۱:۵۲:۵۸
واقعا متاسفام ازاین همه سیاه نمایی حال هر انسان ازاده ووطن پرستی بد میشه شما هر چی بد بگی تاریخ رو نمیتونی عوض بکنی تاریخ قضاوت خواهد کرد...ولی با یه حرفیت موافقم ما ملت خوش استقبال وبد بدرقه هستیم چون حافظه تاریخی ضعیفی داریم ضمنا کار عیب و عار نیست واگر از صفر شروع کنی خیلی مردی.
 
hossein
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۲:۲۵:۰۳
باسلام.تاریخ.شماباتاریخ.ایران.مغایرت.داره.یامغرذانس......
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۰۸:۴۷:۲۲
نه اینکه الآن خیلی ثروتمندیم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۰۷:۴۷:۳۱
نظرت در مورد كارخونه پتروشيمي مجاور تهران چيه ؟
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۰۹:۳۵:۴۸
مي دونيد ساخت اين همه جاده و راههاى ارتباطى در اون زمان يعنى چى ؟ الان هم با اين همه امکانات و فن اورى تا يه جاده رو ميسازند يه نسل طول ميکشه. هيتلر ايران چه کردى؟
 
رضا
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۳:۳۲:۴۱
خداوند رضا شاه کبیر ومحمد رضا شاه را بیامرزد الحق این مردان بزرگ عاشق ایران وایرانی بودند وهدفی جز سربلندی ایرانیان نداشتند تاریخ در مورد خلخالی قضاوت خواهد کردونسلهای ایند در مورد قبر او
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۳:۵۹:۴۰
از افکار نیوز ممنونم که دیدگاه همه را بدون سانسور نشان میده
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۶:۳۸:۵۸
سلام. آفرین به عملکرد خلخالی و لعنت به دشمنان اسلام و بشریت. این قدر ساده لوح و بی بصیرت نباشید. نابودی مقبره های ستمکاران افتخار محسوب می شود و نه ننگ نجات مردم از انحراف( خواندن فاتحه بر قبر ناصرالدین شاه و متعاقب اون رضا شاه که در خبر اومده)، هدایت محسوب می شود و نه ظلم. به وصیتنامه امام خمینی مراجعه کنید به صحیفه امام مراجعه کنید "ما ماموریت داریم تمام مصادیق کفر و شرک و ظلم را از جهان بزداییم تا در جهان کفر و ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم". پس اقدام خلخالی درست و هوشمندانه بوده.
 
سولماز بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۳:۵۰:۵۴
چقدر هم مصادیق ظلم رو از بین بردیم!!!!!!!!!!خلخالی و هوشمندی؟!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۰:۵۰:۵۷
دمت گرم . منم ميخواستم همينو بگم . زورمون به مرده ها فقط مي رسه .
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۲۳:۱۵:۴۴
بهترين نظر خواهى را در بالا ببينيد!!و سپس قضاوت نماييد
 
صادق
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۲۳:۲۱:۴۱
با سلام به همه
شما ها که همتون با سوادید حاضرید پیام شخصی تون رو بدید به یه کس دیگه بخونه؟
من که این کار رو نمیکنم ولی رضاخان می کرد چون سواد نداشت!
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۸:۲۲:۵۱
آقا صادق فراموش نكن كه رسول بزرگوار اسلام هم امي بود ولي برترين مخلوق خداوند بود. پس بيسوادي ملاك بد بودن انسانها نيست.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۳:۱۵:۱۸
ایول خوشم اومد
 
mofman
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۲۳:۳۷:۵۷
خدا جاي حق نشسته آخر سر معلوم شد چه كسي با ريختن خون بيگناهان محارب با خدا بود
 
behy
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۰:۰۹:۵۶
فقط رضا شاه
 
منتقد نظر حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۰:۳۶:۵۱
حسین آقا !! ما نقشه بردارها یک ضرب المثل داریم که میگه : اون راهی که تو رفتی نقشه برداریش رو ما کردیم .
حالا دوست عزیز مهمترین دانشگاههای حال حاضر کشور در زمان خاندان پهلوی تاسیس شدند اینو که دیگه من از خودم در نیاوردم !!!
مهمترین مساجد حال حاضر کشور در زمان حکومت پهلوی تاسیس شدند نمونه اش مدرسه شهید مطهری که مراسمهای مهم ختم کشوری اونجا برگزار میشه !!
حوزه علمیه قم لابد در سال 57 تاسیس شده !!!!!
اینکه چرا پرسیدید :چرا خلخالی دستور تخریب قبر رضا شاه رو داد ؟جوابش واضح است: بخاطر اینکه نسل های بعدی هیچ نشانه ای از این شخص نداشته باشند و کم کم به فراموشی سپرده بشه .شما به نظر این بنده خدا حسین توجه کنید !!! کسانیکه به تاریخ با تعصب نگاه میکنند نمیتونن حقیقت رو قبول کنن و برای نفی اون هزار و یک دلیل میارن ....................آقا خاندان پهلوی بد -بد -بد . اما اگر 4 تا کار خوب هم انجام شده که نباید نادیده گرفته شود ......لابد استادیوم آزادی رو هم برای انگلیس ها ساخته بوده .....راستی توی این 35 سال چندتا ورزشگاه در حد ورزشگاههای قبل از انقلاب ساخته شده ؟؟؟؟؟
 
فوق لیسانس بیکار
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۰:۲۳:۳۹
با سلام بنده نظر خودمو میگم فقط و فقط طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ابراز عقیده کاملا آزاد است بنده این کار را بسیار زشت شرمانه و غیرشرعی می دانم در هیچ کجای دنیا نبش قبر کار درستی نیست حتی اگر طرف کثیف ترین انسان باشد ولی باید بدانیم که رضا شاه یک زمانی رهبر این مملکت بوده چه بخواهیم چه نخواهیم حالا ما بااو مخالف بوده ایم این چیز دیگری است ولی خراب کردن قبر کسی وساختن دستشویی در آن توهین به کل انسانیت شریف است حالا جناب آقای خلخالی هم فوت شده اند و حساب کار او با خداست حالا ببخشایدش یا ....
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۹:۲۰
افرین
قشنگ گفتی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۰۲:۵۵
تعصب ، ناداني و حسادت ، بزرگترين دشمنان انسانند .
به نظر من اين كار نمونه بارز بدترين توهين به يك متهم سياسي است .
 
United States
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۱۶:۵۲:۴۹
درود برشرفت
 
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۲:۳۲:۵۲
مرا مستبد بدانید, مرا دیکتاتور بنامید ، باز هم حکم میکنم .....
برای نجات و سعادت ملت ایران التماس نمیکنم ، بلکه حکم میکنم
برای نجات فرزندانتان از ابله و وبا و بیماری ، حکم میکنم .....
برای زدودن جهل و خرافات و بیسوادی ، حکم میکنم .....
برای رساندن ایران به جایگاه شایسته اش در جهان ، حکم میکنم .....
برای آسایش و پیشرفت و رفاه همه ایرانیان ، حکم میکنم .....
برای باسواد شدن و دستیابی به دانش و بینش ، حکم میکنم .....
مرا دیکتاتور بنامید ، باز هم حکم میکنم .....
برای نجات جان شما از دست راهزنان و دزدان ، حکم میکنم .....
برای نجات ایران از تجزیه و برای یکپارچگی میهن ، حکم میکنم .....
برای کوتاه کردن دست انگلیس و روسیه ،از مال و جان و ناموستان ، حکم میکنم .....
مرا مستبد بدانید ، ولی باز هم من حکم میکنم .....
برای داشتن ایرانی متمدن و پیشرفته و قدرتمند ، حکم میکنم ......
برای ساختن دبستان و دانشگاه و راه آهن و کارخانه ، حکم میکنم .....
هر تهمتی را به جان میخرم ،مستبد و قلدر و دیکتاتور میگردم ، اما ......
برای سربلندی و بزرگی و شکوه ایران و احترام و قدرت ایرانی باز هم

بعد یک عمر تازه فهمیدم چرا به رضا شاه می گفتند رضا قلدر!
پادشاه مملکت می رفته زمان حرکت قطارها رو هم چک می کرده تا اگر تاخیر داشتند راه آهن رو ..........
 
kkkkk
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۴:۴۰
تاریخ درباره خلخالی قضاوت می کند!!@!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۵۴:۱۸
همون رضاخان خونخوار قلدر نافهم رو مي گيد ديگه ؟؟؟؟
كسي حاضره از راه زميني به شمال كشور نره ؟ يا از راه آهن هاي قديمي استفاده نكنه ؟ يا اجازه نده بچه ش بره دانشگاه تهران ؟ يا موقع جنگ بي خيال ارتش مملكت باشه ؟ ...
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۲:۱۶
سلام . اخر وعاقبت خلخالی چی شد.؟ چطور مرد؟ الان کجاست؟ الله اکبر . بنازم به کار خدای سبحان . قربونت برم خدا که همه کارهایت درست است.
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۰:۱۸:۵۹
چقدر رضاخان طرفدار داره.نمیدونستم.زنده باد عقل و شعور
 
بیتا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۲۶:۰۰
در آینده تاریخ خواهد نوشت که خلخانی مرتکب چه جنایاتی شد و چه انسانهای بیگناهی به دستور این خائن تیر باران شدند و به همین دلیل هم با چه فلاکتی مرد، امیدوارم اینقدر زنده بمونم که اون روز رو ببینم!!!!!!!!!!!
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۱:۰۲:۳۳
این گفته آشیخ صادق قابل تامل هستش نه؟ این احتمال نیز وجود داشت که اگر مقبره بر جای خود باقی بماند، در طول سالیان دراز و در آینده به مزار تبدیل شود.!!!! مقبره چه کسانی به مزار و زیارتگاه تبدیل میشود؟؟ بنده خدا مثل اینکه خودشم یه چیزایی میدونست !!!!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۵۸:۳۸
آدم ها حقير با توهين به بزرگان احساس قدرت و بزرگي مي كنند. اما نه رضا شاه خوار و خفيف شدني است نه خلخالي بزرگ شدني
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۲:۳۸:۲۷
شایدبتونن قبرشوخراب کنن اما نمی تونن رضا شاه رو خراب کنن مردم خودشون بهترین قضاوت کننده هستن
 
کیهان شماره 0000000000000000000000000000
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۲:۵۷:۳۲
به هر دو طرف حق میدم نظراتشون رو اینجوری بیان کنن ( بهتره که ادب کلام رو حفظ کنن ) . اما واقعیت اینه که توی مملکتی که همیشه بخشی از اطلاعات در دسترس مردم نیست خیلی نمیشه اظهارنظر دقیقی کرد . خلخالی هم آدمکشی بود تحت امر دیگران که سوابق آدمکشی اش رو تاریخ می نویسه
 
کیوان
United States
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۴:۲۷:۱۶
کار خلخالی اشتباه بود هست وخواهد بود چه از لحاظ شرعی چه لحاظ اخلاقی وفرهنگی.ی کار نسنجیده وتندروی بود مطمئنا از دید خیلیا با این دید ایشان هم خود خیلی در محضر این اتهامات ودلایل بیخود جهت تخریب جزئی از تاریخ ایران هست وروزی تاریخ ایشان را نیز نکوهش خواهد کرد
 
شهرام
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۸:۲۱:۳۳
کوته فکری
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۲۰:۰۶:۳۳
تاریخ همه چیز رو مشخص خواهد کرد.خلخالی در طول مدت عمرش چند نفر رو اعدام کرد. ... اعدامهای دستجمعی..... در زندان.....هرروز حداقل بیست نفر ..... خودش چه جوری مرد....توزندان باحالت جنون...... قبرش کجاست......کسی براش فاتحه میخونه .......
 
مهشید
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۱:۱۰:۳۱
جاده خرم آباد پلدختر توسط انگلیسیها ساخته شد وتونلی در شهر معمولان پلدختر زده شد به گفته ساکنین پلدختر انگلیسیها از این جاده تردد می کردندودر روستاههای پلدختر در پی اکتشاف معادن بودن برای منافع خودشان وعشایر لرستان را را از هم متفرق کرد وومردم هر کدام از طوایف را به نقاط دور کشور تبعید می کرد که بر اثر این تبعیدها خیلی از مردم از وابستگان خویش بی اطلاع بودند وهنوز هم بی اطلاعندوخیلی از عشایر دلاور را زندانی کرد مسجد جامع خرم آباد در دوره پهلوی تخریب وویران شد وقلعه فلک الافلاک خرم آباد که می بایست جذب گردشگری می کرد را شاهان پهلوی قلعه خرم آباد را تبدیل به پادگان نظامی وزندان کرد وآیه الله طالقانی را در یک اتقک خیلی کوچک که که مگر انسان خمیده در آن اتاقک بایستد وکوچک وتاریک زندانی کرد وخودم این اتاقک قلعه را از نزدیک دیدهام وشاهان پهلوی را لعنت کرده ام شاهان پهلوی از قدرت عشایر لرستان ترسیدند وآنها را ازهم متفرق وتبعید وزندانی کرد وشاهان پهلوی نوکر آمریکا وانگلیس بودندو به مردم کشاورز لرستان دستور کشت توتون وتنباکو وتریاک حشیش می داد تا ایران همیشه وابسته آمریکا وغرب باشد بزرگترها برایمان تعریف کرده اند که شاهان پهلوی آنها رامجبور به کشت مواد مخدر کرده اند آمریکاییها حتی به ایرانیها اجازه نمی دادند که تعمیر هواپیما را از آنها یاد بگیرند تا ایران همیشه وابسته آمریکا باشد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۰۸:۱۳:۳۶
اگه بخواي عزيزم يكي يكي ايرادات رو بگي كه ، نابودي هاي دوران اخير خيلي بيشتر بوده ! در يك اقدام بي نظير در طول تاريخ و در دنيا ، ما موفق شديم درياچه به اون بزرگي رو بخشكونيم ! ديگه خشك شدن تالابها و تبديل شدن مكانهاي گردشگري به زباله داني و زير آب بردن اماكن تاريخي و غيره و غيره كه سهله خواهرم .
 
alimataji
United Kingdom
۱۳۹۲-۱۰-۱۴ ۱۲:۲۸:۱۷
اقایان این کار هم از نظر شرعی هم عقلی درست نبود فقط از لحاظ سسیاسی وجناحی قابل بررسی است.نبش قبر به هر شکل جزء در موارد خاص محکوم است ودراسلام نیز حرام است.اگر بخواهیم اینجور بنگریم پس نبش قبرامام زاده ها نیز درست است چون به نظر سلفی ها وگروه ها درست است.بلای امروز در جهان مسلمین همین است که ما قوانین دین را براساس امیال تصور می کنیم وامام صادق(ع) که ماتفسشیر شیعی مولود ان حضرت است فرمودند که دودسته کمر دین را شکستندعالمان مقدس ماب وجاهلان درلباس عالم.خداوند به همه توفیق درست اندیشیدن را عنایت فرماید
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۲-۱۶ ۲۲:۵۱:۴۶
ما از سال 57 فقط در حال تخریب تاریخ هستیم رضا شاه چه خوب چه بد جرئی از تاریخ ما بوده و هست
 
رضا
۱۳۹۳-۰۲-۲۷ ۱۴:۴۳:۲۹
رضاخان کسی بود که ایران را ساخت وحق ندارید راجب او حرف بزنید
 
رضا
۱۳۹۳-۰۲-۲۸ ۲۲:۱۸:۲۱
تنها حکومتی که اثار حاکمان قبل از خودشو از بین برد
همین حکومت شیخها بود
 
ehsan
United Kingdom
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۳:۵۹
رضا شاه مگه ایرانی نبود چرا نباید حتی یه قبر هم تو ایران نداشته باشه
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.