داخلی     خبر     گردشگری
۲
# # #
توصيه مطلب
۱
درختي كه در ظهر عاشورا خون مي‌گريست
سه شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۱۵
درخت چناري با قدمت ۲۵۰ سال در وسط حياط امامزاده عينعلي و زينعلي تا همين چند سال اخير در محله پونك تهران چشم‌نوازي مي‌كرد، درختي كه به گفته برخي اهالي پونك در ظهر عاشورا خون مي‌گريست اما با سهل‌انگاري‌هاي اوقاف چند سالي است كه ديگر اين درخت در حياط امامزاده وجود ندارد.
درختي كه در ظهر عاشورا خون مي‌گريست
به گزارش فارس، در ده پونك و در محله خوش آب و هوايي از تهران ۲ برادر ۷ و ۱۱ ساله با نام‌هاي عينعلي و زينعلي كه نسبشان به امام زين‌العابدين(ع) مي‌رسد، دفن شده‌اند كه اين امامزادگان حدود ۱۱۵۰ سال قبل در همين مكاني كه مدفون هستند، كشته شده‌اند.

بر اساس اخباري كه سينه به سينه نقل شده است در چگونگي به شهادت رسيدن اين دو امامزاده آمده است كه اين دو برادر در زمان امام رضا (ع) به اتفاق حضرت معصومه (س) و در دوران خلافت هارون‌الرشيد به ايران آمدند كه پس از ورود آنها به ايران، مأموران دستگاه حكومتي كه قصد قتل‌عام سادات و فرزندان آنها را داشتند، در مسير مشهد راه را بر آنها بستند و در نتيجه متفرق شدند.

آن دو برادر زماني كه از دست رژيم آن زمان در حال فرار بودند، به قريه پونك مي‌روند و به كار براي مردم آن دِه مشغول مي‌شوند در همين احوال زماني كه در حال استراحت و مرتب كردن خود كنار نهر آبي كه هم‌اكنون نيز به صورت كانال آب در وسط حياط امامزادگان ديده مي‌شود، بودند ميرابي به نام علي عمران آن دو را به صورن مظلومانه‌اي با ضرباتي به شهادت مي‌رساند و آن دو را به داخل چاهي مي‌اندازد.

بعدها با گذشت زمان و با كم شدن فشارهاي حكومتي مردم محله پونك كه از وجود اين دو جنازه مبارك داخل چاه اطلاع داشتند، اين ۲ را بيرون آورده و براي آنها بقعه‌اي بنا مي‌كنند.

۱۱۰ سال قبل يعني زمان فتحعلي خان‌ قاجار اصل بقعه امامزادگان عينعلي و زينعلي ساخته مي‌شود و ۶۰ سال قبل نيز بازسازي مي‌شود؛ امامزادگان عينعلي و زينعلي بقعه‌اي سبز رنگ و زيبا دارند كه از خارج ۸ ضلع دارد و داخل حرم نيز ضريح كوچكي به شكل مربع قرار دارد كه اصلاً تصور نمي‌كنيم داخل اين ضريح دو نفر دفن شده باشند؛ شبستان حرم اين دو امامزاده نيز كوچك است ولي با اجراي طرح جامع امامزادگان قرار است كه اين صحن به ۵۰۰ متر افزايش پيدا كند.

* بقعه‌اي در انتهاي كوچه‌ باغي باريك
----------------------------------------------

زماني كه مي‌خواهيم با ماشين به زيارت امامزاده عينعلي و زينعلي برويم به سختي بايد از كوچه‌هاي تنگ پونك عبور كنيم چراكه دو ماشين نمي‌توانند به طور همزمان از آنجا عبور كنند يا در آنجا توقف داشته باشند؛ پاركينگي هم در محل امامزاده وجود ندارد كه زائران ماشين خود را درآن مكان پارك كنند البته به گفته مهدي مزيناني مدير امامزاده عينعلي و زينعلي قرار است كه با اجراي طرح جامع در مكان امامزادگان امكانات ورزشي، كتابخانه ديجيتال، سالن جلسات و دو طبقه پاركينگ ساخته شود ضمن اينكه مقرر است بوستان اين دو امامزاده با پله به پارك نهج‌البلاغه منتقل شود.

وقتي از در ورودي امامزادگان عينعلي و زينعلي وارد مي‌شويم حياط بزرگ و وسيعي را مشاهده مي‌كنيم كه داخل حياط و جلوي در ورودي امامزادگان چند قبر قديمي مشاهده مي‌شود؛ نكته جالب اين قبرها اين است كه بر روي تمام قبرها پسوند "پونكي " به چشم مي‌خورد.

اين ۲ امامزاده در محله خوش آب و هوايي از محله‌هاي قديمي تهران واقع شده‌اند به گونه‌اي كه آب و هواي مطبوع محوطه، فضاي عرفاني امامزاده را دو چندان مي‌كند.

در طرف ديگر حياط حوض آبي رنگي وجود دارد كه آبي در آن نيست؛ وسط حياط امامزاده كانال آبي وجود دارد كه طبق گفته‌ها اين ۲ امامزاده مظلومانه كنار اين نهر آب به شهادت رسيده‌اند.

مهدي مزيناني مدير امامزادگان عينعلي و زينعلي مي‌گويد: در سال‌هاي اخير براي توسعه امامزادگان عينعلي و زينعلي ۴ هزار متر مربع زمين از اطراف خريداري شده و هم‌اكنون نيز با اجراي طرح جامع قرار است كه ۲۱ هزار متر مربع زيربنا به اين امامزادگان اضافه شود.

* تك درختي كه در ظهر عاشورا خون مي‌گريست
-------------------------------------------------------------

از ديگر جاذبه‌هايي كه در گذشته در امامزاده عينعلي و زينعلي وجود داشته درخت چناري است كه به گفته برخي از اهالي پونك با قدمت ۲۵۰ سال در وسط حياط امامزاده عينعلي و زينعلي وجود داشته است. به گفته برخي اهالي پونك بعد از اذان ظهر عاشورا، از قسمت خاصي از تنه بالايي اين درخت خون مي‌چكيده است اما به دليل سهل‌انگاري‌هاي سازمان اوقاف، اين درخت چنار حدود ۱۰ سال پيش خشك شد ولي اهالي محله معتقدند كه با وجود اينكه اين درخت خشك شده است، باز هم در ظهر عاشورا از درختان ديگري كه در حياط امامزاده هستند، خون مي‌چكد.

* درختاني به قدمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال در امامزاده عينعلي و زينعلي
--------------------------------------------------------------------------------

در اين خصوص حسن پونكي، از ساكنان قديمي و عضو شوراياري محله پونك مي‌گويد: براساس گفته‌هاي بزرگترهاي ما قدمت درختان امامزاده عينعلي و زينعلي به ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال باز مي‌گردد ضمن اينكه امامزاده‌ها نيز ۹۸۰ تا ۹۹۰ سال قدمت دارد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا به چشم خود ديده‌ايد كه از درخت چنار امامزاده خون مي‌چكيده است؟ تصريح مي‌كند: يك بار ديدم كه از بدنه درخت مايعي به صورت شيرآبه قرمز رنگي مي‌آمد ولي چون در روزهاي عاشورا كه مي‌گويند از اين درختان خون مي‌آيد بنده در امامزاده نيستم و در حسينيه خودمان مشغول عزاداري هستم، اين را به چشم خودم نديده‌ام ضمن اينكه پونك در روز عاشورا خيلي شلوغ است و زائر زياد دارد به گونه‌اي كه در اين روز در كوچه‌هاي امامزاده موكت پهن مي‌كنند.

پونكي در خصوص علت قطع شدن درخت چنار در حياط امامزاده عينعلي و زينعلي عنوان مي‌كند: اين درخت به دليل عمر طولاني و عدم رسيدگي خشك شده است.

* درختاني كه تكيه‌گاه امامزاده عينعلي و زينعلي بودند
-------------------------------------------------------------------

زهرا پونكي يكي ديگر از اهالي محله پونك در خصوص درختان چنار در امامزاده عينعلي و زينعلي مي‌گويد: دليل قطع شدن درختان امامزاده اين است كه ۱۰ سال قبل كه سازمان اوقاف مسئوليت امامزاده را برعهده گرفت در جوي‌ها، سيمان و سنگ‌هاي زيبا كار گذاشت و به همين دليل درختان آب نخوردند؛ ما هم هرچه به اوقاف گفتيم درخت‌هاي قيمتي خشك مي‌شود، گوششان بدهكار نبود البته الان سنگ‌ها را برداشته‌اند و درختان آب مي‌خورند.

وي خاطره‌اي را از جد پدري خود تعريف مي‌كند و عنوان مي‌كند: جد پدري ما برايمان تعريف مي‌كرد كه امامزاده عينعلي و زينعلي به ۲ درختي كه هم‌اكنون روبروي بقعه اين ۲ امامزاده قرار دارد، تكيه مي‌داده‌اند و وضو مي‌گرفتند.

پونكي در خصوص درختي كه در ظهر عاشورا از آن خون مي‌چكد، بيان‌ مي‌كند: علاوه بر درخت قديمي امامزاده كه خشك شد، هم‌اكنون يك درخت بزرگ روبروي نمازخانه امامزاده وجود دارد كه پارسال بي‌جان شد و شاخه‌هايش را كندند ولي در عاشوراي سال گذشته از آن درخت خون مي‌آمد و مردم دستمال زير آن مي‌گرفتند و براي تبرك مي‌بردند.

در حالي كه زهرا پونكي سازمان اوقاف را در خشك شدن درختان امامزاده عينعلي و زينعلي مسئول مي‌داند، حجت‌الاسلام محمدنوروزپور، معاون بقاع متبركه سازمان اوقاف استان تهران مي‌گويد: سازمان اوقاف در خصوص حفاظت از درختان دقيق است چرا كه اوقاف به دنبال آباداني و عمران امامزادگان است.

* ۲ سال قبل روي سنگ قبر پدرم خون چكيد
-----------------------------------------------------------

خانم اسماعيلي پونكي، از ديگر اهالي محله پونك در خصوص درختان اين امامزاده مي‌گويد: از وقتي بچه بودم از درخت خاصي كه الان خشك شده است، هميشه تا غروب عاشورا خون مي‌آمد كه اين خون تيره بود ضمن اينكه اين درخت بالاي سر قبر پدرم بوده است ولي هم‌اكنون آن درخت را قطع كرده‌اند و ۳۰ تا ۴۰ سانتي‌متر از آن باقي مانده است؛ از آن سال به بعد هر سال از يك درخت متفاوتي خون مي‌چكد ولي ۲ سالي است كه از درختي كه جلوي در نمازخانه است، خون مي‌چكد.

وي تأكيد مي‌كند: ۲ سال قبل بعداز ظهر عاشورا بالاي سر قبر پدرم رفته بودم كه ديدم روي سنگ قبرش خون چكيده است.

سيد محمد فدايي از قديمي‌ترين ساكنان پونك بيان مي‌كند: بنده ۸۰ سال دارم و در اين محل به دنيا آمده‌ام؛ اين درخت چناري كج بوده است كه از آن مايع قرمز رنگي مي‌آمد و وقتي باران مي‌باريد به داخل آب نهر مي‌ريخت؛ بنده با چشم خودم نديده‌ام كه خون بيايد ولي ديده‌ام كه شيرآبه‌اي از درخت پايين مي‌آمد.

* مردم درخت چنار معروف را با درخت ديگري در حياط اشتباه مي‌گيرند
---------------------------------------------------------------------------------------

مهدي مزيناني مدير امامزاده عينعلي و زينعلي در خصوص درخت چنار معروف داخل حياط ۲ امامزاده مي‌گويد: هم‌اكنون كه آن درخت چنار خشك شده است اما با اين حال باز هم مردم به غلط به سراغ درخت ديگري داخل حياط مي‌روند و با چاقو به جان آن درخت مي‌افتند.

بعد از شنيدن اين اظهارات علامت تعجبي در ذهنمان نقش بسته است كه آيا وجود اين درخت خاص واقعيت دارد يا خير؛ اين علامت تعجب را بدون جواب باقي مي‌گذاريم تا محرم فرا رسد و بار ديگر به زيارت اين ۲ امامزاده برويم و اين پديده نادر را با چشمان خودمان مشاهده كنيم.

به اميد زيارتي دوباره در محرم و ظهر عاشورا...
کد مطلب: 37774
amiri
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۴-۰۷ ۱۳:۴۸:۲۹
سلام من 6سال تو پونک زندگی میکنم عاشق این دو اقا زاده ام الان دارم از این محله میرم اما قلبم اینجاست تو رو خدا دعا کنید دوباره برگردم تو رو خدا برام دعا کنید کاش تو امام زاده کار میکردم
 
م.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۷ ۰۹:۱۶:۰۴
من توفیق پیدا کرده ام یک بار به این مکان مقدس مشرف شوم.احساس آرامش عجیبی پیدا کردم.
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.