داخلی     خبر     اقتصادی
۳
# # #
توصيه مطلب
۰
سبدكالا از زاويه‌ای ديگر
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۶
مرجع : تهران امروز
براساس آنچه رسما اعلام شده، دولت بالاجبار سال ۱۳۹۳ بايد فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را كليد زده و كار نيمه‌تمام هدفمندي را به پايان برساند.
به گزارش افکارنیوز،  يكي از اهداف سبدهاي اينچنيني مي‌تواند تلاش براي كنترل نارضايتي‌هاي احتمالي از عملكرد دولت در ميان توده‌ها و در نتيجه از دست دادن سبد راي دولت در انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري بعدي باشد.

يكم: در روزهاي گذشته انتقادات پيرامون نحوه اجراي طرح اهداي سبدكالا به اقشار كم‌درآمدتر جامعه آنقدر در فضاي كشور پررنگ شد كه كمتر كسي به بررسي اين سوال كه چه شد «دولت تكنوكرات ها» اينگونه با شتاب به سمت رفتارهاي «پوپوليستي» و عوامگرايانه‌اي كه ياران دولت در زمان دولت‌هاي نهم و دهم بزرگ‌ترين منتقد آن بودند، حركت كرد؟ به عبارتي ناظران معتقدند كه رفتاري چون اقدام به توزيع سبدكالا با روحيه خاص مردان دولت يازدهم سازگاري چنداني ندارد و در سوابق مديريتي آنها – بخصوص در دوران اصلاحات- رفتارهاي به اصطلاح پوپوليستي جايگاه چنداني نداشت.

دوم: براي پاسخ به اين سوال پرداختن به انگيزه‌هاي اقدام به چنين كاري مي‌تواند راهگشا باشد.به نظر مي‌رسد اين تحليل طيفي از مشاوران و نزديكان دولت يازدهم وجود دارد كه دولت مستقر به واسطه نزديكي‌هاي فكري و قرابت شعارهايش با بخشي از شعارهاي اصلاحات، از اين قابليت برخوردار است كه به سرنوشت آن دولت دچار شود. به عبارت ديگر اين طيف معتقدند درآمدن نام محمود احمدي‌نژاد از صندوق‌هاي راي در سال ۱۳۸۴ و از دست دادن مجالس هفتم و هشتم و شوراي شهر نتيجه مستقيم بي‌توجهي اصلاح‌طلبان به مهم‌ترين دغدغه مردم يعني «معيشت» و «اقتصاد» و دغدغه‌هاي لايه‌هاي پايين جامعه بوده است و در صورت تكرار آن تجربه اين ظرفيت وجود دارد كه دولت از اين ناحيه دچار آسيب شود. ياران دولت بر پايه همين تحليل مي‌كوشند اشتباه دوره اصلاحات، غلتيدن به دامن مباحث كلان توسعه سياسي و شاخص‌هاي كلان اقتصادي و بي‌توجهي به معيشت مردم را تكرار نكنند.از اين رو اقدام به توزيع سبدكالا را اقدامي برآمده از يك تحليل سياسي درخصوص عملكرد گذشته اصلاح‌طلبان و مخاطرات تكرار آن تجربه دانست.

سوم: نكته اما اينجاست كه براي نيل به اين هدف راهي را برگزيده‌اند كه پيش از اين محمود احمدي‌نژاد هشت سال رفته بود و دولت روحاني در اين ميان «نسخه بدل» رفتارهاي احمدي‌نژاد خواهد بود. در واقع نسخه‌اي كه امروز دولت روحاني در حال اجراي آن است.اگر با هدف جلب آراي بخش خاكستري جامعه طراحي شده باشد كه ظواهر امر چيزي غير از اين را به ذهن متبادر نمي‌كند- نسخه اصل آن محمود احمدي‌نژاد و دولت‌هايش بود.

چهارم: هدف ديگري كه در وراي سبدكالاي جنجالي دولت مي‌توان تصور كرد، رويكرد آينده نگر دولت است. براساس آنچه رسما اعلام شده، دولت بالاجبار سال ۱۳۹۳ بايد فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را كليد زده و كار نيمه‌تمام هدفمندي را به پايان برساند. يكي از اهداف سبدهاي اينچنيني مي‌تواند تلاش براي كنترل نارضايتي‌هاي احتمالي از عملكرد دولت در ميان توده‌ها و در نتيجه از دست دادن سبد راي دولت در انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري بعدي باشد.

پنجم: بنابراين تحليلي برآمده از ملاحظات سياسي در نزد مشاوران و مسئولان دولتي وجود دارد كه باعث شكل گيري حركتي شده است كه هدف آن جلب رضايت توده‌هايي است كه پيش‌تر مخاطبان محمود احمدي‌نژاد تلقي مي‌شدند.اما نكته جالب آن است كه برخلاف آن تحليل‌هاي اوليه؛ اين سياست به تجربه‌اي بر ضدهدف طراحان خود بدل شده است و موجب موجي از انتقاد از رويكرد و جهت‌گيري دولت شده است.
کد مطلب: 307442
فرزانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۱-۱۷ ۰۸:۵۹:۳۲
اين توزيع سبدكالا برام خنده داره اولا همه كارمندان طبق گفته دستورات خودشون سبدكالا شاملشون ميشه كه من بيشتركارمنداي اداره مون با حقوق 600هزارشامل حالاشون نشد!!حالا خداروشكربرنج هندي به مانرسيد!اعتراضي هست به تاريخ انقضاء ونيز اينكه چرا برنج هندي كه اذعان مي كنند مصرفش خطرناك براي مردم توزيع ميشه ايا به اثرات خيلي مخرب براي سلامتي مردم توجه نمي شه خود دولتمردان ما هم از اين برنج استفاده مي كنند!بعد نوع بازتاب زيادتوزيع سبد كالا كه ارزش انچناني نداره مهلت تعيين كردن كه خيلي جالب نبود چرا مثلا يه فرصت 6ماهه مثلا تعيين نكردند كه مردم اينگونه هجوم نيارندمگه اين حقشون نبود پس چه عجله اي بود چرامراكز توزيع رو در شهرستانها ساماندهي درست انجام ندادند كه اين مسائل پيش بيادوصداوسيما هم مثل صف انتخابات گزارشي پخش ميكرد كه همه ازرفتارهاي عجيب وغريب خودمون نمي دونيم بخنديم يا گريه كنيم در كل اي كاش اين بااصطلاح سبد كالا روتوزيع نميكردندآبروي فرهنگ ايراني كاملا بر باد رفت
 
فرخ مشرفي ميرزاعلي كندي
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۲۲:۴۹:۱۳
باسلام احترام اگر دولت سبد كالارا به تمام مردم ندهد بايد استفايه خود را دودستي تقديم مقام معظم رهبري بدهيد چون ملت ايران منتظر ولايت فقيه هستن
 
فرخ مشرفي
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۲۳:۰۸:۰۸
باسلام چنانچه نوشتيه ارسال توهين با هر ادبيات با اخلاق اسلام تناقض است دركجاي اسلام كفته است به دوره بر خود سبد كالا بدهيد كه بيمه تامين اجتماعي دارند وتي به كارگران شغل ازاد كه بيمه هم ندارد وكسي انها را بيمه نميكن ندهيد پس به نظر شما بقيه ملت هيچي
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.