داخلی     خبر     اقتصادی
# # #
انفجار در فاز دوم پالایشگاه نفت شازند
جمعه ۶ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۰۷
بامداد امروز فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند دچار انفجار و آتش سوزی شده است.
به گزارش مهر، بامداد امروز ۶ آبان ماه فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به دلایل نامشخصی دچار آتش سوزی و انفجار شده است.

دلایل این حادثه هنوز به طور رسمی اعلام شنده است ضمن آنکه هنوز هیچ گونه آمار رسمی در خصوص تلفات احتمالی جانی و مالی این جادثه منتشر نشده است.

بهمن ماه سال گذشته با حضور وزیر وقت نفت بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند با سرمایه گذاری سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری به طور رسمی آغاز شد.

هدف از طرح توسعه این پالایشگاه نفت افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش ۲ میلیون لیتری روزانه در تولید بنزین و ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه به استاندارد سال ۲۰۰۵ میلادی اتحادیه اروپا است.

تولید بنزین با استاندارد یورو پنج اروپا، گازوئیل کم گوگرد و تولید پلی پروپیلن به عنوان یک محصول پتروشیمی از ویژگی های این پروژه نفتی به شمار می رود، ضمن آنکه فاز اول این طرح توسعه پالایشگاهی در بهمن ماه سالجاری و فاز دوم پروژه تا پایان نیمه نخست سال آینده در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

پیش بینی می شود با راه اندازی تمامی واحدهای این پالایشگاه عدد اکتان بنزین سوپر و معمولی تولیدی به ترتیب به ۹۵ و ۹۰ می رسد و میزان مواد آروماتیکی و بنزن موجود در بنزین معمولی پالایشگاه نیز به ترتیب به ۳۵ درصد و یک درصد کاهش یابد.

تولید گازوئیل کم گوگرد با کمتر از ۵۰ پی.پی.ام آلایندهای زیست محیطی (برای تامین سوخت خودروهای پایه گازوئیل سوز) در کنار کاهش میزان تولید نفت کوره به ازای افزایش تولید بنزین و گازوئیل از دیگر ویژگی های این پروژه پالایشگاهی به شمار می رود.

در همین حال در فاز دوم پالایشگاه نفت شازند میزان تولید گوگرد به ۶۵۰ تن در روز افزایش می یابد این در حالی است که در فاز پالایشگاه موجود این منطقه روزانه تنها ۵۰ تن گوگرد تولید شده و مابقی گوگرد به صورت گازهای گلخانه ای در فضا منتشر می شده است.
کد مطلب: 58934
Share/Save/Bookmark