داخلی     خبر     سياسی
۲
# # #
ملاک برخورد ما با نوری زاد چه بود؟
"رسانه" رکن چهارم دموکراسی یا ابزار چماق‌داری؟
يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۸
ضرب و شتم نویسنده سال های قبل روزنامه کیهان درحالی صورت گرفت که او نه به کوچه و خیابان که به تجلی گاه فرهنگ و اندیشه یعنی نمایشگاه مطبوعات آمده بود و با مشتی که از جانب «ما» دریافت کرد راهی خانه اش شد.
"رسانه" رکن چهارم دموکراسی یا ابزار چماق‌داری؟
افکارنیوز_گروه سیاسی: می‌گویند حرمت امامزاده بیش و پیش از هر چیز با متولی آن است و نکته ها در این تمثیل نهفته است و با قیاسی مع الفارق اگرچه ادعای امامزادگی برای مطبوعات و رسانه های داخلی کشور نمی رود، اما حداقل اصول و قواعد پذیرفته شده در این عرصه می گوید که رسانه محل تعاطی افکار، نظریات و سلایق مختلف است و گفتگو ابتدایی ترین اصل در رکن چهارم دموکراسی است که اگر نبود آن را رکن چماقداری می نامیدند.

طی سه سال پرافت و خیز سیاسی پس از انتخابات سال ۸۸ اگر فضای عمومی کشور با برخی اقدامات فتنه انگیزانه از طرفی و خودسرانه از سویی دیگر در حوادث پیش آمده مواجه بود، اما جامعه رسانه ای نیز متأثر از این فضا شاهد بی اخلاقی هایی بود که کاش به قلم آنها محدود می ماند و دامن نمایشگاه مطبوعات که باید نمایش تحمل و گفت و گو و سعه صدر باشد را نمی گرفت.

و این همه درحالی است که با دور شدن از روزهای پرالتهاب سیاسی انتظار می رفت افراد و جریانات سیاسی رفتار خودشان را به نقطه تعادل بازگردانند که متأسفانه چنین نشد و این آسیب بار دیگر چهره زشت خودش را در نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها و در برخورد با محمد نوری زاد نویسنده و کارگردان نشان داد.

ضرب و شتم نویسنده سال های قبل روزنامه کیهان درحالی صورت گرفت که او نه به کوچه و خیابان که به تجلی گاه فرهنگ و اندیشه یعنی نمایشگاه مطبوعات آمده بود و با مشتی که از جانب «ما» دریافت کرد راهی خانه اش شد.

تأکید این گزارش بر «ما» از آن جهت است که نمی خواهد به مانند اتفاقاتی که در ورزشگاه ها در پرتاب فحش، سنگ و نارنجک به زمین فوتبال می افتد، با استفاده از واژه هایی همچون تماشاگرنما و «قلم نما» در پی توجیه این رفتارها برآید که پاک کردن صورت مسئله حل آن نیست و دردی را دوا نمی کند.

نوری زاد- با همه انتقاداتی که تحریریه افکار نیوز نسبت به تفکرات و اغلب نوشته های وی دارد- با همه مطالبی که تاکنون نوشته- دقت شود که نوشته نه اینکه دست به سلاح برده است- و قطعا بسیاری از مطالبش آب در آسیاب دشمن ریخته و به هیچ وجه قابل دفاع نبوده و به عنوان مطالب مجرمانه با قانون نیز مواجه شده است، امروز با عفو مقام معظم رهبری و طبق قوانین جمهوری اسلامی به عنوان یک شهروند و دارای حقوق شهروندی، قدم در نمایشگاه تجلی آزادی بیان و اندیشه گذاشته است و چه زیبا بود که او را به رسانه هایمان دعوت می کردیم و گفتار و رفتارش را به نقد می کشیدیم و می گفتیم و می شنیدیم نه اینکه او را بر زمین بزنیم و در نمایشگاهی که باید نمایش شعور باشد علیه اش شعار بدهیم و یادمان هم برود، همه دعواهای پس از انتخابات به خاطر قانون گریزی فتنه انگیزان بود.

همه چیز داشت در این نمایشگاه مطبوعات نوزدهم خوب پیش می رفت که نمایندگان برخی سایت های خبری پا را فراتر از قانون و خواسته های رهبر انقلاب گذاشتند که بارها فرموده بودند همه باید تابع قوانین جمهوری اسلامی باشند.

چنین رفتارهایی درحالی صورت می‌گیرند که در قاموس فرهنگ سیاسی کشورمان و براساس همه آن چه در کلام بزرگانی همچون امام(ره)، رهبر انقلاب، شهید بهشتی و شهید مطهری دیده می شود، خط قرمزها را قانون مشخص می کند نه خواست و نیت و تحلیل ما و بیراه نیست که بگوییم باید به خاطر این رفتار فراتر از قانون و اخلاق و رسالت مطبوعاتی مان باید مواخذه شویم.

اتفاقاتی مشابه آن چه اخیراً شاهد آن بودیم حکایت از شیوع نامیمون برخی اقدامات خودسرانه دارد که در خوش بینانه ترین حالت تعبیری جز جلوتر حرکت کردن از رهبری جامعه ندارند. کسی از بیرون لباس رسانه ای ها را پوشیده باشد یا نباشد اهمیت ندارد؛ این در نهایت «ما» هستیم که باید فکری به حال رفتارهای غلط برخی اعضای این خانواده کنیم.

در پایان باید تاکید کرد که این نوشته نه به مثابه دفاع از تفکرات و عملکرد نوری زاد و امثال او - که برخورد قانونی در این گونه موارد صرفا به تشخیص دستگاه قضا است- بلکه انتقادی به برخی از اعضای خانواده بزرگ رسانه و نحوه عملکرد غیر حرفه ای با مخالفین است.
کد مطلب: 162174
Share/Save/Bookmark
یک حزب اللهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۴ ۲۰:۰۳:۲۷
احسنت به شما
عدالت امیرالمونین یعنی همین
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۱۲:۵۸:۲۵
تو اصلا میدونی حزب الله چیه؟؟؟؟؟؟
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.