داخلی     خبر     اجتماعی
# # #
۱۴سال زندان برای کسی که از کودکان آدمکش می‌ساخت+عکس
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۶
"توماس لوبانگا"، رهبر سابق شبه نظامیان کنگو، از سوی دیوان کیفری بین المللی به جرم سربازگیری کودکان محکوم شد.
به گزارش افکارنیوز به نقل از یورونیوز، لوبانگا از کودکان سرباز می‌ساخت. سربازانی که قادر به انجام هر جنایتی بودند. سربازانی که هنوز خردسال‌تر از آن بودند تا بتوانند مرزی برای جنایت در ذهن خود بکشند. 

گفته شده شش کشور تمایل خود را مبنی بر زندانی کردن وی اعلام کرده‌اند. دیوان کیفری بین المللی تصمیم خواهد گرفت که او را در کجا زندانی کند. آن‌ها همچنین خواهان پرداخت غرامت به ۱۲۳ قربانی این پرونده شده‌اند. 

"فرانک مولندا"، نماینده قانونی قربانیان پرونده لوبانگا، می‌گوید: "راضی هستیم. شاید بهتر این باشد که غرامت طلب کنیم. چرا که در ارتباط با آسیب‌های وارده، می‌تواند به عنوان یک نوع انتقام عمومی به حساب آید." 

توماس لوبانگا، فرمانده سابق نیروهای شبه نظامی برای آزادی کنگو پیش از این در ۱۴ مارس گذشته متهم به بهره‌برداری از کودکان سرباز در جریان جنگ‌های داخلی سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در جمهوری دموکراتیک کنگو شده است. کودکان کمتر از پانزده ساله‌ای که ربوده و به اجبار در جنگ شرکت داده می‌شدند و اتهامی که در دسته بندی جرایم جنگی جای می‌گیرد. 

یکی از کودکان سرباز می‌گوید: "من در رتبه بندی نخست قرار می‌گیرم. در خط مقدم نبرد با گلوله می‌کشم. نقطه قوت من کشتن با چاقو و طناب است." 

دیوان کیفری بین‌المللی در ۱۹۹۸ ایجاد شد، دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی و مقر آن در لاهه، هلند است. 

این دادگاه توسط ۱۸ قاضی پایه گذاری و از پشتیبانی و حمایت ۱۲۱ دولت برخوردار و تاکنون به هفت مورد از جمله اوگاندا، جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی، دارفور (سودان)، جمهوری کنیا، لیبی و ساحل عاج رسیدگی کرده است. 


کد مطلب: 121071
Share/Save/Bookmark