داخلی     خبر     اقتصادی
# # #
پايان تيرماه؛
آخرين زمان تسليم اظهارنامه مالياتي
يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۲۵
قائم مقام سازمان امور مالياتي كشور گفت: رعايت نكردن قوانين و مقررات موجب مي‌شود تا مشمولان معافيت از شمول معافيت نظام مالياتي خارج شوند.
به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، محمدقاسم پناهي با اشاره به اينكه پايان تيرماه آخرين زمان تسليم اظهارنامه مالياتي است، اظهار كرد: در اجراي ماده ۱۱۹ قانون برنامه پنجم توسعه شرط هرگونه برخورداري از معافيت مالياتي تكميل و تسليم اظهارنامه مالياتي است.

پناهي افزود: اشخاص حقيقي و حقوقي و املاك در صورتی مشمول معافيت قانونی پایه از پرداخت ماليات مي‌شوند که اظهارنامه خود را در موعد مقرر به ادارات امور مالیاتی تحویل دهند. چنانچه افراد در زمان قانوني اظهارنامه مالياتي را تكميل نكنند معافيت آنان از ماليات لغو مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه اشخاص حقيقي، حقوقي و املاك در حال تقديم اظهارنامه مالياتي به اداره‌هاي امور مالياتي كشور هستند، گفت: تعدادي از اظهارنامه‌هاي مالياتي به صورت نمونه بررسي و مابقي اگر در چارچوب قوانين و مشخصات اعلام شده تكميل و تقديم شده باشد پذیرفته می‌شود.

قائم مقام سازمان امور مالياتي كشور در خصوص افزايش نرخ ماليات بر ارزش افزوده بيان كرد: به موجب قانون برنامه پنجم توسعه هر سال يك واحد (درصد) بر ماليات بر ارزش افزوده اضافه مي‌شود كه در سال ۹۱ با اطلاع‌رساني سازمان مشاغل و فعالان اقتصادي در آخر سال ۹۰ ماليات بر ارزش افزوده سال جاری پنج درصد اعلام شده است.

پناهي تصريح كرد: معاملاتي كه در سال ۹۰ تحقق پيدا كرده مشمول نرخ چهار درصد ماليات برارزش افزوده سال ۹۰ مي‌شوند.

وي ادامه داد: سازمان امور مالياتي كشور با انقعاد تفاهم نامه‌اي با دانشكده علوم اقتصادي براي تمامي آحاد جامعه، فعالان اقتصادي و مشاغل آموزش رايگان جهت آشنايي با نظام مالياتي در نظر گرفته شده است. در تمامي استان‌هاي كشور با ايجاد يك نمايندگي آمادگي داريم كه كلاس‌هاي آموزشي را برگزار كنيم.

پناهي اعلام كرد: تمامي فعالان اقتصادي كه در حال حاضر مشمول قانون ماليات بر ارزش افزوده نشده‌اند و در آينده به مرور زمان مشمول اين قانون مي‌شوند در كلاس‌هاي آموزشي ثبت نام كنند تا به قوانين مربوطه آشنايي پيدا كنند.

وي خاطر نشان كرد: تمامي مشمولان ماده ۱۳۹ قانون ماليات مستقيم با تقديم اظهارنامه مالياتي و رعايت مفاد آيين نامه‌اي و استفاده از بازرسين نظام امور مالياتي از معافيت مالياتي برخوردار خواهند شد.

قائم مقام سازمان امور مالياتي كشور گفت: بيشتر عدم رعايت قوانين و مقررات موجب مي‌شود تا مشمولان معافيت از شمول معافيت نظام مالياتي خارج شوند.
کد مطلب: 120153
Share/Save/Bookmark