داخلی     خبر     فرهنگ و هنر
۱۲
# # #
توصيه مطلب
۰
اردوغان حریم سلطان را محکوم کرد
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۲۸
پخش سریال‌های ساخت ترکیه از شبکه‌های فارسی‌زبان واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است.
به گزارش افکارنیوز به نقل از تاریخی نامه، بسیاری از منتقدان معتقدند محوریت خیانت‌های خانوادگی در این سریال‌ها زمینه فروپاشی بنيان خانواده را فراهم می‌کند. با وجود راهکارهای مختلف که جهت كنترل و رقابت با شبكه‌هاي ماهواره‌اي صورت گرفت، سریال‌های فارسی‌زبان همچنان طرفداران خود را حفظ کرده و برخی خانواده‌ها شب‌های خود را با این سریال‌هاي مخرب به پایان می‌رسانند.

از جمله سریال‌های نسبتا پرطرفدار می‌توان به سریال «حریم سلطان» اشاره کرد که داستان زندگی سلطان سلیمان عثمانی را روایت می‌کند. داستان روایت‌کننده زندگی سلطان سلیمان در دربار عثمانی است و دسیسه‌های شکل‌گرفته در میان زنان دربار را نشان می‌دهد. داستان‌هایی از فتوحات و افتخارات سلطان سلیمان و رأفت او نسبت به فرودستان هم از جمله موضوعات دیگر این سریال است.

این صحنه‌ها در شرایطی نمایش داده و با استقبال برخي ایرانی‌ها روبه‌رو می‌شود که بنا بر روایت تاریخ سلطان سلیمان عثمانی با لشکرکشی به ایران زمینه کشته شدن ایرانی‌های بسیاری را فراهم کرده است.

آنچه تاریخ روایت می‌کند
سه‌گانه‌های حمله به ایران به منظور تصرف خاک کشورمان از جمله اقداماتی است که در دوران سلطان سلیمان یکم صورت گرفت. سلیمان در سال‌های ۱۵۳۳، ۱۵۴۸ و ۱۵۵۴ به ایران حمله کرد و در نهایت در سال ۱۵۵۵ در آماسیه پیمان صلحی را با شاه طهماسب منعقد كرد که به موجب آن جنگ‌های طولانی‌مدت مابین دو دولت برای مدتی خاتمه می‌یافت. نتیجه این حملات دسترسی به قسمت اعظمی از خاورمیانه بود. تحت رهبری او، ناوگان دریایی امپراتوری عثمانی بر دریاهای اطراف، از مدیترانه گرفته تا دریای سرخ و خلیج‌فارس، تسلط یافت.

از جمله دلایل حمله عثمانی در زمان سلطان سلیمان به ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. اگر چه دیاآباد پس از چالدران به تصرف عثمانی‌ها درآمد، اما مرکز و جنوب عراق (بغداد و بصره) هنوز در دست صفویان بود.
۲. تداوم تحریکات صفویان در ایجاد قیام‌های ترکمن در آناتولی
۳. شورش و یاغی شدن اولامه سلطان تلکو حاکم آذربایجان بر شاه طهماسب و پناهنده شدن او به دربار عثمانی و وادار کردن امپراتوری عثمانی جهت حمله به ایران
۴. دوری شاه طهماسب از مرکز حکومت به سبب گرفتاری او درماوراءالنهر و خراسان

بازخورد حریم سلطان در ترکیه چه بود
حریم سلطان، کلیات تاریخی دارد اما جزئیاتی که درآن به نمایش درآورده می‌شود مطابق با تاریخ نیست و به منظور جذب مخاطب صورت گرفته است. همین موضوع باعث شد تا پس از پخش این سریال در ترکیه، انتقادهای بسیاری نسبت به آن صورت گیرد و از اینکه سلطان سلیمان عثمانی به صورت «نامحترمانه»، «شرم‌آور» و «خوش‌گذران» نشان داده شده است انتقاد کردند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰ هزار شکایت درباره این سریال دریافت کرده‌ است. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد.

چرا حریم سلطان جذاب است؟
فرهنگ جامعه ایران به گونه‌ای تعریف شده است که استفاده از ماهواره با منع اعتقادي روبه‌رو است و همین موضوع امنیت اخلاقی خانواده‌ها را تاحدود بسیاری تضمین کرده است. با این همه نمی‌توان منکر توجه به سریال‌هایی چون «حریم سلطان» از سوی بسیاری از مخاطبان ایرانی شد. در شرایطی که سریال‌های ایرانی برای جذب مخاطب تلاش چنداني نمی‌کنند و فیلم‌های تاریخی چون «کلاه پهلوی» نمی‌توانند مخاطب را پای تلویزیون بنشانند، سریالی چون «حریم سلطان» ظهور می‌کند و چیزی نمایش می‌دهد که توجه ایرانی‌ها را به عثمانی‌ها افزایش می‌دهد. عدالت‌خواهی سلطان سلیمان در شرایطی از سوي برخي باور می‌شود که آموزش و پرورش سال‌ها تلاش کرده است در کتاب‌های تاریخی خود حکومت عثمانی‌ها را چنان‌كه بوده‌اند معرفي و محکوم کند. باید منتظر ماند تا در پایان این مجموعه مشخص شود تاثیر چنین سریالی بیشتر است یا بيان واقعيت‌هاي تاریخی.


سريال‌هاي وطني شرف دارد به این حریم پر از دروغ!
علیرضا مجمع
گاهی اوقات پیش می‌آید که براي عامه مردم-منظور جماعت پای تلویزیون نشین حرفه‌ای است که حتی در زمان کار در خانه و آشپزخانه هم تلویزیونشان به عنوان عضوی از محیط امن منزل در حال تولید اصوات موزون و ناموزون است- تشخیص خوب از بد و سره از ناسره سخت و گاهی ناممکن است. برای همین هم نمی‌شود به این حکم کلی که می‌گوید: فلان کار پربیننده است پس کار خوبی است، اثري را ارزش‌گذاري كرد. آخرین نمونه این مشعشعات ماهواره‌ای حریم سلطان است که تنها و تنها برای فریب تماشاگر ایرانی آن هم از یک شبکه ماهواره‌ای هر شب پخش می‌شود و بسیار آدم‌هایی که نمی‌خواهند این کار را هم ببینند مجبورند برای اینکه اعضای دیگر خانواده پیگیر داستان سریال هستند آن را تماشا کنند. در این صورت است که من به دوستان می‌گویم نه تنها اغلب سريال‌هاي خوب داخلي بلكه حتي سريال‌هاي آبكي وطني هم شرف دارد به این سریال جعلي و مبتذل ماهواره‌اي و کارهای کره‌ای و ژاپنی و سایر اقلام بيگانه با فرهنگ ايراني. پیش از این گفتم «دیوار» سیروس مقدم را ببینید، الان هم می‌گویم «دزد و پلیس» سعید آقاخانی را ببینید. دست کم از یک طنز ناب لذت می برید و درگیر خاله زنک بازی‌های زنان سلطان نمی‌شوید (باور کنید این جمله را هم از دیدن یکی دو سکانس گذری از این کار نوشتم، بعدا نگویید دقیق نیست). تنها توصیه آخرم این است: حیف وقت و انرژی و فسفری که برای دیدن این حریم کثیف می‌سوزانید!
کد مطلب: 162364
حسین
Poland
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۱۲:۲۲:۴۶
سلام
ما که نداریم ولی اگه داشتیم به این فیلمای تکراری بی معنی بهتر .ازبس فیلم تکراری دیدم پدرمون در اومد .بازم موقعی طنزهای مهران مدیری بود میشد تحمل کرد.گند زدید به این صداوسیما
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۱۲:۲۳:۴۵
اول بگم من فقط از دید یه مخاطب حرف میزنم که خودشم اول این سریالو می دید.من چند قسمت اول این سریالو دیدم ولی اینقدر تاریخو وارونه کردن تا سلیمان خوب نشون بدن حالم بهم خورد.عثمانی در حق مردم ایران کم جنایت نکردن اما پیروزی نهایی نصیب ایران شد.حالا چرا ما باید از اون خوشمون بیاد.شاید بعضی ها فکر کنن که یه سریال ارزش این حرفا رو نداره اما اگه یه ذره بیشتر فکر کنیم متوجه می شیم که وقتی سریالی که این همه براش هزینه شده اگه بی هدف ساخته شده باشه واقعاٌ مضحکه.اگه ما از این سریال خوشمون بیاد یعنی با جنایات سلیمان هیچ مشکلی نداشتیم.مثل این که از چنگیز یه فیلم برای ستایش بسازن و ما ببینیم و بگیم به چه انسان بزرگی.البته مقصر اصلی صداوسیمای ضعیفه ایرانه نه مخاطب.
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۱۳:۴۶:۱۴
کاملا موافقم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۱۴:۰۸:۵۷
من هم با عليرضا مجمع موافق هستم واقعا" سريال دزد و پليس سعيد آقا خاني رو قبول دارم
 
saeed dehghani
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۵ ۲۱:۴۳:۰۴
من که کلاه پهلوی را بیشتر دوست دارم.مردمم که می پرسم همینو میگن
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۰۲:۴۴:۲۲
این سریال بر اساس تاریخ ساخته شده است و نمیشود که آنرا حذف کرد؟
 
حسين
United States
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۰۶:۵۸:۴۸
اونو نبينيم چكار كنيم؟
بشينيم پا شبكه خبر؟
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۱۰:۲۴:۱۳
باشه
 
مجرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۱۳:۰۸:۴۳
بجای اینکه هی گیر بدین به این سریالهای خارجی که مردم فقط از سر بیکاری وبرای سرگرمی نگاه میکنند یه خورده راجع به مشکلات مردم صحبت کنید
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۱۳:۱۷:۵۷
اگر اینطور است که شما می گوید( تشخیص خوب از بد و سره از ناسره سخت و گاهی ناممکن است.) پس چرا همین مردم باید درانتخابات شرکت کنند آنها که با توجه به دیگاه شما خوب را ازبد تشخیص نمی دهند
 
مصطفی
United States
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۱۳:۲۶:۵۰
سریال های ایرانی جذابیت ثابق را ندارند و به نظر من دلیل این که خانواده ها و جوانان میرن پای این سریالا و چندین ساعت از عمرشونو پای یه جعبه میشینن که آخرش سودی براشون نداره اینه که تفریح خاص دیگه ای ندارن و اگرم باشه هزینش زیاده بله هزینه تفریح در ایران زیاده و دلیل دوم به نظر من کم ارزش شدن کارهایی مثل کتاب خوندن بحث های علمی ادبی و مثلا مشاعره و اینجور چیزا !
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۲:۳۸
باسلام
من دوقسمت از این فیلم بی ربط را دیدم واقعا باید برای دست اندرکاران این سریال تاسف خورد.
 
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با افکار نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.